Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

JUDAIZM - Mistyka - Mistyka i Ezoteryka Żydowska cz.11

KaBaLaH
Mistyka i Ezoteryka Żydowska


Kasia Kayah i Kabała

Podczas Festiwalu w Sopocie w 2007 roku, a także jakiś czas potem w programie Szymon Majewski Show dało się zauważyć że Kayah, której prawdziwe nazwisko to Katarzyna Szczot ur. 05 listopada 1967 w Białymstoku, po mężu Rooijens ma czerwoną nitkę Racheli na lewym nadgarstku. Jest to wedle bulwarowych mediów i różnych obszczymurków pokroju tygodnika "Świat i Ludzie" rozpoznawany na całym świecie symbol adeptów i adeptek studiujących kabałę, który przynosi szczęście w miłości. Wiąże się ją na lewym nadgarstku, a do kupienia jest w nowojorskim Centrum Kabały. Jest ona owijana wokół grobu pramatki Racheli w Betlejem, a potem cięta na kawałki i sprzedawana wyznawcom judaizmu. Jej zadaniem jest nie pozwolić "złemu" na czynienie szkód osobie, która ją nosi. Wrogowie Katarzyny Kayah są zaniepokojeni, że za bardzo zaangażowała się w sprawy kabały, ale krytykują też jej głos, jako że słoń im nadepnął na ucho i przy okazji mózg rozdeptał. W Polsce z czerwoną nitką kabały pokazywały się m.in. Maryla Rodowicz, Kora Jackowska i Otylia Jędrzejczak. Mediom wygląda na to, że Kasia Kayah jest kolejną polską celebrities zafascynowaną kabałą, czyli żydowską mistyką i duchowością, znaczy też pobożnością. Najsłynniejszą uczennicą kabały jest Madonna, która jak podkreślały media na rozwój nowojorskiego Centrum Kabały wydała już 22 mln dolarów, jako sponsorka. Do związków z kabałą przyznały się otwarcie takie gwiazdy jak: Demi Moore, Elizabeth Taylor, Britney Spears czy Lindsay Lohan. Madonna oraz Demi wraz z mężami świętowały w Tel Awiwie żydowski Nowy Rok. Ortodoksyjni żydzi uznają kabałę za ezoteryczną odmianę judaizmu dlatego jej nie uczą gojów w odróżnieniu od rabinów postępowych. Rabini kabalistów to według żydów święci i błogosławieni przez Boga za życia, a w USA mają opinię tępicieli malwersantów, zboczeńców i religijnych oszołomów. Kabała obok scjentologii to nic innego jak naukowy sposób na szybszy rozwój duchowy i rozwiązanie światowych problemów nękających ludzkość. Studiowanie kabały jako filozofii metafizycznej wymaga posiadania wyższych zdolności intelektualnych i wyższych funkcji rozumu, w tym zdolności do myślenia abstrakcyjnego. Rozum jak wiadomo jest potrzebny do zrozumienia, a zdolność myślenia abstrakcyjnego potrzebna jest zarówno filozofom jak i naukowcom do analizy i syntezy tego, co przekracza zdolność wyobrażania stanowiąc abstraktum rzeczy i zjawisk. I tego właśnie brakuje brukowym obszczymurkom atakującym Kayah za kabalizowanie, a pozującym nawet na jej znajomych.

