Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowinki - Religijność w Warszawie

Na tle kraju religijność w Warszawie jest bardzo niska


kosciół św Krzyża w WarszawieW Polsce we mszy uczestniczy 65% ludzi, w stolicy tylko połowa - wynika z badań Ośrodka Sondaży Społecznych Opinia. Na tle kraju religijność w Warszawie jest bardzo niska - mówi "Życiu Warszawy" ks. dr Sławomir Zaręba.

Wyniki badań katolickich socjologów pokazują, że Warszawa jest miastem wierzących katolików, którzy jednak w coraz mniejszym stopniu zgadzają się z zaleceniami Kościoła. Bo ten wymaga pełnej akceptacji swego nauczania. A niestety, nie wszystko jest akceptowane - zauważa ks. dr Sławomir Zaręba, jeden z autorów badań.

Według ankiety OSS Opinia, 20,9% mieszkańców stolicy deklaruje się jako głęboko wierzący, a 64,9% - jako wierzący. Obojętni religijnie stanowią 4,5 proc., niewierzący 3,5, a niezdecydowani 5%.

Ci, którzy określają się jako "wierzący", nie zawsze jednak wierzą we wszystko, czego naucza Kościół. Wiarę w Boga zadeklarowało 91% ankietowanych warszawian, ale w Trójcę Świętą już 80%, natomiast w piekło zaledwie 65%.

Na tle całego kraju stolica jest mało religijna, choć są w Polsce miasta bardziej zlaicyzowane, np. Łódź. 56% mieszkańców Polski spowiada się nie rzadziej niż kilka razy w roku, w Warszawie odsetek ten wynosi 37%. Modli się indywidualnie codziennie lub prawie codziennie 67% Polaków i 48% warszawiaków.

Najsłabszą religijnością cechują się w stolicy osoby w wieku 18-25 lat, mężczyźni, inteligencja i urzędnicy. Te środowiska powinny zostać objęte większą opieką duszpasterską - twierdzi ks. Zaręba.

Jak zauważa prof. Elżbieta Firlit ze Szkoły Głównej Handlowej, około dwóch trzecich mieszkańców stolicy ma poczucie związku ze swoją parafią. Wyniki tych badań nie są więc dla Kościoła wcale takie złe. Musimy przecież wziąć pod uwagę specyfikę Warszawy, gdzie ludzie są bardzo zabiegani, zaangażowani w pracę zawodową i robienie karier.

Warszawscy katolicy są podzieleni w opiniach na temat badań. 50% chodzących na mszę to mało. Przecież nie ma czegoś takiego jak katolik wierzący i niepraktykujący. Taki człowiek to po prostu hipokryta - mówi Katarzyna Druchnińska, którą "ŻW" spotkało wczoraj w kościele św. Karola Boromeusza.

Nauczycielka Izabela Osuch-Nowicka, z którą również rozmawiała gazeta po mszy, jest bardziej ostrożna w opinii. To oczywiste, że mitem są te opowieści o 90% praktykujących Polaków. Ja mam wyższe wykształcenie i chodzę do kościoła, ale przecież wiadomo, że generalnie im wykształcenie niższe, tym większa religijność. Warszawa jest miastem z dużym odsetkiem ludzi wyedukowanych, więc te wyniki są zrozumiałe.

Najbardziej niepokojące są dla Kościoła rezultaty badań opinii na temat moralności katolickiej. Wolną miłość i seks bez ograniczeń akceptuje aż 22% warszawiaków i 17,7% Polaków, współżycie seksualne przed ślubem kościelnym - odpowiednio 53 i 40,8%, antykoncepcję - 57,1 i 48,1%.

Z drugiej strony ankietowani zgadzają się z katolickim nauczaniem w sprawie aborcji i eutanazji. Przerywanie ciąży akceptuje nieco ponad 10% warszawiaków i mieszkańców Polski, eutanazję - odpowiednio 13,2 oraz 11,8%.

"Realny wydaje się proces dalszego odchodzenia od moralności katolickiej. Ale nie jest to przesądzone. W latach 90. Kościołowi udało się np. zmienić opinię społeczeństwa na temat aborcji w pożądanym przezeń kierunku" - mówi "Życiu Warszawy" ks. prof. Janusz Mariański z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. (PAP)

Życie Warszawy - Poniedziałek, 26 listopada 2007

Data utworzenia: 28/11/2007 @ 14:46
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:33
Kategoria : Nowinki
Strona czytana 6649 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-Maya.jpg0_maya4.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpgameryka-grzyb.png0-maya-pismo.gif0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-nazca.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-01.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-ameryka-03.jpg0-moche.jpg0-mex_tula2.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-maja.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6719846 odwiedzający

 166 odwiedzających online