Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

POLSKA POGAŃSKA - Katarzynki i Andrzejki

Andrzejki                                                                                                                                                                                      

wróżby andrzejkowe - lanie woskuAndrzejki są świętem cieszącym się dużą popularnością.  Obchodzi się je 29 listopada, w wigilię dnia świętego Andrzeja. Tego wieczoru ludzie spotykają się w prywatnych domach, a także w pubach, restauracjach i innych, publicznych miejscach, żeby sobie wróżyć.

 

Do najbardziej znanych, andrzejkowych wróżb należy lanie wosku na zimną wodę przez klucz, który powinien pochodzić z bramy cmentarnej. W tej wróżbie biorą udział wszyscy uczestnicy zabawy. Inna wróżba, przeznaczona tylko dla niezamężnych panien, polega na ustawianiu butów zdjętych z prawej nogi jeden za drugim w kierunku drzwi i przestawianiu ich po kolei. Ta panna, której bucik pierwszy dotknie progu pierwsza wyjdzie za mąż. Wróżyć można też w inny sposób. Należy nalać wody do miski, po czym chłopak i dziewczyna kładą na wodzie dwie łupinki orzecha włoskiego lub dwie igły. Jeśli dojdzie do spotkania tych przedmiotów oznacza to, że mają się oni ku sobie i zostaną małżonkami, jeśli nie, wróżba jest niepomyślna.

Równie ciekawą jest wróżba „w fanty”. Polega ona na tym, że jedna z uczestniczek zabawy kładzie pod trzy miseczki jakieś przedmioty: na przykład monetę, obrączkę i książeczkę do nabożeństwa. Na prośbę chłopaka czy dziewczyny przesuwa miseczki tak by nie było wiadomo, co pod którą się znajduje, po czym każe mu lub jej wskazać palcem na jedną miseczkę. W zależności co pod nią się kryje, taki los czeka uczestnika zabawy. Jeśli wylosuje monetę może spodziewać się bogactwa, jeśli obrączkę – ożenku, jeśli książeczkę do nabożeństwa - zostanie księdzem lub zakonną siostrą. W andrzejki wróżono ponadto z kształtów jabłkowych, z zachowania się psa wpuszczonego do izby, wypisywano imiona chłopców i dziewcząt na kartkach, a następnie je wyciągano na chybił trafił itp.

Katarzynki

Warto przy tym pamiętać, że podobne wróżby odbywały się niegdyś także 24 listopada, w wigilię imienin świętej Katarzyny, czyli w „katarzynki”. Obecnie święto to jest niemal całkowicie zapomniane. A szkoda, gdyż związana z nimi była bardzo ciekawa wróżba, a dokładniej zabieg magiczny zapewniający dziewczynie nie tylko męża ale i też płodności i powodzenie u chłopców. By to osiągnąć dziewczyna powinna w wigilię „katarzynek” cały dzień pościć, a przed pójściem spać zjeść solonego śledzia, nie popijając go niczym i położyć się nago w łóżku z męskimi portkami pod poduszką. Jeśli w nocy miała jakiś sen o erotycznej symbolice lub przyśnił się jej mężczyzna, pies, diabeł albo jakiś ptak,oznaczało to, magia „zadziałała”.


Praktykę tę mieszkańcy wsi uznawali jednak za czarnoksięską, ponieważ wierzyli, że w andrzejkową noc na ziemie schodzą dusze potępieńców. Dlatego w wielu regionach południowej Polski, od zmierzchu aż po świt palono ognie na polach, żeby je odpędzić od ludzkich siedzib.

Pierwsze udokumentowane wzmianki o andrzejkowych wróżbach w naszym kraju pochodzą z roku 1557, ze sztuki teatralnej Marcina Bielskiego “Komedyja Justyna i Konstancyjej”. Niektórzy badacze uważają, że wywodzą się one ze starożytnej Grecji, inni zaś sądzą, że mają związek z kultem germańskich bóstw płodności, bogactwai małżeństwa o imionach Freya i Freyr. U Słowian funkcję te sprawowali bóg Weles/Wołos i bogini Mokosza. 

Oprac. Jan Witold Suliga


Data utworzenia: 24/11/2009 @ 20:23
Ostatnie zmiany: 24/11/2009 @ 20:33
Kategoria : POLSKA POGAŃSKA
Strona czytana 11641 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-ameryka-saqsay4.jpg0-maja.jpg0_maya4.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-01.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-Palenque.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-03.jpg0-mex_tula2.jpg0-moche.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka-piramida2.jpg0-nazca.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-inca.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-maya-pismo.gifameryka-grzyb.png0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7068303 odwiedzający

 242 odwiedzających online