W polskich czy raczej antypolskich hitleryzmem skażonych mediach rozpoczął się agresywny atak na Kasię Kayah, która mogła czerwoną nitkę ubrać sobie tylko dla szpanu. Kabała która przynosi szczęście została razem z Kasią Kayah pomówiona w obrzydliwy sposób, a wobec kabalistów po raz chyba pierwszy na świecie po hitlerowskich Niemczech użyto wyzwisk typu sekta, pranie mózgu czy wyzysk. Tymczasem to kabaliści prowadzą największe dzieła charytatywne na świecie, a jak widać elity świata kultury i sztuki kabałą się zajmują. Polski rasizm i moherowy czy bardziej plugawy antysemityzm dał znowu o sobie znać, wychodząc jak słoma z butów parszywego polskiego wsiuna, oszołoma i rasisty. Niektóre osoby podające się za znajomych Kasi czyli Kayah bełkoczą jak pijane szmaty o praniu mózgu i sekciarstwie, a przecież wiadomo powszechnie, że sektofobia to ciężka choroba psychiczna, którą należy leczyć w szpitalu psychiatrycznym i tam też jest miejsce owych pseudoznajomych. Dlatego postanowiłem trochę napisać na temat kabały i znakomitych kabalistów, z którymi w swoim czasie miał też związek żyd Albert Einstein, co zaowocowało wielce naukowymi odkryciami. I to są skutki kabały jakich boją się chyba zapijaczeni ciemniacy z polaczkowatego ciemnogrodu mediów którym hasło sekta wyprało mózg a antysemityzm pozbawił resztek i tak wątpliwej inteligencji z wcześniejszego poziomu kretyna (IQ < 80 Pkt). Tyle tytułem inspiracji do napisania tego artykułu, ale i refleksji, że wiedza o sektofobii i paranoi antysektowej oraz neofobii jest stanowczo za słabo upowszechniania przez media, które same są chore na głowę i piszą teksty w stanie upojenia lub przećpania. A oprócz tego, to czerwona nitka na szczęście zawiązywana jest na nadgarstku także przez buddystów, hinduistów i kilka innych znamienitych światowych kultur duchowych i religijnych, jak powszechnie wiadomo. Czerwona nitka to też znak anorektyczek, więc Kayah może popierać stowarzyszenie "Pro-ana", bo na anorektyczkę jak na razie nie wygląda. Wróćmy jednak do Kabały jako mistyki i duchowości oraz głębokiej wiedzy o życiu.

---------------------------------------------------

Dla Zainteresowanych Kabałą Kilka Książek:

- Amir D. Aczel, Tajemnica alefów. Matematyka, kabała i poszukiwanie nieskończoności, Poznań 2002.
- Charles Mopsik, Kabała, Warszawa 2001.
- Yehudah Berg, Moc Kabbalah. Książka ta zawiera tajemnice wszechświata i znaczenia życia, Józefów 2004.
- Yedidya Raphael. Kabała. Wydawca: REA
- Marc-Alain Ouaknin. Tajemnice Kabały. Wydawnictwo Cyklady. ISBN: 83-60279-05-5
- Charles Fielding. Praktyczna Kabała. Wydawnictwo: RAVI. 2004
- Kania Ireneusz. Opowieści Zoharu. O Kabale i Zoharze
- S. Detner, A. Kamieńska. Z Mądrości Talmudu.
- Bar-Lew Jechiel. Kabała. Pieśń duszy - Wprowadzenie do żydowskiego mistycyzmu. wydawca: Pardes, 2006. ISBN 83-923858-0-6
- Wehr Gerhardt. Kabała.
- Andrzej Wesołowski. Astrologia i Kabała. Skrypt z Wykładów. Warszawa 1980
- Reb Zalman Schachter. Stenogramy Wykładów i Taśmy.
- Martin Buber. Opowieści Chasydów. Wydawnictwo: W Drodze. ISBN: 83-7033-532-2
- Marc-Alain Ouaknin. Chasydzi. Wydawca: Cyklady.

LINKI:
Poczytaj więcej na moich ulubionych stronach o kabale:
http://kabbalah.co.il/
http://www.jewishvirtuallibrary.org/
http://www.rzlp.org/
http://www.yesodfoundation.org
Centrum Kabały:
Israel - Tel Aviv; 14 Ben Ami Street; 63342 Tel Aviv Israel

Artykuł dedykuję mojemu pierwszemu nauczycielowi mistyki żydowskiej, chasydyzmu i kabały: Reb Zalmanowi Schachterowi z USA.
P.S. Całkiem możliwe, że w wolnych chwilach jeszcze coś przepiszę, potłumaczę i dodam do tego artykułu. Większość zawartego tu materiału pochodzi z mojego starego już skryptu pt. "Magia Kabbalah", który zredagowałem i rozpowszechniłem powielaczowo w Warszawie w 1988 roku (a z którego wiele osób korzystało).

