Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie - Kamienne baby

Rozmowy o kamiennych babach - nowe fakty


Kamienne baby odkrywane na dawnych ziemiach pruskich pochodzą najpewniej z X-XII wieku, niewątpliwie związane były z pogańskimi obrzędami. Jaką rolę odgrywały w życiu Prusów, czyje wizerunki zostały na nich utrwalone i co mają wspólnego z babami ukraińskimi? Na te pytanie próbowali odpowiedzieć historycy, archeolodzy, kulturoznawcy, historycy sztuki oraz filozofowie zebrani na konferencji "Pruskie baby kamienne - fenomen kulturowy czy europejska codzienność?". Interdyscyplinarne spotkanie odbyło się w Węgorzewie, w dniach 4-5 października 2007.

Owe tajemnicze posągi, a znanych jest 21 bab, rzeźbiono w Prusach we wczesnym średniowieczu między X a XII w. Są to antropomorficzne rzeźby - wbrew nazwie - najczęściej przedstawiające uzbrojonych, wąsatych lub brodatych mężczyzn, często w prawej dłoni trzymających róg.

"Do tej pory funkcjonowały dwie koncepcje do czego mógł służyć ów róg: albo był naczyniem do picia, albo trąbką - sygnałówką. Obie te funkcje występują m.in. na kartach skandynawskiej "Eddy poetyckiej". Ostatecznie należy przyjmować, że jest to rytualne naczynie" - wyjaśnia Jerzy Marek Łapo, archeolog, organizator spotkania.

ODKRYCIE Z POGANÓWKA

Według naukowców kamienne baby były ściśle związane z pogańskimi obrzędami. "Być może stały niegdyś w świętych gajach. Jeszcze dzisiaj nie można rozstrzygnąć, czy były to pomniki stawiane bóstwom czy też zasłużonym i wyróżniającym się osobom, być może poległych na obczyźnie, wodzom lub pogańskim kapłanom, którzy mogli ułatwiać np. kontakty między bóstwami a śmiertelnikami. Niewątpliwie związane były ze światem sacrum" - mówi J.M.Łapo.

Tym samym negatywnie zweryfikowano tezę o wykonywaniu bab w późnym średniowieczu, czy to jako posągów saracenów, czy też obiektów pokutnych. Przyczyniły się do tego opinie historyka sztuki Anny Błażejewskiej z UMK w Toruniu, historyka osadnictwa Grzegorza Białuńskiego z UWM w Olsztynie oraz bronioznawcy Krzysztofa Rybki z UMK, a także tegoroczne odkrycie kamiennej baby w Poganówku.

To pierwszy przypadek odkrycia antropomorficznego posągu wraz z kontekstem archeologicznym datowanym na wiek X-XII.

"Niemniej bez odpowiedzi pozostało np. pytanie o to, czy Krzyżacy wykorzystywali wtórnie pruskie posągi, gdyż pierwszej wzmianki pisanej o babie z Mózgowa/Laseczna można dopatrywać się w dokumencie z 1401 r. Określono ją jako "święty kamień". Zaskakujące jest to, iż w chrześcijańskich zapiskach obiekt z czasów pogańskich zapisany jest jako "święty" - zastanawia się J.M. Łapo.

UKRAIŃSKIE BABY

Ludzkie postacie z rogami w dłoniach były rzeźbione nie tylko na terenie dzisiejszego województwa warmińsko - mazurskiego. W różnych okresach, w nieraz bardzo odległych zakątkach Euro-Azji, związane były z lokalnymi obyczajami religijnymi i pogrzebowymi. "Na stepach Ukrainy bywały faktyczne kobietami - stąd nazwa 'kamiennyje baby'. Najprawdopodobniej w wielu miejscach idee wznoszenia tego typu rzeźb były niezależne od siebie, choć na obecnym etapie badań w Prusach, nie można wykluczać jakiś wpływów kulturowych i religijnych płynących we wczesnym średniowieczu ze Wschodu, nawet bardzo dalekiego, sięgającego aż Syberii" - przypuszcza naukowiec.

Uczestnicy konferencji byli zgodni, iż to w zasadzie początek interdyscyplinarnych badań nad antropomorficzną rzeźbą kamienną w Prusach.

"Teksty wygłoszonych referatów zostały złożone do druku i jeszcze tej zimy każdy miłośnik przeszłości będzie mógł szczegółowo zapoznać się z wynikami najnowszych badań, a może też sam odkryć tajemnicę przeznaczenia pruskich bab kamiennych" - zachęca J.M. Łapo.


PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki - 15-10-2007
Zobacz:

Data utworzenia: 04/01/2008 @ 00:59
Ostatnie zmiany: 28/05/2012 @ 03:23
Kategoria : RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie
Strona czytana 10495 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #2 

autor : czerstwy 03/05/2013 @ 14:25

Moim zdaniem baby miały symbolizować wielkich wojowników może nawet wojowniczych bogów i zarazem wytyczać granice (odstraszać wrogów innych plemion) Na ziemi Michałowskiej skąd pochodzę mojego kolegi ojciec budując dom na ulicy Lipowej odkrył nagrobek z figurkami i częściami glinianych garnków . Niestety nie zgłosił tego nikomu bo bał się że wstrzymają budowę .Nie opodal jakieś nie cały kilometr dalej na zakolu Drwęcy znajdowała się osada starsza od Biskupińskiej ,ustalili to archeolodzy ,niestety nic z ich poszukiwań więcej o ile się orientuję nie wynikło ,szkoda bo gdyby poświęcili więcej czasu mogliby czegoś więcej się dowiedzieć.

Komentarz #1 

autor : PEPSI 13/01/2008 @ 20:39

Dziękuję za informację o "babach" - jak widać temat to ciekawy i mało znany...
 
Trzecie Oczko
0-maja.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpgameryka-grzyb.png0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka-01.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-moche.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-03.jpg0-nazca.jpg0-mex_tula2.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-maya-pismo.gif0_maya4.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka-skull.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-piramida2.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7056985 odwiedzający

 236 odwiedzających online