Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

=>> ART. PRZEKROJOWE - Wróżby wigilijno-bożonarodzeniowe

Wigilia i Boże Narodzenie to okres, który nierozerwalnie wiąże się z początkami chrześcijaństwa i jest tym samym, jednym z najważniejszych świąt tej religii. Mimo to, a może właśnie dlatego, są one najbardziej przesycone dawnymi wierzeniami. W kulturze nic nie ginie, stąd tyle starodawnych zwyczajów, które przetrwały i ewoluowały by dostosować się do nowych czasów. W szczególności dotyczy to tak magicznego czasu jakim są święta. To wtedy właśnie, według wierzeń, zdarza się najwięcej niezwykłych historii, a i działania, których się wówczas podejmujemy, nie są bez znaczenia dla naszego przyszłego losu. Bowiem ten czas, ma magiczną moc kreacji naszego przyszłego życia. Warto wiec, zapoznać się z wróżbami właściwymi dla tych szczególnych, dni, by nie zdawać się na przypadek - w grę przecież wchodzi nasze powodzenie!

Większość wróżb, pochodzi z zamierzchłych czasów, stąd trudno jest czasami zastosować je współcześnie, a i to o czym mówią niewiele będzie interesowało zdeklarowanych mieszczuchów. Jednak z pewnością są tacy, którzy pielęgnują to co rzadkie i niepraktyczne. Oni znajdą w staropolskich wróżbach wszystko co im potrzebne by zatroszczyć się swój los. Pozostali będą musieli się zadowolić mniejszą porcją świątecznej magii.


Słoma - staropolskie narzędzie wróżbitów...

Ci, którzy nie mieszkają w mieście, trudnią się rolnictwem lub chociażby mają własny ogródek, powinni zatroszczyć się o to, by pod obrusem wigilijnego stołu znalazło się trochę słomy. Po wieczerzy, stanie się ona świetnym materiałem do uprawiania różnorakich praktyk wróżbiarskich.

Pomyślność

Oto dawniej, aby sprawdzić czy rok nadchodzący przyniesie nam pomyślność i bogactwo, a przynajmniej ochroni nas przed głodem, słomę ze stołu wigilijnego rzucano na stragarz (belka pod stropem). To ile ździebeł się zawiesiło, określało liczbę kóp zboża zebranego w przyszłym roku. W tym przypadku, o wszystkim decydowała celność rzutu, więc całkiem sporo zależało od samego zainteresowanego. Współczesna architektura nie sprzyja praktykowaniu tej wróżby w wyżej opisanej formie, pozostaje nam wycieczka na wieś, bądź chwilowa adaptacja domowego żyrandola.

Bogactwo

Kto zachce i jest w stanie, może zagwarantować sobie dobrobyt rozkładając po kątach domu, nieomłócone snopki zboża. Podłogę natomiast należy zaścielić słomą i sianem. Na szczęście, ilość słomy nie gra tutaj żadnej roli - wystarczy symbolicznie rozłożyć kilka ździebeł we właściwych miejscach, a przy odrobinie wyczucia może to dodatkowo stanowić oryginalną ozdobę w mieszkaniu. Wprawdzie, nie ułatwi nam to noworocznych porządków, ale nie zapominajmy o korzyściach płynących z tego poświecenia przez cały nadchodzący rok.

Zamążpójście

Panna, która jest ciekawa tego, czy w nadchodzącym roku wyjdzie za mąż, powinna sięgnąć po radę wyroczni, która mimo, iż świetnością ustępuje delfickiej, to dysponuje nie mniejszą mocą. Wystarczy, po skończonej wieczerzy, spod obrusa wyciągnąć źdźbło, by dowiedzieć się co też los przeniesie jej w darze. Jeżeli spod obrusa wyciągnie się źdźbło jeszcze zielone, świadczy to o rychłym spełnieniu wróżby, żółte oznacza, że nasza wolność przedłuży się nieco, a kolor szary, wskazuje na nieuchronne staropanieństwo.
---
Jeśli panna trze mak na wigilijne i świąteczne przysmaki, to wyjdzie za mąż w nadchodzącym roku. Tak więc, po co zdawać się na łut szczęścia, skoro można świadomie pokierować losem?


Świąteczne potrawy również mogą służyć jako wyrocznia...

Aby sprawdzić co nam los przyniesie, można użyć niektórych wigilijnych potraw, jako narzędzi służących wróżbom.