Sektofobia - choroba wrogów kabały:
http://www.eioba.pl/a75239/sektofobia_i_paranoja_antysektowa_f
obie_teofobia_hagiofobia_heretykofobia

Dolegliwość ta bywa widoczna czasem w reakcjach na kabałę i autorów piszących o kabale i bywa równie prymitywna i kłamliwa jak opisane na wstępie paranoiczne, rasistowskie, żydofobiczne i teofobiczne ataki na Kayah.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Z kursów kabalistycznych prowadzonych przez rabinów jak Reb Zalman Schachter Shalomi, Reb Szlomo Junkowicz i ich wykładów, zebrał i opracował:

Prema Dharmin
http://www.eioba.pl

Data utworzenia: 01/06/2008 @ 18:42
Ostatnie zmiany: 01/06/2008 @ 20:36
Kategoria : JUDAIZM - Mistyka
Strona czytana 6133 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #3 

autor : bart 30/08/2011 @ 11:45

Sprane żydowskie berety. Zaprzestańcie swoich praktyk i ratujcie swoje dusze, Jahwe przebaczy, gdy żydzi będą żałować.  Poznałem raz żyda żołnierza, i od tamtej pory wiem co jest z wami nie tak.Wasze ambicje imperialistyczne(NWO), doprowadzą śmierci wielu wy ja tu rządzę psychopaci. Na szczęście są jeszcze żydowscy antysemici którzy mówią prawdę o gildii złodziei. Zapraszam do lektury: http://www.youtube.com/watch?v=OZvpcJILyM0&feature=related  (gdzie jest część 1/8 ?? ja was pytam)

Komentarz #2 

autor : Ela 15/08/2009 @ 12:25

z polaczkowego ciemnogrodu... tymczasem ten polaczkowy ciemnogrod dal wam dom niewdziecznicy, bo byscie sie tulali po swiecie, zreszta jak to ma miejsce do dzisiaj, daruj sobie artykuly tego kalibru, wyjedz  z Polski, bo to kraj katolicki i szerz swoja herezje gdzie indziej. skoros taki uduchowiony, to powinnienes szanowac katolicyzm i ten kraj ktory jest jeszcze jego ostoja.widac jednak, ze kabalisci to agresorzy,i nic z Bogiem nie maja wspolnego a ty jestes tego najlepszym przykladem!

Komentarz #1 

autor : Darek 25/11/2008 @ 22:19

Niestety mimo dobrych chęcie nie przeczytałem twojego artykułu do konca, spróbuj może przepisac go, pozbywając się uogólnien i stereteotypowych porównań. Wydaje mi się, że wyjdzie to tylko na lepsze.
 
