Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

BUDDYZM <<<== - XIV Dalajlama Tenzin Gjaco

Tenzin_Gyatzo-Dalajlama_XIVXIV Dalajlama Tenzin Gjaco jest duchowym i politycznym przywódcą Tybetu oraz zwierzchnikiem szkoły Gelug buddyzmu tybetańskiego.

Urodził się w roku 1935 w rodzinie ubogich chłopów z prowincji Amdo. Dwa lata poźniej, zgodnie z wielowiekową tradycją, uznano go za nowe wcielenie XIII Dalajlamy. Po ataku komunistycznych Chin na Tybet w 1950 roku, XIV Dalajlama objął pełną władzę polityczną. Rok później jego podbitą ojczyznę przyłączono do Chin. Próbował szukać kompromisu, który pozwoliłby zachować kulturę i tożsamość narodu tybetańskiego pod nowymi rządami. Brutalność chińskich represji oraz prześladowania religijne doprowadziły jednak do wybuchu powstania we wschodniej części kraju. Dalajlama kontynuował studia monastyczne, które ukończył w 1959 roku, uzyskując tytuł gesze lharampa, odpowiednik doktoratu z filozofii buddyjskiej.

W marcu 1959 roku fala antychińskich demonstracji w Lhasie, której mieszkańcy obawiali się, że Chińczycy uprowadzą ich przywódcę, doprowadziła do wybuchu powstania w centralnej części kraju. Dalajlama ratował się ucieczką do Indii, gdzie powołano tybetański rząd na uchodźstwie. Dalajlama stanowczo sprzeciwia się używaniu przemocy w walce o wolność i podstawowe prawa Tybetańczyków, szukając - jak dotąd bezskutecznie - pokojowego rozwiązania w dialogu z przywódcami ChRL. W 1989 roku za swoją działalność polityczną otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Nadesłane
Zenobiusz_

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 23:11
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:09
Kategoria : BUDDYZM <<<==
Strona czytana 7284 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-Our Saint Petersburg.jpg0-prawoslawie2.jpg0-st-isaac-cathedral.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpgbazylika_Paros.jpgSaint_Michael_Smichov.jpg0-petersburg.jpgprawoslawny-krzyz.jpg0-lodz2.jpg0-cerkiew-5.jpg0-Church Trinity.jpg1170761.jpg0-vladimir-church-2.jpgprawoslawny-slub.jpgbatiuszka.jpgLavra_Easter.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpggrecki-prawoslawny.jpgprawoslawny-haft.jpgDafni_Christ.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpg0-dome-cross2.pngAgios_Theologos_Kos.jpglampy-prawoslawne.jpgprawoslawny-pop.jpgmoscow14.jpg0-cebule.jpegprawoslawny-koszyczek.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpg0-cerkiew.jpg0-cerkiew2.jpg0-christ-the-saviour.jpg0-Novgorod.jpg0-monas.jpg0-cebule2.jpgkosciol-prawoslawny.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpg0-Belogorsk Monastery.jpg23359664.jpg0-Trinity Lavra.jpgprawoslawne-krzyze.jpg0-bochu.jpg0-archangel.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpgcyryl_metody.jpgOrthodox_Brno.jpg0-StPetersburg.jpgkarlowe-wary.jpgba4ko_1.jpg0-Belgrade.jpgKalymnos_Emporeios.jpgPatmos_church.jpg0-Savior of Spilled blood.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpg0-ortho4.jpg0-dome-cross.png0-st-basils-moscow-3.jpgprawoslawna-ikona.jpg0-sofia.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpgMastichari_Kos_Greece.jpg402462_85_th.jpgcerkiew_turzansk.jpg0-cebule3.jpgprawoslawny-slub-korony.jpg0-moscow-2.jpg0-moskwa.jpgprawoslawny-ornat.jpgnaksos.jpgalexei-ii.jpg141t.gifprawoslawne-swiece.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6428709 odwiedzający

 128 odwiedzających online