Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Pielgrzymki - Szlak Chasydzki

Zabytki dziedzictwa kultury żydowskiej na Szlaku Chasydzkim

Kraśnik, Leżajsk, Ustrzyki Dolne, Włodawa i Zamość - to niektóre z miejscowości leżących na Szlaku Chasydzkim, trasie turystycznej łączącej miejsca posiadające zabytki dziedzictwa kultury żydowskiej. Projekt Szlaku koordynuje Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (FODZ).

"Celem realizacji projektu jest podniesienie atrakcyjności turystycznej i kulturowej Podkarpacia i Lubelszczyzny, przez które przebiega Szlak Chasydzki. Pragniemy także, by mieszkańcy miejscowości, w których znajdują się zabytki kultury żydowskiej, spojrzeli na nie innym okiem, jako na coś cennego także w wymiarze praktycznym, co może do nich przyciągnąć turystów" - powiedziała koordynator projektu z ramienia FODZ, Weronika Litwin.

Leżajsk - macewyWstępny projekt Szlak Chasydzkiego powstał w 2005 roku. Obecnie obejmuje on 17 miejscowości: Baligród, Chełm, Cieszanów, Dębicę, Dynów, Jarosław, Kraśnik, Lesko, Leżajsk, Przemyśl, Ropczyce, Rymanów, Sanok, Ustrzyki Dolne, Wielkie Oczy, Włodawę oraz Zamość. Projekt jest finansowany ze środków programu unijnego PHARE 2003 Interreg IIIA.

Na Szlaku leżą miejscowości znane, jak Zamość wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO czy Leżajsk, miejsce spoczynku znanego przywódcy ruchu chasydzkiego, Elimelecha Weisbluma oraz rzadziej odwiedzane jak Rymanów z synagogą późnobarokową czy Kraśnik z unikalnym zespołem dwóch synagog.

Realizacja projektu zakłada jednocześnie wsparcie instytucjonalne jednostek samorządu terytorialnego i organizacji samorządowych oraz wsparcie rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Jak podkreślają koordynatorzy projektu, Szlak Chasydzki ma objąć także inne miejscowości z terenu Polski, jak również położone poza jej granicami, na obszarze Czech, Rumunii, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier.

Więcej informacji o Szlaku Chasydzkim można znaleźć na stronie www.fodz.pl w dziale projekty lub na www.polin.org.pl. AKN

PAP - Nauka w Polsce - 22-06-2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 03:23
Ostatnie zmiany: 10/08/2011 @ 04:07
Kategoria : Pielgrzymki
Strona czytana 8284 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-ameryka-01.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0_maya4.jpg0-maja.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-05.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-nazca.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-mex_tula2.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-moche.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka-03.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-skull.jpg0-maya-pismo.gif0-ameryka-olmec.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6720452 odwiedzający

 167 odwiedzających online