Trzecie Oczko
slownik religii.jpgdanecki.jpgbibliografia_cz3/joga-swie.jpgharding-r-s.jpgi-historia-powszechna-b.jpgbibliografia_cz1/historia-cudow.jpgbibliografia_cz3/Hetyci-klingel.pngbibliografia_cz1/szczepanowicz-ziemia-swieta.jpgbibliografia_cz3/grant-dz-izraela.jpgbibliografia_cz1/ksiega-ukryta-wb.jpgbibliografia_cz1/sim-cyw.JPGbibliografia_cz2/zary-ency-rel.jpgbibliografia_cz2/okultyzm-magia-wrozby.jpgreligie-w-p.jpgcairns-e2.bmpbibliografia_cz1/tho-bib.JPGbibliografia_cz2/obrzedy-rytualy.jpgbibliografia_cz2/ksiega-tura.jpgbibliografia_cz2/mitologia-sta-egiptu.jpgbibliografia_cz3/kramer-smierc.jpgbibliografia_cz1/tro-pie.JPGbibliografia_cz3/azja-i-afryka.jpghistorya powszechna kosciola.jpgbibliografia_cz3/konstantyn-w-krawczuk.jpghis-iranu.jpgbibliografia_cz1/gni-pie.JPGbibliografia_cz1/euz-his.JPGbibliografia_cz1/d-r-zycie.JPGbibliografia_cz3/religie-w-a-poludniowej.PNGbibliografia_cz2/historia-polski-sz.jpgbibliografia_cz1/religie-bw.jpgbibliografia_cz2/mitologia-cz-afryki.jpgpolemicznie-wipszycka.gifbibliografia_cz1/pluzanski-7sensacji-w-n.jpgmeksykanskie-abc.jpgbibliografia_cz2/historia-powszechna-sredniowiecze.jpgbibliografia_cz2/sladami-etruskow.jpgdzieje-dawnych_turkow.jpgbibliografia_cz3/jezus-i-samarytanka.jpgreligia-encyklopedia-pwn5.jpghistoria-z.jpgi-znowu-zapial-kur.jpgstarozytny-egipt=w.jpgbibliografia_cz2/bog-einsteina.jpgbibliografia_cz1/tresc-wierzen-r.jpgbibliografia_cz1/starozytnosc-bajeczna.jpgbibliografia_cz1/sarmaci-sulimirski.jpgbibliografia_cz3/religie-s-b-wschodu.jpgzrozumiec_araba.jpgbibliografia_cz2/polska-piastow.jpgbibliografia_cz1/swiety-baldachim.JPGbibliografia_cz3/50-najwiekszych-k.jpgdakowie-HD.jpgbibliografia_cz1/historia-biblii.jpgbibliografia_cz1/gardner-potomkowie.jpgbibliografia_cz3/Religie Aryow W.jpegbibliografia_cz2/tyloch-rekopisy.jpghistoria-wierzen-i-idei-religijnych.jpgateizm=nowicki.jpgbibliografia_cz2/w-kregu-religii.jpgbibliografia_cz2/Nowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegbibliografia_cz1/his-filo-tat.pngbibliografia_cz1/zycie-codzienne-prusow2.jpgzycie-se-ksiezy.pngbibliografia_cz1/skrok-na-tropach.jpgbibliografia_cz2/sztuka-starozytnego-wschodu-1.gifbibliografia_cz3/kobieta-w-czasach.jpgatlantyda-zajdler.jpgbibliografia_cz1/kow-w-ch.JPGbibliografia_cz2/kosidowski-rumaki.jpgholownia-kos-d-s-z.jpgbibliografia_cz3/bez-ograniczen.pngbibliografia_cz2/homo-ludens-h.jpgbibliografia_cz2/Historia-piekna-eco.jpgrzecz-z-od.gifbibliografia_cz2/epos-Chassang.jpg3-Rosja.jpgmahometanizm=g.jpgbibliografia_cz3/haasler-tajne-sprawy-papiezy.jpgbibliografia_cz3/voodoo.jpgpaleografia-lacinska-1951.jpegbibliografia_cz2/boas-umysl-cz-pierwotnego.jpgjudaizm-solomon.jpgreligie-uniwersalistyczne.jpgNiwinski-bostwa-kulty.jpgbibliografia_cz2/groby-b-u.jpgbibliografia_cz1/kultura-wiekow-srednich.jpgreligia-ludow-pierwotnych.jpgparandowski-mitologia.jpgzdybicka.jpgbibliografia_cz2/Piecioksiag-v.jpgbibliografia_cz2/dumezil.jpgbibliografia_cz3/kierul-newton.jpgbibliografia_cz3/kanert-buddyzm.jpgRamadan-Sladami-Proroka.jpgbibliografia_cz1/Ludzie-bogowie-i-przybysze-z-kosmosu-Stoczkowski.jpgbibliografia_cz3/zarys