Długie życie

Inny przepis mówił, że po wieczerzy, należy zliczyć wszystkie pestki ze zjedzonych śliwek, bo ich liczba będzie równa liczbie lat, które pozostały nam do śmierci. Ukryć się nie da, że dla wierzących we wróżbę, może się to smutnie skończyć - bo ileż śliwek można zjeść bezkarnie?
Wszystko to jednak nic w porównaniu do następnej przepowiedni, która od razu stawia nas w jasnej sytuacji. Wróżba polega na tym, że rozgryza się orzechy laskowe. Jak podanie niesie, robi się to dla zdrowia, wystarczy jednak, że jakiś nieszczęśnik trafi na pusty orzeszek i pewnym może być szybkiego zejścia z ziemskiego padołu. Aż strach pomyśleć, że ktoś może traktować to wszystko poważnie.

Pieniądze

Aby uniknąć w nadchodzącym roku kłopotów z gotówką należy według podań, łuskę z wigilijnego karpia przechować w portfelu a na brak pieniędzy nie będziemy narzekać. Wierzyć, nie wierzyć? Trudno powiedzieć, jedno jest pewne - spróbować nie zaszkodzi, chyba, że ktoś cierpi na nadmiar gotówki.

Wigilia jest odbiciem zdarzeń przyszłego roku, dlatego...

Spójrzmy, jak przez nieuwagę, można na siebie sprowadzić nieszczęście.

Szczęście

Stara prawda mówi, że przed wigilijną wieczerzą należy zdjąć ze sznurów całe pranie. Jeśli zostanie nawet jedna sztuka, to kłopoty tego roku przeniosą się na następny. Na przeniesienie szczęścia szans niestety nie ma.

Miłość

Wskazówka dla zakochanych: róbcie wszystko by wasza ukochana/ ukochany powiedziała/ powiedział do was kilka ciepłych słów - bo moc Wigilii polega na tym, że dzień ten jest w dużej części odbiciem przyszłego roku. Jeśli się wam uda, od pierwszego stycznia będziecie słuchali tylko o rzeczach miłych waszemu sercu.

Dzieci

Jeśli rodzice mają kłopoty ze swawolnymi dziećmi, powinni spróbować je jakoś tego dnia uspokoić, jeśli tego dokonają, dzieci będą grzeczne przez cały rok, w przeciwnym jednak razie, rodzicom biada.

-----

Inne zwyczaje i przekonania ...


Trzeba wiedzieć, że są w staropolskich wierzeniach takie przepisy, które trudno nam logicznie powiązać z przyszłym losem.

Powodzenie

Nie jest to zgodne z dzisiejszą poprawnością polityczną, ale fakt, pozostaje faktem. Oto co można znaleźć w starych źródłach: „wizyta chłopca lub mężczyzny w dzień wigilijny przynosi powodzenie całemu domowi, kobieta natomiast nieciekawie wróży...”.

Dostatek

Następnego przepisu na powodzenie, nie polecam. Opisany jest on bowiem w dwu bardzo dla nas znaczących księgach: „księdze wróżb” oraz „Kodeksie Karnym”. A przepis brzmi: „Jeśli udało się w tym dniu coś ukradkiem zabrać sąsiadowi to wróżyć to ma dostatek.” Jest to jedna z bardziej prawdziwych wróżb, jednak ostrzegam przed jej praktykowaniem bo święta najlepiej spędza się z rodziną...

Zdrowie

Przejdźmy jednak do bardziej bezpiecznych zabaw. Przy stole wigilijnym, obowiązują nie tylko zwyczajne maniery. Pamiętać należy o dwu istotnych sprawach. Pierwsza to ta, by jeść bez przystanku tj. nie odkładać łyżki przed skończeniem wieczerzy, bo ten kto to zrobi może następnej takiej kolacji nie doczekać. Druga sprawa - jeść należy bardzo dużo, bo dzięki temu w przyszłości nie będziemy głodować.

Trochę romantycznie...

Spójrzmy na chwilę w gwiazdy.

Marzenia

Aby dopełnić tych wszystkich guseł wypadałoby, aby była piękna noc, pełna gwiazd, bo to też nie jest obojętne naszemu losowi. Natomiast przy pierwszej gwiazdce - można wypowiedzieć swoje życzenie. Jest duża szansa, że się spełni!

Każdy chyba zauważył, że większość przepowiedni jest ściśle powiązana z chrześcijaństwem. Jest to efekt nałożenia na siebie staropolskich wierzeń i dogmatów narzuconych przez nową wówczas religię. Czy przez to utraciły one swoją niezwykłą moc? Na pewno warto się o tym przekonać, a zależy to tylko od nas.

Życzymy wesołych świąt!

http://magia.onet.pl

Data utworzenia: 08/12/2007 @ 16:59
Ostatnie zmiany: 28/05/2012 @ 03:22
Kategoria : =>> ART. PRZEKROJOWE
Strona czytana 9943 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-maya-pismo.gif0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-maja.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-03.jpg0-nazca.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-01.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka-Inca2.gif0_maya4.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-moche.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka-piramida2.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-Xalapa.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-inca.jpg0-mex_tula2.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7109017 odwiedzający

 252 odwiedzających online