Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

=> SIKHIZM <<== - Sikhizm - zarys tematu

Sikhizm

W Indiach mieszka ok. 18 mln sikhów, najwięcej w Pendżabie – kolebce tej religii. Za założyciela sikhizmu uznaje się guru Nanaka, żyjącego w XV w. Sikhizm wywodzi swe korzenie z ruchu protestu wobec systemu kastowego i zdominowaniu obrzędów przez braminów. Stanowił próbę połączenia tego, co najlepsze w islamie i hinduizmie. Święty tekst sikhijski, Guru Granth Sahib, zawiera m.in. nauki 10 sikhijskich guru.

Sikhowie wierzą w jednego Boga i odrzucają kult idoli. Mimo to niektórzy mają w domu obrazy przedstawiające 10 guru, przed którymi się modlą. Tak jak hinduiści i buddyści wierzą w samsarę i karmę oraz w to, że jedynie narodziny w postaci ludzkiej dają szansę zbawienia. W religii tej nie przyjęła się tradycja prób zakończenia wiecznego cyklu śmierci i ponownych narodzin przez ascezę, czy też poświęcenie się życiu klasztornemu.

Najistotniejsze dla sikhów jest pojęcie khalsa, czyli wiara w wybraną rasę żołnierzy-świętych, przestrzegających surowego kodeksu moralnego (powstrzymywanie się od używania alkoholu, tytoniu i środków odurzających) i biorących udział w krucjacie o dharmajudhę (prawość). Wyróżnia się pięć kakkar, czyli znaków charakteryzujących khalsów:

keś (broda i długie włosy symbolizujące świętość),
kangha (grzebień),
kaććh (luźne spodenki oznaczające skromność),
kirpan (szabla lub miecz symbolizujące moc i godność) oraz
kara (stalowa bransoleta noszona zazwyczaj na prawym nadgarstku, znamionująca siłę i odwagę).

Singh (lew) to nazwisko przyjmowane przez Radżputów i sikhów.

Sikhijska świątynia, gurdwara, ma zazwyczaj niszan sahib (maszt), na którym powiewa trójkątna flaga z symbolami sikhijskimi. Nie ma ściśle określonych zasad projektowania takiej budowli. Złota Świątynia w Amritsarze (Pendżab) jest najświętszym przybytkiem wyznawców tej religii.

 

Data utworzenia: 19/02/2008 @ 01:39
Ostatnie zmiany: 07/08/2011 @ 14:08
Kategoria : => SIKHIZM <<==
Strona czytana 2630 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-chiny-11.jpg0-chiny-12.jpg0-chiny-bian_lian.jpgoltarz-nieba.jpg0-chiny-Hall of Prayer for Good Harvest.jpg0-chiny-18.jpg0-chiny-Sakado_Xientengong_Tenmon.jpg0-chiny-wanshou_temple_beijing.jpg0_chinese_new_year.jpg0-chiny-Hunyuan_Xuankong.jpg0-Chinese Dragon.jpg0-chiny-17.jpg0-chiny-terracotta-army2.jpg0-chiny-09.jpg0-chiny-Temple of Heaven.jpg0-chiny-opera.jpg0-chiny-Confucius.jpg0-chiny-tai-chi.jpg0-chiny-05.jpg0-chiny-Hunyuan.jpg0-chiny_summer_place_bridge_beijing.jpg0-chiny-tai.jpg0-chiny-02.jpg0-Chiny-Klasztor-Szaolin-cmentarz-mnichow.jpg0-chiny-dragon2.jpg0-chiny-15.jpg0-chiny-10.jpg0-chiny-23.jpg0-chiny-07.jpg0-chhiny_Beijing_opera2.jpg0-chiny-dragon.jpg0-chiny-Beijing2.jpg0-chiny-14.jpg0-chiny-21.jpg0-china-hui.jpg0-chiny-06.jpg0-chiny-zuangh.jpg0-chiny-24.jpg0-chiny_GIRL_PRAYING.jpg0-chiny-religion.jpg0-chiny-taoism.jpg0-chiny-accupuncture.jpg0-chiny-08.jpg0-chiny-20.jpg0-chiny-22.jpg0-chhiny_Beijing_opera.JPG0-chiny-dragon3.jpg0-chiny-Taoism-Taichi-Sports-Priests.jpg0-china-red-door-lions.jpeg0-chiny-opera2.jpg0-chiny-lama-temple.jpg0-chiny-incense-temple-beijing.jpg0-chiny-huayan-temple.gif
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 2951543 odwiedzający

 37 odwiedzających online