dziejow-r.jpgbibliografia_cz1/poniatowski-wstep.jpgbibliografia_cz3/kataryzm.jpgbibliografia_cz2/sandauer.jpgbibliografia_cz3/twardecki.jpgbibliografia_cz1/levy-Bruhl-czynnosci-umyslowe.jpgbibliografia_cz2/michalowski-n-t-piramidy.jpgbibliografia_cz1/zycie-cawrhorne.jpgbibliografia_cz1/w-kregu-swiatowida.jpggnoza-q.jpgmajowie-gall.jpgbibliografia_cz2/borkowski-socjologia.pngbibliografia_cz1/historia-gotow.jpgbibliografia_cz1/starozytna-palestyna.gifbibliografia_cz3/tajne-stowarzyszenia.jpgbibliografia_cz2/Szamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpghis-g.jpgbibliografia_cz3/antropologia-b-tylor.jpgbibliografia_cz3/religie-sw-ency.jpgbohater-o-1000t.jpgbibliografia_cz1/judaizm.jpgbibliografia_cz3/zloty-przewodnik-p-r-halu.jpgbibliografia_cz2/margul-jak-umier.jpgbibliografia_cz2/Wandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgbibliografia_cz2/malinowski-mit.jpgbibliografia_cz3/judaizm-u-poczatkow.jpgbibliografia_cz2/Nowy-Testament-H.jpgbibliografia_cz2/sztuka-starozytnego-wschodu-2.gifbibliografia_cz2/popko-huryci.jpgbibliografia_cz2/kuncewicz-piotr-antyk.jpgbibliografia_cz1/komentarz-his-kul-do-biblii-h.jpgbibliografia_cz2/Magia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgswiat-fenicjan.jpgpettazzoni.jpgbibliografia_cz1/484.jpgbibliografia_cz1/po-sztuki_chrzescijanskiej.jpgbibliografia_cz2/freud-czlowiek.jpgbibliografia_cz1/po-arch_chrzescijanskiej.jpgbibliografia_cz3/tragedia-narodu.jpgbibliografia_cz1/hellenizm-a-j.jpgazja-pacyfik13.jpgbibliografia_cz1/religie-slowian-sz.jpgbibliografia_cz1/z-ch-an.JPGbibliografia_cz2/bloch-etruskowie.jpgbibliografia_cz1/atlas-miejsc-biblijnych.jpgbibliografia_cz2/Paul-Herrmann.jpgochrzczeni-w-duchu.jpgzorian-dolega-chodakowski3.gifbibliografia_cz3/boilton.JPGbibliografia_cz2/POA2.bmpbibliografia_cz1/kud-hinduizm.jpgbibliografia_cz1/Monologion Proslogion.jpgbibliografia_cz2/Ksiega-Rodz-interlinearna.jpgbibliografia_cz3/buddyzm-b-p-l-a.jpgbibliografia_cz3/hist-kos.jpgbibliografia_cz1/homerski-wstep-ogolny-do-pisma-swietego.jpgbibliografia_cz3/zycie-cwa.bmpbibliografia_cz2/stu-mat-2005.jpgbibliografia_cz1/tajemnice-krety.jpgbibliografia_cz3/peck-w-poszukiwaniu.jpgbibliografia_cz3/do-ziemi-swietej.jpgbibliografia_cz1/d-r-ko-pi.JPGbibliografia_cz3/dennett-odczarowanie.jpgbibliografia_cz1/f-mity-grekow-i-rzymian.jpglocke.jpgbibliografia_cz3/wilson-o-naturze.jpgbibliografia_cz2/wojcik-historia-p-XVII.jpgbibliografia_cz2/krawczuk-s-do-starozytnosci.jpgupadek2.jpgbibliografia_cz2/Mot-na-czarownice.jpgbibliografia_cz3/Minois-kosciol-i-n.jpgw-kregu-upiorow.jpgbibliografia_cz3/historia-p.jpgbibliografia_cz3/jezus-i-biel.jpgbibliografia_cz3/renan.jpgbibliografia_cz3/mity-green.jpghistoria-duchowosci-chrzes.jpgbibliografia_cz3/alpatow-2.jpgbibliografia_cz2/tajemnice-biblii.jpghistoria-holandii-b.jpgwprowadzenie-dr.jpgbibliografia_cz1/zycie-co-g-merowingow.jpgbibliografia_cz2/Sredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgbibliografia_cz1/dramat-i-kult.jpgbibliografia_cz2/zarys-dziejow.jpgbibliografia_cz1/miedzy-s-a-n-testament.jpgbibliografia_cz3/teksty-piramid.jpgency-pow-1976.jpgrouss-bog-zla.jpgbibliografia_cz3/poczet-pap-jwk.jpgbibliografia_cz3/Angelo