Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

_Ultraortodoksja - Heredim

Haredim

Haredim (judaizm ultraortodoksyjny) – mają negatywne stanowisko wobec postępu kulturalnego i ograniczają do minimum kontakty ze światem zewnętrznym, tworząc swoiste getto. Domagają się niezmienionej normy tradycjonalizmu, noszą XIX-wieczne ubiory, nie skracają brody ani pejsów, rygorystycznie przestrzegają koszerności (koszerna jest nawet długość włosa na charakterystycznych, futrzanych kapeluszach - sztrajmelach). Kobiety noszą peruki. Ich stanowisko dobrze oddają słowa Mojżesza Sofera: "Wszystko co nowe, jest przez Torę zakazane". Niektórzy mają negatywny stosunek do świeckiego państwa Izrael, a niektórzy uważają nawet samo jego istnienie za przejaw bałwochwalstwa.

Judaizm ultraortodoksyjny lub Haredim to bardzo konserwatywne skrzydło judaizmu ortodoksyjnego, które ma fundamentalistyczne podejście do żydowskiej tradycji religijnej. Jest przeciwny sekularyzmowi i w większym lub mniejszym stopniu innym aspektom współczesnego zachodniego społeczeństwa. Dodatkowo, Żydzi ultaortodoksyjni nie stanowią jednej grupy. Niektóre grupy są bardziej liberalne, a inni bardzo konserwatywne. Różnią się także w podejściu do państwa Izrael. Niektóre grupy bardzo je popierają, chociaż chciałyby mu nadać charakter żydowskiego państwa wyznaniowego, a inni całkowicie je odrzucają, twierdząc, że narusza ono Boży plan dziejów.

Wiele spośród nich nie pracuje, żyje z pomocy społecznej i poświęca się całkowicie studiowaniu pism żydowskich. Nie posiadają telewizorów, świeckich książek, zabraniają kobietom prowadzić samochody. Niektórzy specjalizują się w szlifowaniu diamentów. Ich językiem ojczystym jest często jidisz, nawet w kilka pokoleń po przybyciu do USA i Izraela. W Izraelu jest ich około 800 tys. Mniejsze grupy działają także w USA, głównie w Nowym Jorku i okolicach.
 

Data utworzenia: 13/08/2011 @ 02:32
Ostatnie zmiany: 13/08/2011 @ 14:18
Kategoria : _Ultraortodoksja
Strona czytana 2667 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
his-s.bmptradycje-tolerancji.jpgobrzedy-rytualy.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifmitologia-mezopotamii.jpgfreud-czlowiek.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgmitologia-sta-grecji.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgmitologia-indyjska.jpgtyloch-rekopisy.jpgmitologia-lu-syberii.jpgMot-na-czarownice.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgmalinowski-mit.jpghomo-ludens-h.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgpopko-huryci.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgstu-mat-2005.jpgmitologia-arabow.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpggilgamesz.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgsladami-etruskow.jpgmargul-jak-umier.jpgbog-einsteina.jpgPiecioksiag-v.jpgPOA2.bmptajemnice-biblii.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgborkowski-socjologia.pngksiega-tura.jpghistoria-polski-sz.jpgklatwa-eng.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegdonini.jpgmitologia-cz-afryki.jpgpolska-piastow.jpgpokarm-bogow.jpegsandauer.jpgfedon2x.jpgbloch-etruskowie.jpgHistoria-piekna-eco.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgzarys-dziejow.jpgNowy-Testament-H.jpgw-kregu-religii.jpgdumezil.jpgkosidowski-rumaki.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpglevi-strauss-totemizm.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifmitologia-korei2.jpgmitologia-slowian-gi.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgepos-Chassang.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgencyklopedia-kat-1.jpg1001-o-bogu.jpgpapiestwo.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3037243 odwiedzający

 43 odwiedzających online