Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Papieże - Papież Jan XII

Papież Jan XII
Jan XII Jan XII (ok. 937 – 14 maggio 964) Świecenia kapłańskie przyjął już w wieku szesnastu lat, ale czynił to bez wewnętrznego zaangażowania. Powiadano, że wynalazł grzechy, których nie znano od początku świata, a całe klasztory dniami i nocami wznosiły modły o jego szybka śmierć.

Jan był nienasyconym biseksualistą i gromadził wokół siebie najbardziej rozpustnych młodych przedstawicieli szlachty obydwu płci. Wykorzystywał papieski skarbiec do regulowania długów, które zaciągał uprawiając hazard i radował się takimi żartami jak wyświęcenie dziesięcioletniego chłopca na biskupa. Ofiary składane przez pielgrzymów przeznaczał na hazard. Kochankom ofiarowywał złote kielichy z bazyliki św. Piotra. Utrzymywał ogromną stadninę składającą się z dwóch tysięcy koni, które karmiono migdałami i figami macerowanymi w winie. Powiadano, że Pałac Laterański przemienił się w harem, a „gdy zwykła rozwiązłość już nie zaspakajała zmysłów, jego występkom dodawało uroku kazirodztwo”.

Obywatele rzymscy użalali się, że pielgrzymujące kobiety, które uprzednio tłumnie odwiedzały miejsca święte, odstraszała „jego rozwiązła i niepohamowana żądza”. Kronikarz Benedykt z Socrate komentował, że te nieszczęsne niewiasty padały ofiarą żądzy Jana, ponieważ „lubował się on w posiadaniu całej kolekcji dam”.

Odstraszanie pielgrzymów nie służyło dobrze interesom Watykanu – podobnie jak wyświecanie biskupa w stajni. Gdy jednak pewien kardynał wypominał ów fakt Janowi XII, ten nakazał go wykastrować. Kardynał ów wkrótce po tym zmarł. W X wieku wspomniane wyżej praktyki nie były największym problemem.

Jan doprowadził do upadku rodziny poprzez niezbyt fortunną politykę. Początkowo poparł bowiem króla Ottona I z Saksonii występującego przeciwko Berengariuszowi, władcy północnej Italii. Następnie, po koronacji Ottona na cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego w bazylice św. Piotra w Rzymie, zmienił front i rozpoczął negocjacje z Berengariuszem.

Otton I spotyka Jana XII Otton I spotyka Jana XII Na wieść o tym Otton napisał do Jana: „Wszyscy, zarówno kler jak i laikat, oskarżają Waszą Świątobliwość o zabójstwo, krzywoprzysięstwo, świętokradztwo, Kazirodztwo z krewnymi, w tym z dwiema siostrami, i o wzywanie, podobnie jak to czynią poganie, Jowisza, Wenus i innych demonów”.

Jan odrzucił te zarzuty jako „plotki powtarzane przez rozwiązłych biskupów”. Inni uważali, że Jan jako młody mężczyzna musi się wyszumieć, po czym z pewnością się ustatkuje.

Takie rozumowanie nie przekonało jednak Ottona. Postawił Janowi warunek: albo przyśle dwóch biskupów, którzy przysięgną uroczyście, że przedstawione zarzuty są fałszywe, albo też przyśle rycerzy, którzy zdecydują o sprawie w boju z dwoma jego reprezentantami. Jan odmówił podjęcia tego wyzwania.

Otton powrócił więc do Rzymu, gdzie w bazylice św. Piotra powołał trybunał, który miał osądzić papieża. W trybunale zasiedli prałaci i możnowładcy z Niemiec, Francji i Włoch. Lista zarzutów stawianych Janowi XII wydawała się nie mieć końca:

...popełnienie kazirodztwa z dwoma siostrami; granie w kości i wzywanie diabła, by pomógł w zwycięstwie; nadanie chłopcu godności biskupiej w celu odniesienia korzyści materialnych; gwałcenie dziewic; przemienienie świętego pałacu w seraj czy też dom publiczny; stosunki z ladacznicą swego ojca, z pewną owdowiałą królową i z wdową o imieniu Anna oraz z jego własną siostrzenicą; wyłupienie oczu spowiednikowi ojca; publiczne uczestnictwo w polowaniach; nieustanne noszenie przy sobie broni; podpalanie domów; wybijanie szyb w nocy...

