Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

GREKOKATOLICY - 8 listopada - Dymitria

Grekokatolicy wspominają zmarłych

Od rana w czwartek mieszkający w Bieszczadach i Beskidzie Niskim grekokatolicy wspominają i modlą się za dusze zmarłych. Nabożeństwa, przypadające 8 listopada, w dzień św. Dymitra, noszą nazwę Dmytrii - poinformował proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach, ks. Andrzej Żuraw.

Grekokatolicy na Podkarpaciu pamięć zmarłych czczą w drugi dzień Wielkanocy. Groby bliskich odwiedzą także 8 listopada,
Cześć oddawana zmarłym w drugi dzień Wielkanocy jest nawiązaniem do zmartwychwstania Chrystusa. Na cmentarzach odbywa się wtedy uroczyste, poprzedzone procesją nabożeństwo - wielkanocny parastas.

Z kolei podczas Dymitriów odprawia się na cmentarzach panichidę, czyli modlitwę za zmarłych i przypomina bliskich, którzy odeszli - podkreślił duchowny. Ks. Żuraw dodał, że od kilku lat wielu grekokatolików groby swoich bliskich odwiedza także 1 listopada.

"Rano w Komańczy po mszy św., odczytując z kartek imiona i nazwiska zmarłych, wspominaliśmy ich. Podobne nabożeństwo odprawię jeszcze w Rzepedzi i Kulasznem" - powiedział ks. Żuraw.

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim wierni Kościoła greckokatolickiego chowani są na kilkunastu cmentarzach. Do bardziej znanych zaliczają się cmentarze w Komańczy, Zagórzu, Sanoku, Mokrem, Ustrzykach Dolnych, Rzepedzi.

Chrześcijanie wschodni wspominają zmarłych trzy razy w roku. Najbardziej doniosły charakter mają uroczystości, połączone z procesją na cmentarz, odbywające się w drugi dzień Wielkanocy. Groby bliskich odwiedzane są także na początku Wielkiego Postu i właśnie w dzień św. Dymitra.

Św. Dymitr żył na przełomie III i IV wieku w Grecji. W czasach wojen krzyżowych modlono się do niego o wsparcie w walce z niewiernymi. Szczególnym kultem cieszy się w Grecji. W tym kraju jest ponad 200 świątyń pod jego wezwaniem. KYCData utworzenia: 04/01/2008 @ 02:29
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:15
Kategoria : GREKOKATOLICY
Strona czytana 7911 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-monas.jpgbatiuszka.jpg0-cerkiew2.jpg0-st-basils-moscow-3.jpg0-lodz2.jpglampy-prawoslawne.jpg141t.gif0-bochu.jpg0-prawoslawie2.jpg0-christ-the-saviour.jpg0-Trinity Lavra.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpgprawoslawny-slub.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpg0-Belogorsk Monastery.jpgkarlowe-wary.jpggrecki-prawoslawny.jpg0-Belgrade.jpgprawoslawny-haft.jpgalexei-ii.jpg0-Church Trinity.jpgprawoslawny-koszyczek.jpgOrthodox_Brno.jpgprawoslawna-ikona.jpg23359664.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpg0-cebule.jpegcyryl_metody.jpgbazylika_Paros.jpgprawoslawne-swiece.jpgLavra_Easter.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpgprawoslawne-krzyze.jpg0-vladimir-church-2.jpgKalymnos_Emporeios.jpgkosciol-prawoslawny.jpgnaksos.jpg0-petersburg.jpgcerkiew_turzansk.jpg0-st-isaac-cathedral.jpgprawoslawny-slub-korony.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpgMastichari_Kos_Greece.jpgAgios_Theologos_Kos.jpg0-StPetersburg.jpgprawoslawny-ornat.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpg0-Our Saint Petersburg.jpg0-dome-cross.pngSaint_Michael_Smichov.jpg402462_85_th.jpg0-cebule3.jpgDafni_Christ.jpg0-cerkiew-5.jpgmoscow14.jpg0-cebule2.jpg0-dome-cross2.png0-ortho4.jpg0-moscow-2.jpgprawoslawny-pop.jpg0-Novgorod.jpg0-moskwa.jpgba4ko_1.jpgprawoslawny-krzyz.jpg0-archangel.jpg0-Savior of Spilled blood.jpg1170761.jpg0-cerkiew.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpg0-sofia.jpgPatmos_church.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6460523 odwiedzający

 49 odwiedzających online