Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

=> SIKHIZM <<== - Sikhizm - zarys tematu

Sikhizm

W Indiach mieszka ok. 18 mln sikhów, najwięcej w Pendżabie – kolebce tej religii. Za założyciela sikhizmu uznaje się guru Nanaka, żyjącego w XV w. Sikhizm wywodzi swe korzenie z ruchu protestu wobec systemu kastowego i zdominowaniu obrzędów przez braminów. Stanowił próbę połączenia tego, co najlepsze w islamie i hinduizmie. Święty tekst sikhijski, Guru Granth Sahib, zawiera m.in. nauki 10 sikhijskich guru.

Sikhowie wierzą w jednego Boga i odrzucają kult idoli. Mimo to niektórzy mają w domu obrazy przedstawiające 10 guru, przed którymi się modlą. Tak jak hinduiści i buddyści wierzą w samsarę i karmę oraz w to, że jedynie narodziny w postaci ludzkiej dają szansę zbawienia. W religii tej nie przyjęła się tradycja prób zakończenia wiecznego cyklu śmierci i ponownych narodzin przez ascezę, czy też poświęcenie się życiu klasztornemu.

Najistotniejsze dla sikhów jest pojęcie khalsa, czyli wiara w wybraną rasę żołnierzy-świętych, przestrzegających surowego kodeksu moralnego (powstrzymywanie się od używania alkoholu, tytoniu i środków odurzających) i biorących udział w krucjacie o dharmajudhę (prawość). Wyróżnia się pięć kakkar, czyli znaków charakteryzujących khalsów:

keś (broda i długie włosy symbolizujące świętość),
kangha (grzebień),
kaććh (luźne spodenki oznaczające skromność),
kirpan (szabla lub miecz symbolizujące moc i godność) oraz
kara (stalowa bransoleta noszona zazwyczaj na prawym nadgarstku, znamionująca siłę i odwagę).

Singh (lew) to nazwisko przyjmowane przez Radżputów i sikhów.

Sikhijska świątynia, gurdwara, ma zazwyczaj niszan sahib (maszt), na którym powiewa trójkątna flaga z symbolami sikhijskimi. Nie ma ściśle określonych zasad projektowania takiej budowli. Złota Świątynia w Amritsarze (Pendżab) jest najświętszym przybytkiem wyznawców tej religii.

 

Data utworzenia: 19/02/2008 @ 01:39
Ostatnie zmiany: 07/08/2011 @ 14:08
Kategoria : => SIKHIZM <<==
Strona czytana 2746 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
mitologia-mezopotamii.jpgbloch-etruskowie.jpgsladami-etruskow.jpgmitologia-slowian-gi.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifkosidowski-rumaki.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgmitologia-korei2.jpgencyklopedia-kat-1.jpgfreud-czlowiek.jpgbog-einsteina.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgpopko-huryci.jpgobrzedy-rytualy.jpgmitologia-arabow.jpghomo-ludens-h.jpgdumezil.jpgzarys-dziejow.jpgPiecioksiag-v.jpgMot-na-czarownice.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgepos-Chassang.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgNowy-Testament-H.jpgmitologia-lu-syberii.jpglevi-strauss-totemizm.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgpapiestwo.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgstu-mat-2005.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegpolska-piastow.jpgHistoria-piekna-eco.jpgsandauer.jpgmitologia-cz-afryki.jpgtradycje-tolerancji.jpgPOA2.bmpmargul-jak-umier.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifhis-s.bmpmitologia-indyjska.jpgtajemnice-biblii.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgw-kregu-religii.jpgtyloch-rekopisy.jpggilgamesz.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpg1001-o-bogu.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgfedon2x.jpgmitologia-sta-grecji.jpgdonini.jpgborkowski-socjologia.pngpokarm-bogow.jpeg1001-rzeczy-o-biblii.jpgklatwa-eng.jpgksiega-tura.jpghistoria-polski-sz.jpgmalinowski-mit.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3042902 odwiedzający

 38 odwiedzających online