Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

=> WISZNUIZM <<== - Majapur

Majapur
Majapur to mała wioska w Indiach, w Zachodnim Bengalu, jedno z najświętszych miejsc hinduizmu odwiedzane co roku przez miliony pielgrzymów.

Gdyby ktoś się wybierał do Indii i jej szukał, to znajdzie 130 km na północ od Kalkuty, w okolicach miejscowości Nanvadwip nad brzegami Gangesu. Przebywa tam sporo europejczyków a nawet Polacy. A to dzięki temu, że w Majapur znajduje się ISCON (International Society For Krishna Consciousness), czyli światowe centrum Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny. Mieszka tu najliczniejsza na świecie komuna krysznaicka zrzeszająca ponad 1000 osób, modlących się w największej na świecie krysznaickiej świątyni. Większość z nich to Europejczycy i Amerykanie.

Dla wyjaśnienia zawiłości religii hinduskich nadmieńmy, że krysznaizm - znany w Europie ze względu na istniejące komuny, których członków  można spotkać na ulicach w charakterystycznych pomarańczowych strojach - jest odłamem wisznuizmu. Podstawą tej wiary jest czczenie Wisznu jako Boga, stąd zresztą i nazwa. Krysznaici sami siebie nazywają Vaisznavami i tak prawidłowo powinniśmy ich nazywać.

Towarzystwo Świadomości Kryszny nie wybrało sobie Majapur na siedzibę przypadkowo. To właśnie tutaj w 1486 roku urodził się Śri Caitanya Mahaprabhu, uznany za szczególną inkarnację Kryszny i Radharani, i tu mieszkał w swojej młodości. Jego urodziny uświęciły Majapur i jego okolice. Świętą przestrzenią jest okrąg liczący w obwodzie 200 km nazwany Gaura Mandala, przez jego środek płynie Ganges. Jeszcze świętszy jest  obszar w samym jego środku o średnicy 15 km. W jego centrum, świętym świętych - zwanym  Yogapitha - Śri Caitanya Mahaprabhu urodził się i spełniał  swe transcendentalne czynności.

W miejscu, w którym przyszedł na świat Śri Caitanya Mahaprabhu wybudowano mały domek, który mieści Bóstwa Jagannatha Miśry i Sacidevi – rodziców Mahaprabhu – razem z malutkim Nimaiem, czyli Mahaprabhu jako dziecko. Co przypomina trochę chrześcijańską szopkę z Józefem, Marią i małym Jezuskiem.

Śri Caitanya Mahaprabhu był osobą wybitną, został mistykiem i świętym, stał się też reformatorem hinduizmu i najważniejszym twórcą doktryny krysznaizmu. Głosił, że tylko całkowite oddanie się Bogu, poświęcenie Krisznie wszystkich myśli i wszystkich czynów, zapewni ludziom wyzwolenie z cyklu reinkarnacji. Aby to osiągnąć należy oddawać się czynnościom transcendentalnym, zwanymi dziewięcioma wyspami (Nava-dvipy), lub inaczej "służbą oddania" składającą się z:

1. Antardvipa, Śri Mayapur (podporządkowanie wszystkiego),
2. Simantadvipa (słuchanie),
3. Godrumadvipa (intonowanie),
4. Madyadvipa (pamiętanie),
5. Koladvipa, miasto Navadvipa (służenie lotosowym stopom),
6. Ritudvipa (czczenie),
7. Jahnudvipa (ofiarowanie modlitw),
8. Modadruma-dvipa (bycie sługą),
9. Rudradvipa (bycie przyjacielem).

Główna świątynia Majapur  ma trzydziestometrową wieżę. Wewnątrz znajdują się Bóstwa Radha Madhava i dwa Bóstwa Caitanyi Mahaprabhu na ołtarzu po lewej stronie. Na centralnym ołtarzu jest Śri Caitanya i jego dwie żony: Visnupriya i Laksmipriya. Vaisznavów, jak już mówiliśmy,  łatwo rozpoznać. Słudzy Kriszny, którzy zdecydowali się na celibat noszą pomarańczowe dhoti oraz chustę przepasaną wokół ciała. Dhoti to tradycyjny męski strój, składający się z pasam materiału upinanego w rodzaj spodni, noszony jest w całych Indiach, ale szafranowy ich odcień zarezerwowany jest wyłącznie dla mnichów. Ci natomiast, którzy wybrali życie rodzinne ubierają się na biało. Znakiem rozpoznawczym, u mężczyzn, jest także pozostawiony kosmyk włosów na czubku ogolonej głowy. Noszą też paciorki z drzewa Tulsi, które jest manifestacją przyjaciółki Kriszny o tym imieniu. Kobiety  ubierają się w tradycyjne sari.
Z daleka ich słychać na ulicy jak w kółko grają i śpiewają znaną wszystkim mantrę zwaną Maha Mantra:
Hare Kryszna Hare Kryszna
Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare


Towarzystwo Świadomości Kryszny było pierwszą grupą wisznuicką, której udało się działać na szerszą skalę poza granicami Indii, zdobywać wyznawców w  Ameryce i Europie i zakładać własne ośrodki. Jego założycielem był  Bhaktivedanta Swami Prabhupada (1896-1977). Został on też pierwszym ich mistrzem (aćarja). Urodził się  w Kalkucie, a więc nie daleko od Majapur. W 1966 wyjechał do Nowego Jorku i tam założył do razu Towarzystwo i rozpoczął działalność misyjną. Trafił na podatny grunt głównie w  środowisku hippisów i artystów. W krótkim czasie do jego zwolenników należeli ludzie ze wszystkich grup społecznych. W Nowym Jorku mieszkał przez 11 lat, ale też podróżował  po całym świecie z wykładami.  Udało mu się założyć wiele szkół, świątyń, instytutów i aśramów.  W tamtych latach stały się modne podróże do Indii i odkrywanie kultury hinduskiej.

Towarzystwo ma też swoje świątynie w innych miastach Indii, na przykład w: Delhi, Vrindavan, Mumbaju, Bangalore i Tirupati.

Mauzoleum Swami Prabhupada w Majapur

Centrum rekreacyjne  Towarzystwa Świadomości Kryszny w Mayapur

Miejsce urodzenia Śri Caitanya Mahaprabhu - brama wejściowa


Główna świątynia  Towarzystwa Świadomości Kryszny w Mayapur

Obecna świątynia jest spora i bardzo ładna, ale  w trakcie budowy jest największa świątynia, jaka powstanie w Indiach od 200 lat. Kiedy zostanie ukończona, otaczać ją będzie własne miasto i mieścić będzie wedyjskie planetarium.  Projekt wygląda imponująco i trochę przypomina bazylikę św. Piotra:


Data utworzenia: 08/02/2013 @ 04:02
Ostatnie zmiany: 11/04/2022 @ 21:05
Kategoria : => WISZNUIZM <<==
Strona czytana 15094 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-Palenque.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-moche.jpg0-ameryka-el-tajin.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-mex_tula2.jpg0-maya-pismo.gif0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-Inca2.gifmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-03.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-01.jpg0-nazca.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0_maya4.jpg0-maja.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7040904 odwiedzający

 231 odwiedzających online