Scarabel.jpgbibliografia_cz1/socjo-reli.jpgbibliografia_cz3/swiat-symb-chrzesc.jpgbibliografia_cz2/papiestwo.jpgbibliografia_cz3/schylek-sr-eu.jpgbibliografia_cz1/N-dziedzictwo-goliata.jpgbibliografia_cz2/mitologia-korei2.jpgbibliografia_cz2/5-wielkich-religii-swiata.jpgbibliografia_cz1/archeologia_biblijna.jpgbibliografia_cz1/mejor-buddyzm.jpgLITERA-NA-SW-12-1987.jpgbibliografia_cz3/historia-grzechu.jpgbibliografia_cz3/hubert-mauss.jpggrecja_niepodlegla.jpgbibliografia_cz2/gilgamesz.jpgbibliografia_cz2/mitologia-arabow.jpghermiasz.jpgbibliografia_cz2/mitologia-lu-syberii.jpgbibliografia_cz3/FitzGerald - Chiny.jpgbibliografia_cz3/his-niem.jpgbibliografia_cz3/budda.jpgbibliografia_cz2/slow-sy.jpgbibliografia_cz3/ksiega-rzeczy-dziwnych-1.jpgaztekowie-narod-wybrany-p-s.jpegbibliografia_cz1/historia-hiszpanii.jpgbibliografia_cz2/his-s.bmpDrozdowicz-G-nurty-now-f-franc.jpgmoralnosc-mozgu.jpgbibliografia_cz3/religia-en.jpgbibliografia_cz3/Norbu - Krysztal.jpgbibliografia_cz2/mitologia-slowian-gi.jpgbibliografia_cz3/stomma-slonce.jpgbibliografia_cz2/krawiec-seksualnosc.jpgswietowanie-doroczne-pl.jpgbibliografia_cz2/klatwa-eng.jpgbibliografia_cz3/rytualy-dawne-i-w.jpgbibliografia_cz2/1001-o-bogu.jpgbibliografia_cz3/h-kk.jpgbibliografia_cz1/har-klu.JPGbibliografia_cz1/30-wyznan.jpgbibliografia_cz2/tradycje-tolerancji.jpgbibliografia_cz3/messadie-diabel.jpgzycie-codzienne-galii.jpgbibliografia_cz3/biblia2.jpgfahry-piramidy.jpgbibliografia_cz1/cha-kos.JPGbibliografia_cz2/mitologia-mezopotamii.jpgHistoria medycyny-1988.jpgbibliografia_cz3/legowicz-zarys.jpgbibliografia_cz3/Petoia-wampiry.jpegbibliografia_cz3/religie-aaaaio.jpgbibliografia_cz1/his-chrzex-p-johnson.jpgteodoret.jpgbibliografia_cz2/1001-rzeczy-o-biblii.jpgskrzypekoswiecenie-fr.jpgSilnicki-Sobory powszechne a Polska.jpgbibliografia_cz1/liverani-nie-tylko-b.pngbibliografia_cz2/mitologia-indyjska.jpgbibliografia_cz3/chrzescijanstwo-przyszlosci.jpgbibliografia_cz2/fedon2x.jpgbibliografia_cz2/mitologia-sta-grecji.jpgbibliografia_cz2/levi-strauss-totemizm.jpgbibliografia_cz2/encyklopedia-kat-1.jpgbibliografia_cz2/prawoslawie-k.jpgbibliografia_cz1/eliade-sacrum-mit-historia.jpgNorbu - Krysztal.jpgbibliografia_cz3/sladami-amuletu.jpghistoria-koloru.jpgbibliografia_cz3/houria-historia-ar.jpgbibliografia_cz1/dz-ze-za.jpgbibliografia_cz2/pokarm-bogow.jpegbibliografia_cz1/swiderkowna-rozmowy-o-bib-nt.jpgpseudonauka-i-p.jpgbibliografia_cz1/graves-mity-heb.jpgbibliografia_cz3/rel-sw-rzymskiego.jpgbibliografia_cz1/kosidowski-opowiesci-bib.jpgbibliografia_cz1/historia-seksu.jpgbibliografia_cz1/girard-sacrum-i-p.jpgbibliografia_cz3/mitologia-cel.jpgbibliografia_cz3/ile-lat-ma-wsz.jpghughes-rzym.jpgbibliografia_cz3/gibbon-zmierzch.jpgbiblia=aramejska.jpegsladami-klatwy.jpgbibliografia_cz1/religie-chin.jpgseptymiusz-sewer-k.jpgbibliografia_cz1/wilson.jpgbibliografia_cz3/dionizos-kere.jpgbibliografia_cz1/papiez.jpgbibliografia_cz3/tokarczyk-4-j-a.jpgbibliografia_cz3/rod-argeadow.jpgbibliografia_cz1/b-religia-staro-egiptu.jpgbibliografia_cz1/wip-kos.JPGbibliografia_cz1/zapomniany-s-s.jpgkoran.jpgbhagawad-piesn-pana.pngbibliografia_cz3/historia-chin.jpgre-afryki.jpgstarzy-nowi-bo-japonii.jpgaztekowie.gifbibliografia_cz1/keller-katolicyzm.jpgbibliografia_cz1/mus-ant.JPGbibliografia_cz1/dialog-kultur-cywi-i-rel.jpgsztuka-indonezji.jpgbibliografia_cz2/donini.jpgbibliografia_cz1/al-ar-pal.JPG
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3902576 odwiedzający

 28 odwiedzających online