Powiadano także, że zawarł pakt z diabłem i wznosił toasty za zdrowie Szatana, popełniał akty kazirodztwa ze swoją matką, gwałcił święte dziewice – czyli mniszki – i dopuszczał się cudzołóstwa, zabójstw, profanacji i bluźnierstwa.

No cóż, całkiem pokaźna lista, nawet jak na średniowiecznego papieża. Gdy wezwano Jana do udzielenia odpowiedzi na postawione zarzuty, ten wysłał notatkę pisaną niezdarną łaciną, w której ogłaszał ekskomunikę Ottona i wszystkich osób uczestniczących w tej rozprawie sądowej. Powtórne wezwanie przyniosło jedynie odpowiedź: „Papież wyruszył na polowanie”. Jana osądzono in absentia. Uznano go winnym kazirodztwa, cudzołóstwa i morderstwa, po czym usunięto z urzędu.

Leon VIII Papież Leon VIII Otton wymagał by na miejsce Jana powołać kapłana cieszącego się odpowiednim szacunkiem, ale synod nie mógł takowego znaleźć. W związku z tym wybrano Leona VIII (963-965), który był osobą świecką. Taka forma wyboru papieża nie przypadła wszak do gustu Rzymianom.

Działający w XVIII wieku Cypriano de Valera pisał: „te występne kobiety, z którymi ostatni papież obcował, powstały i zaatakowały żołnierzy Ottona. Wtedy Otton ponownie zdobył miasto w krwawej bitwie, choć tym razem nie udało się utrzymać władzy. Ostatecznie Jana XII przyzwano i przywrócono papiestwo dzięki sile ladacznic”.

Jan ekskomunikował Leona VIII, a następnie rozpoczął prześladowanie tej części kleru, która udzieliła poparcia Leonowi. Jednego poddano biczowaniu, innemu obcięto rękę, trzeciemu dwa palce i nos, a także wyrwano język.

Lista ofiar z pewnością byłaby znacznie dłuższa, gdyby nie nagła śmierć Jana XII, która nastąpiła 14 maja. Został przyłapany przez męża swojej kochanki „na akcie cudzołóstwa”. Oburzony mąż miał go zasztyletować lub – według innych świadectw – uderzył go w tył głowy młotkiem. Cios sztyletu czy młotka okazał się śmiertelny. Jan XII miał w chwili śmierci zaledwie dwadzieścia cztery lata.

Benedykt V Papież Benedykt V Okoliczności śmierci papieża stały się inspiracją do wielu żartów. Mówiono, ze miał szczęście umrzeć w łożu, aczkolwiek nie własnym. Na miejsce Jana wybrano Benedykta V (964), lecz Otton wciąż pragnął osadzić tam swego człowieka, Leona VIII. Oblegał więc miasto, które początkowo stawiało zacięty opór.

Trwało to wszak tylko do czasu, gdy wybuchła zaraza i zaczęły kurczyć się zapasy żywności. W końcu czerwca bramy miasta otwarto i wyrzucono przez nie Benedykta. Leon VIII rozerwał jego szaty i zesłał na wygnanie.

Tak głosi jedna wersja. Inna powiada, ze Benedykt V najpierw pozbawił czci młoda dziewczynę, a potem uciekł wraz z papieskim skarbcem do Konstantynopola, by po wyczerpaniu się funduszy ponownie pojawić się w Rzymie. W końcu został zabity przez zazdrosnego męża, po czym jego ciało z setką ran włóczono po ulicach miasta, a następnie rzucono do dołu kloacznego. Historyk Kościoła Gerbert, który później został papieżem Sylwestrem II (999-1003), określił Benedykta „największym niegodziwcem pośród wszystkich potworów bezbożności”.

Jan XIII Papież Jan XIII Chociaż przywódcy rzymskiego ruchu oporu, zebrani przy grobie św. Piotra, przyrzekli wierność cesarzowi Ottonowi i oświadczyli, że nigdy więcej nie wzniecą rebelii, po śmierci Leona VIII, gdy zastąpił go syn Jana XII (965-972), jeszcze raz chwycili za broń. Tym razem Otton okazał się bezlitosny.

