Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

GREKOKATOLICY - 8 listopada - Dymitria

Grekokatolicy wspominają zmarłych

Od rana w czwartek mieszkający w Bieszczadach i Beskidzie Niskim grekokatolicy wspominają i modlą się za dusze zmarłych. Nabożeństwa, przypadające 8 listopada, w dzień św. Dymitra, noszą nazwę Dmytrii - poinformował proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach, ks. Andrzej Żuraw.

Grekokatolicy na Podkarpaciu pamięć zmarłych czczą w drugi dzień Wielkanocy. Groby bliskich odwiedzą także 8 listopada,
Cześć oddawana zmarłym w drugi dzień Wielkanocy jest nawiązaniem do zmartwychwstania Chrystusa. Na cmentarzach odbywa się wtedy uroczyste, poprzedzone procesją nabożeństwo - wielkanocny parastas.

Z kolei podczas Dymitriów odprawia się na cmentarzach panichidę, czyli modlitwę za zmarłych i przypomina bliskich, którzy odeszli - podkreślił duchowny. Ks. Żuraw dodał, że od kilku lat wielu grekokatolików groby swoich bliskich odwiedza także 1 listopada.

"Rano w Komańczy po mszy św., odczytując z kartek imiona i nazwiska zmarłych, wspominaliśmy ich. Podobne nabożeństwo odprawię jeszcze w Rzepedzi i Kulasznem" - powiedział ks. Żuraw.

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim wierni Kościoła greckokatolickiego chowani są na kilkunastu cmentarzach. Do bardziej znanych zaliczają się cmentarze w Komańczy, Zagórzu, Sanoku, Mokrem, Ustrzykach Dolnych, Rzepedzi.

Chrześcijanie wschodni wspominają zmarłych trzy razy w roku. Najbardziej doniosły charakter mają uroczystości, połączone z procesją na cmentarz, odbywające się w drugi dzień Wielkanocy. Groby bliskich odwiedzane są także na początku Wielkiego Postu i właśnie w dzień św. Dymitra.

Św. Dymitr żył na przełomie III i IV wieku w Grecji. W czasach wojen krzyżowych modlono się do niego o wsparcie w walce z niewiernymi. Szczególnym kultem cieszy się w Grecji. W tym kraju jest ponad 200 świątyń pod jego wezwaniem. KYCData utworzenia: 04/01/2008 @ 02:29
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:15
Kategoria : GREKOKATOLICY
Strona czytana 3022 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
donini.jpgfreud-czlowiek.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgmitologia-indyjska.jpgpolska-piastow.jpgstu-mat-2005.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpggilgamesz.jpgzarys-dziejow.jpgborkowski-socjologia.pngencyklopedia-kat-1.jpghistoria-polski-sz.jpgobrzedy-rytualy.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifmitologia-slowian-gi.jpgepos-Chassang.jpgPOA2.bmpkosidowski-rumaki.jpgHistoria-piekna-eco.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpghis-s.bmpmitologia-sta-egiptu.jpgbloch-etruskowie.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgmitologia-sta-grecji.jpgPiecioksiag-v.jpgmitologia-mezopotamii.jpgMot-na-czarownice.jpgNowy-Testament-H.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegdumezil.jpgbog-einsteina.jpgmitologia-arabow.jpgpokarm-bogow.jpegklatwa-eng.jpghomo-ludens-h.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifokultyzm-magia-wrozby.jpglevi-strauss-totemizm.jpgw-kregu-religii.jpgmitologia-cz-afryki.jpgmitologia-lu-syberii.jpgpapiestwo.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgfedon2x.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgpopko-huryci.jpgsandauer.jpgtajemnice-biblii.jpgksiega-tura.jpgtradycje-tolerancji.jpgtyloch-rekopisy.jpgsladami-etruskow.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgmargul-jak-umier.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgmitologia-korei2.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpg1001-o-bogu.jpgmalinowski-mit.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3044797 odwiedzający

 43 odwiedzających online