Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

RELIGIE WYMARŁE - Archeologia - Grobowce z I wieku

W Łętowicach archeolodzy odkryli dwa grobowce z I wieku

Dwa grobowce z pierwszej połowy pierwszego wieku naszej ery odkryli archeolodzy podczas prac wykopaliskowych w Łętowicach koło Tarnowa (woj. małopolskie) – informuje Andrzej Szpunar, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które prowadzi prace wykopaliskowe na tym terenie.


Groby znaleziono na terenie dawnego cmentarzyska kultury przeworskiej. Pierwszy z nich to mogiła popielnicowa, w której w glinianym naczyniu (tzw. popielnicy) złożono prochy zmarłego zebrane ze stosu. Przedmioty odnalezione przy zachowanej w całości popielnicy - m.in. fragmenty grotu włóczni - wskazują, że pochowany tam mężczyzna był wojownikiem. W drugiej mogile także spoczywał pieszy wojownik, o czym świadczy odkryty w wykopie grot włóczni. Grobowiec ten jest typu jamowego - zebrane ze stosu szczątki wkładano wprost do jamy wykopanej w ziemi, a obok układano różne przedmioty należące do zmarłego.

Jak podkreśla Szpunar, dzięki nowym odkryciom, liczba grobowców znalezionych od lat 80. ubiegłego wieku na stanowisku archeologicznym w Łętowicach wzrosła do ponad 30. „Miejsce to urasta do miana największego cmentarzyska kultury przeworskiej po tej stronie Wisły” – ocenia archeolog.

Obecne wykopaliska obejmują centralną część cmentarzyska. Doszło do nich dopiero teraz, ponieważ stanowisko znajduje się na podwórku prywatnego gospodarstwa i archeolodzy musieli czekać na zgodę właściciela.

„Badania będziemy kontynuować. Został już rozpoczęty kolejny wykop. Liczymy na odkrycie kolejnych kilku grobów. Wszystkie prace powinniśmy zakończyć po 10 sierpnia” – mówi Szpunar. Według niego, odkryte eksponaty, po konserwacji, będą prezentowane na wystawie w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Planowane jest także stworzenie stałej ekspozycji archeologicznej w szkole podstawowej w Łętowicach.

Badania archeologów z tarnowskiego muzeum prowadzone są w ramach programu ratowania dziedzictwa kulturowego na terenie województwa małopolskiego, dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej.
 

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb - 2006

źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,24478,w-letowicach-archeolodzy-odkryli-dwa-grobowce-z-i-wieku.html


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:36
Ostatnie zmiany: 17/03/2013 @ 18:18
Kategoria : RELIGIE WYMARŁE - Archeologia
Strona czytana 7876 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-st-basils-moscow-3.jpg0-cerkiew-5.jpg0-cebule2.jpg0-StPetersburg.jpg0-archangel.jpgPatmos_church.jpgDafni_Christ.jpg0-Savior of Spilled blood.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpg0-cebule3.jpg0-cerkiew2.jpgprawoslawny-slub-korony.jpg0-Belogorsk Monastery.jpgLavra_Easter.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpgprawoslawny-ornat.jpgKalymnos_Emporeios.jpgprawoslawny-haft.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpg0-lodz2.jpg0-cebule.jpegprawoslawny-krzyz.jpg0-dome-cross2.pngbatiuszka.jpgprawoslawny-koszyczek.jpg0-petersburg.jpg1170761.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpgprawoslawny-pop.jpgAgios_Theologos_Kos.jpgkarlowe-wary.jpg0-Church Trinity.jpg0-ortho4.jpgbazylika_Paros.jpgcyryl_metody.jpgSaint_Michael_Smichov.jpg0-Trinity Lavra.jpg0-cerkiew.jpg0-sofia.jpgprawoslawny-slub.jpg0-moscow-2.jpg0-prawoslawie2.jpgmoscow14.jpg0-Our Saint Petersburg.jpg0-Belgrade.jpgprawoslawna-ikona.jpgalexei-ii.jpg402462_85_th.jpgprawoslawne-swiece.jpgcerkiew_turzansk.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpgkosciol-prawoslawny.jpgnaksos.jpg0-Novgorod.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpggrecki-prawoslawny.jpg0-moskwa.jpg0-christ-the-saviour.jpg0-bochu.jpg23359664.jpg0-st-isaac-cathedral.jpg0-vladimir-church-2.jpgOrthodox_Brno.jpgba4ko_1.jpg141t.gifprawoslawne-krzyze.jpgMastichari_Kos_Greece.jpg0-dome-cross.pngAgioi_Asomatoi-Athens.jpglampy-prawoslawne.jpg0-monas.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6428516 odwiedzający

 92 odwiedzających online