Przywódców powieszono lub oślepiono. Pojmanego prefekta Otton przekazał w ręce Jana, który okazał się nieco łaskawszy. Powiesił prefekta za włosy na posągu Marka Aureliusza, następnie obdarł go z szat, ustawił tyłem do gawiedzi z dzwonkiem na tyłku i obwoził ulicami miasta z pękiem piór przymocowanych do głowy i dwoma innymi przytroczonymi do ud. Ostatecznie zesłano go na wygnanie w Alpy.

Analogicznie do poprzednich papieży z tego rodu, Jan XIII okazał się godnym potępienia cudzołożnikiem. Powiadano: „mogły mu usługiwać jedynie dziewice i oddane, gorące faworyty; Pałac Laterański uczynił swym lupanarem; uwiódł konkubinę swego ojca i własną siostrzenicę”.

Nietrudno było to zresztą przewidzieć. Trzeba przyznać, że przywrócił papiestwu też nieco stylu. żył jak książę, jedząc ze złotych półmisków i pijąc z inkrustowanych klejnotami pucharów, przy pląsach ponętnych tancerek.

Według pisarza Gregoroviusa papieże w owych czasach „spali na jedwabnych poduszkach i w łożach zdobionych złoceniami, w ramionach kochanek, pozostawiając swym wasalom, sługom i niewolnikom dbanie o wymogi dworu”. Grali także w kości, polowali, jeździli na koniach ze złotą uprzężą i podróżowali w wytwornych karocach „w otoczeniu mrowia robactwa”.

Jan XIII był kolejnym papieżem, o którym mówiono, że przyłapany na cudzołóstwie zginął z rąk rozwścieczonego męża.

