Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - 1 i 2 listopada

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dwa różne święta

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone 1 listopada, to uroczystość tych, którzy - jak wyjaśniają teolodzy - są zbawieni i cieszą się życiem wiecznym. Drugie jest dniem modlitw za ludzi zmarłych, którzy w czyśćcu oczekują na ostateczne spotkanie z Bogiem.

Zdaniem teologów, potoczna nazwa "Święto Zmarłych", zamiast Dzień Zaduszny, nie jest prawidłowa. Została ona wypromowana w czasach PRL i była elementem walki z wielowiekową chrześcijańską tradycją polskiego narodu. "Używanie w dzisiejszych czasach tej nazwy na określenie Dnia Zadusznego jest zazwyczaj wyrazem braku wiedzy na ten temat" - podkreślają teolodzy.

Według nich, Dzień Zaduszny jest wspomnieniem zmarłych potrzebujących jeszcze oczyszczenia, które mogą uzyskać przez modlitwę wiernych i Kościoła. Dzień Zaduszny jest dniem nabożeństw i modłów w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz odbywających jeszcze pokutę czyśćcową.

Temu celowi służą m.in. ofiary składane w kościołach i na cmentarzach na tzw. wypominki za naszych najbliższych zmarłych, by cały Kościół modlił się za ich zbawienie. W kościołach odczytuje się w tym dniu z ambon lub od ołtarza imiona zmarłych wskazanych na kartkach i odmawia zwyczajowe modlitwy ku czci zmarłych.

W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny oraz uczestniczy się we mszach świętych, modląc się w intencji zmarłych. Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach oraz składania tam kwiatów, wieńców, ozdób symbolizujących pamięć o zmarłych. SKZ

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 02:34
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:22
Kategoria : Święta
Strona czytana 3471 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
pokarm-bogow.jpegNowy-Testament-H.jpg1001-o-bogu.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifkrawiec-seksualnosc.jpgbog-einsteina.jpgtradycje-tolerancji.jpgpapiestwo.jpgmitologia-korei2.jpgmitologia-slowian-gi.jpgmalinowski-mit.jpgmargul-jak-umier.jpgmitologia-mezopotamii.jpgpolska-piastow.jpgklatwa-eng.jpgborkowski-socjologia.pngdonini.jpgtyloch-rekopisy.jpghistoria-polski-sz.jpgmitologia-lu-syberii.jpgdumezil.jpglevi-strauss-totemizm.jpggilgamesz.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifksiega-tura.jpgfedon2x.jpghomo-ludens-h.jpgobrzedy-rytualy.jpgepos-Chassang.jpgHistoria-piekna-eco.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgPiecioksiag-v.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegmichalowski-n-t-piramidy.jpgtajemnice-biblii.jpgmitologia-sta-grecji.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgsandauer.jpgpopko-huryci.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgzarys-dziejow.jpgmitologia-cz-afryki.jpgstu-mat-2005.jpgkosidowski-rumaki.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpghis-s.bmpboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgencyklopedia-kat-1.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgbloch-etruskowie.jpgPOA2.bmpsladami-etruskow.jpgmitologia-arabow.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgw-kregu-religii.jpgfreud-czlowiek.jpgmitologia-indyjska.jpgMot-na-czarownice.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3042397 odwiedzający

 36 odwiedzających online