*
Fragment książki: Nigel Cawthorne - Życie seksualne papieży

Data utworzenia: 29/04/2011 @ 02:33
Ostatnie zmiany: 29/03/2017 @ 01:51
Kategoria : Papieże
Strona czytana 3331 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
bibliografia_cz1/euz-his.JPGbibliografia_cz3/historia-p.jpgbibliografia_cz1/w-kregu-swiatowida.jpgbibliografia_cz2/Piecioksiag-v.jpgreligie-w-p.jpgupadek2.jpgteodoret.jpgbibliografia_cz2/1001-o-bogu.jpgbibliografia_cz1/f-mity-grekow-i-rzymian.jpgbibliografia_cz3/legowicz-zarys.jpggnoza-q.jpgbibliografia_cz3/jezus-i-samarytanka.jpgbibliografia_cz3/alpatow-2.jpgbibliografia_cz1/atlas-miejsc-biblijnych.jpgbibliografia_cz2/POA2.bmpsztuka-indonezji.jpgbibliografia_cz1/swiderkowna-rozmowy-o-bib-nt.jpgbibliografia_cz2/tyloch-rekopisy.jpgbibliografia_cz1/30-wyznan.jpgmoralnosc-mozgu.jpgbibliografia_cz2/5-wielkich-religii-swiata.jpgbibliografia_cz2/Magia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgbibliografia_cz1/papiez.jpgbibliografia_cz1/hellenizm-a-j.jpgbibliografia_cz1/tho-bib.JPGazja-pacyfik13.jpghistoria-holandii-b.jpgNorbu - Krysztal.jpgbibliografia_cz2/sztuka-starozytnego-wschodu-2.gifbibliografia_cz2/stu-mat-2005.jpgbibliografia_cz3/hubert-mauss.jpgNiwinski-bostwa-kulty.jpgbibliografia_cz1/b-religia-staro-egiptu.jpgbibliografia_cz3/peck-w-poszukiwaniu.jpgw-kregu-upiorow.jpgbibliografia_cz2/homo-ludens-h.jpgparandowski-mitologia.jpgzycie-se-ksiezy.pngbibliografia_cz2/Historia-piekna-eco.jpgbibliografia_cz1/kultura-wiekow-srednich.jpgbibliografia_cz2/okultyzm-magia-wrozby.jpgbibliografia_cz3/teksty-piramid.jpgbibliografia_cz1/swiety-baldachim.JPGbibliografia_cz3/religie-s-b-wschodu.jpgbibliografia_cz3/judaizm-u-poczatkow.jpgatlantyda-zajdler.jpgbibliografia_cz3/twardecki.jpgbibliografia_cz3/Angelo Scarabel.jpgbibliografia_cz1/gardner-potomkowie.jpgbibliografia_cz2/sladami-etruskow.jpgaztekowie.gifzrozumiec_araba.jpgbibliografia_cz3/do-ziemi-swietej.jpgaztekowie-narod-wybrany-p-s.jpegbibliografia_cz1/mus-ant.JPGbibliografia_cz3/ksiega-rzeczy-dziwnych-1.jpgbibliografia_cz2/popko-huryci.jpgzdybicka.jpgbibliografia_cz2/zary-ency-rel.jpgrouss-bog-zla.jpgbibliografia_cz1/kosidowski-opowiesci-bib.jpgbibliografia_cz3/grant-dz-izraela.jpgbibliografia_cz2/mitologia-indyjska.jpgbibliografia_cz3/stomma-slonce.jpgbibliografia_cz1/poniatowski-wstep.jpgbibliografia_cz1/dz-ze-za.jpgochrzczeni-w-duchu.jpgbibliografia_cz3/historia-grzechu.jpgpettazzoni.jpgstarozytny-egipt=w.jpgbibliografia_cz3/tragedia-narodu.jpgbibliografia_cz2/klatwa-eng.jpgbibliografia_cz3/budda.jpgbibliografia_cz2/dumezil.jpghis-g.jpgbibliografia_cz3/kobieta-w-czasach.jpgre-afryki.jpgSilnicki-Sobory powszechne a Polska.jpgbibliografia_cz3/Religie Aryow W.jpegbibliografia_cz3/joga-swie.jpgbibliografia_cz1/starozytna-palestyna.gifbibliografia_cz1/historia-cudow.jpgbibliografia_cz2/epos-Chassang.jpgbibliografia_cz1/archeologia_biblijna.jpghis-iranu.jpgbibliografia_cz1/d-r-ko-pi.JPGreligie-uniwersalistyczne.jpgi-znowu-zapial-kur.jpgbibliografia_cz3/dennett-odczarowanie.jpgdakowie-HD.jpgkoran.jpgbibliografia_cz1/z-ch-an.JPGbibliografia_cz3/dionizos-kere.jpgbibliografia_cz1/liverani-nie-tylko-b.pngbibliografia_cz2/historia-polski-sz.jpgbibliografia_cz2/levi-strauss-totemizm.jpgbibliografia_cz2/krawczuk-s-do-starozytnosci.jpghistoria-duchowosci-chrzes.jpgbibliografia_cz3/sladami-amuletu.jpgbibliografia_cz1/gni-pie.JPGbibliografia_cz2/mitologia-slowian-gi.jpgbibliografia_cz3/rel-sw-rzymskiego.jpgbibliografia_cz1/socjo-reli.jpgbibliografia_cz3/haasler-tajne-sprawy-papiezy.jpgbibliografia_cz2/mitologia-lu-syberii.jpgbibliografia_cz3/konstantyn-w-krawczuk.jpgbibliografia_cz3/religie-w-a-poludniowej.PNGmeksykanskie-abc.jpgbibliografia_cz2/obrzedy-rytualy.jpgateizm=nowicki.jpgbibliografia_cz2/mitologia-cz-afryki.jpgbibliografia_cz2/Sredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgbibliografia_cz2/tajemnice-biblii.jpgholownia-kos-d-s-z.jpgency-pow-1976.jpgjudaizm-solomon.jpgdanecki.jpgbibliografia_cz3/h-kk.jpgbibliografia_cz2/bog-einsteina.jpgbibliografia_cz1/ksiega-ukryta-wb.jpgpaleografia-lacinska-1951.jpegbibliografia_cz1/judaizm.jpgbibliografia_cz2/Nowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegbibliografia_cz1/sarmaci-sulimirski.jpgreligia-ludow-pierwotnych.jpgbibliografia_cz3/tajne-stowarzyszenia.jpgbibliografia_cz2/fedon2x.jpgbibliografia_cz2/mitologia-arabow.jpgrzecz-z-od.gifbibliografia_cz2/mitologia-korei2.jpgbibliografia_cz2/Wandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgbibliografia_cz3/buddyzm-b-p-l-a.jpgbibliografia_cz3/mitologia-cel.jpgbibliografia_cz3/voodoo.jpgbibliografia_cz3/FitzGerald - Chiny.jpgbibliografia_cz1/tro-pie.JPGbibliografia_cz1/zycie-cawrhorne.jpgi-historia-powszechna-b.jpgbibliografia_cz2/w-kregu-religii.jpgbibliografia_cz2/mitologia-mezopotamii.jpgskrzypekoswiecenie-fr.jpgbibliografia_cz1/wilson.jpgbibliografia_cz2/krawiec-seksualnosc.jpgbibliografia_cz1/historia-hiszpanii.jpgbibliografia_cz1/cha-kos.JPGbibliografia_cz1/484.jpgreligia-encyklopedia-pwn5.jpgbibliografia_cz3/mity-green.jpgbohater-o-1000t.jpghistoria-koloru.jpgbibliografia_cz3/religie-sw-ency.jpgbibliografia_cz2/polska-piastow.jpgbibliografia_cz1/zapomniany-s-s.jpgbibliografia_cz3/ile-lat-ma-wsz.jpgbibliografia_cz2/margul-jak-umier.jpgseptymiusz-sewer-k.jpgbibliografia_cz2/his-s.bmpbibliografia_cz3/rytualy-dawne-i-w.jpgbibliografia_cz1/kud-hinduizm.jpgbibliografia_cz1/homerski-wstep-ogolny-do-pisma-swietego.jpgbibliografia_cz1/mejor-buddyzm.jpgbibliografia_cz2/sztuka-starozytnego-wschodu-1.gifbibliografia_cz2/malinowski-mit.jpgbibliografia_cz3/Petoia-wampiry.jpegbibliografia_cz1/keller-katolicyzm.jpgbibliografia_cz3/Norbu - Krysztal.jpgbibliografia_cz3/antropologia-b-tylor.jpgbibliografia_cz3/religie-aaaaio.jpgbibliografia_cz1/historia-seksu.jpgbibliografia_cz3/azja-i-afryka.jpgbibliografia_cz2/historia-powszechna-sredniowiecze.jpgRamadan-Sladami-Proroka.jpgLITERA-NA-SW-12-1987.jpgbibliografia_cz3/rod-argeadow.jpgbibliografia_cz2/groby-b-u.jpgbibliografia_cz1/dramat-i-kult.jpgslownik religii.jpgbibliografia_cz3/kierul-newton.jpgpseudonauka-i-p.jpgbibliografia_cz2/sandauer.jpgbibliografia_cz1/eliade-sacrum-mit-historia.jpgbibliografia_cz1/po-arch_chrzescijanskiej.jpgbibliografia_cz1/szczepanowicz-ziemia-swieta.jpgHistoria medycyny-1988.jpgbibliografia_cz2/Ksiega-Rodz-interlinearna.jpgbibliografia_cz3/houria-historia-ar.jpgbibliografia_cz1/starozytnosc-bajeczna.jpgbibliografia_cz2/gilgamesz.jpgbibliografia_cz2/kuncewicz-piotr-antyk.jpgbibliografia_cz1/religie-bw.jpgbibliografia_cz2/bloch-etruskowie.jpgpolemicznie-wipszycka.gifbibliografia_cz1/dialog-kultur-cywi-i-rel.jpgbibliografia_cz1/har-klu.JPGbibliografia_cz2/encyklopedia-kat-1.jpgfahry-piramidy.jpgbibliografia_cz2/mitologia-sta-grecji.jpgswietowanie-doroczne-pl.jpgbibliografia_cz2/slow-sy.jpgbhagawad-piesn-pana.pnghistoria-wierzen-i-idei-religijnych.jpgbibliografia_cz1/Monologion Proslogion.jpgbibliografia_cz1/N-dziedzictwo-goliata.jpgbibliografia_cz1/po-sztuki_chrzescijanskiej.jpgbibliografia_cz1/Ludzie-bogowie-i-przybysze-z-kosmosu-Stoczkowski.jpgbibliografia_cz1/d-r-zycie.JPGbibliografia_cz3/his-niem.jpgbibliografia_cz2/freud-czlowiek.jpgharding-r-s.jpgbibliografia_cz3/renan.jpgbibliografia_cz3/chrzescijanstwo-przyszlosci.jpgbibliografia_cz3/tokarczyk-4-j-a.jpglocke.jpgbibliografia_cz1/tajemnice-krety.jpgbibliografia_cz1/religie-slowian-sz.jpgbibliografia_cz2/Szamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgbibliografia_cz3/bez-ograniczen.pngbibliografia_cz2/michalowski-n-t-piramidy.jpggrecja_niepodlegla.jpgbiblia=aramejska.jpegbibliografia_cz1/zycie-co-g-merowingow.jpgbibliografia_cz3/Minois-kosciol-i-n.jpgsladami-klatwy.jpgbibliografia_cz1/al-ar-pal.JPGbibliografia_cz3/religia-en.jpgbibliografia_cz1/girard-sacrum-i-p.jpghistorya powszechna kosciola.jpgstarzy-nowi-bo-japonii.jpghermiasz.jpgbibliografia_cz2/pokarm-bogow.jpegbibliografia_cz2/zarys-dziejow.jpgbibliografia_cz2/Nowy-Testament-H.jpgbibliografia_cz3/zycie-cwa.bmpbibliografia_cz3/zarys dziejow-r.jpgbibliografia_cz1/historia-biblii.jpgbibliografia_cz2/wojcik-historia-p-XVII.jpgbibliografia_cz2/borkowski-socjologia.pngbibliografia_cz1/historia-gotow.jpgbibliografia_cz1/graves-mity-heb.jpgDrozdowicz-G-nurty-now-f-franc.jpghughes-rzym.jpgcairns-e2.bmpmajowie-gall.jpgbibliografia_cz3/kramer-smierc.jpgbibliografia_cz2/ksiega-tura.jpgbibliografia_cz2/donini.jpgbibliografia_cz3/kataryzm.jpgbibliografia_cz3/poczet-pap-jwk.jpgbibliografia_cz1/pluzanski-7sensacji-w-n.jpgbibliografia_cz1/komentarz-his-kul-do-biblii-h.jpgbibliografia_cz3/zloty-przewodnik-p-r-halu.jpgbibliografia_cz3/messadie-diabel.jpgzycie-codzienne-galii.jpgbibliografia_cz3/50-najwiekszych-k.jpghistoria-z.jpgbibliografia_cz1/his-filo-tat.pngbibliografia_cz3/wilson-o-naturze.jpgbibliografia_cz3/Hetyci-klingel.pngbibliografia_cz2/kosidowski-rumaki.jpgbibliografia_cz3/hist-kos.jpgbibliografia_cz1/skrok-na-tropach.jpgbibliografia_cz2/Mot-na-czarownice.jpgwprowadzenie-dr.jpgbibliografia_cz1/his-chrzex-p-johnson.jpgbibliografia_cz3/schylek-sr-eu.jpgbibliografia_cz1/levy-Bruhl-czynnosci-umyslowe.jpgbibliografia_cz3/gibbon-zmierzch.jpgbibliografia_cz3/jezus-i-biel.jpgbibliografia_cz1/religie-chin.jpgbibliografia_cz1/zycie-codzienne-prusow2.jpgbibliografia_cz1/miedzy-s-a-n-testament.jpgbibliografia_cz1/kow-w-ch.JPGbibliografia_cz3/kanert-buddyzm.jpgmahometanizm=g.jpgbibliografia_cz2/papiestwo.jpgbibliografia_cz2/prawoslawie-k.jpgbibliografia_cz3/biblia2.jpgbibliografia_cz1/wip-kos.JPGbibliografia_cz1/tresc-wierzen-r.jpgbibliografia_cz2/mitologia-sta-egiptu.jpgbibliografia_cz3/swiat-symb-chrzesc.jpgbibliografia_cz3/historia-chin.jpgbibliografia_cz2/1001-rzeczy-o-biblii.jpgbibliografia_cz2/tradycje-tolerancji.jpgbibliografia_cz1/sim-cyw.JPGdzieje-dawnych_turkow.jpgbibliografia_cz2/boas-umysl-cz-pierwotnego.jpg3-Rosja.jpgbibliografia_cz3/boilton.JPGbibliografia_cz2/Paul-Herrmann.jpgswiat-fenicjan.jpgzorian-dolega-chodakowski3.gif
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3892238 odwiedzający

 33 odwiedzających online