Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Ciekawostki - Dogmat i rzeczywistość

Dogmat i rzeczywistość

Kościół katolicki ostatnio coraz częściej zmuszony jest zmierzyć się z aferami łączącymi seks i duchowieństwo

Wyznanie Ojca Piotra, ukochanego duchownego Francuzów, podważa jedno z największych tabu Kościoła katolickiego: czystość księży.

We wszystkich plebiscytach na najpopularniejszego Francuza od lat zwycięża sędziwy ojciec Piotr (abbé Pierre), który w roku 1949 stworzył wspólnotę Emus pomagającą bezdomnym. U kresu swojego długiego chrześcijańskiego żywota ten najbardziej kochany duchowny Francji, obrońca praw człowieka, obala jedno z największych tabu Kościoła katolickiego: czystość księży. Tak, ojciec Piotr kochał.


Ojciec Piotr, fot. AFP


W obliczu tego wyznania rewelacyjne odkrycia Dana Browna, którego „Kod Leonarda da Vinci” zrobił z Marii Magdaleny żonę Chrystusa, są jedynie małymi kamykami wrzuconymi do ogródka Watykanu.

Kościół najchętniej przemilczałby to spóźnione nieco wyznanie ojca Piotra, ponieważ i tak w ostatnim czasie zmuszony jest zmierzyć się z wieloma aferami łączącymi seks i duchowieństwo. Aferami, które podważają, często w bardzo brutalny sposób, kościelne podejście do seksualności. We wrześniu dwóch proboszczów z Akwitanii musiało zrezygnować z kapłaństwa, kiedy ujawniono, że obaj mają dzieci. Jeden okazał się ojcem dwóch małych dziewczynek, drugi ma 16-letnią córkę.

Kilka tygodni później wybuchł kolejny skandal. Kanadyjski ksiądz Denis Vadeboncoeur stanął przed sądem oskarżony o pedofilię. Podczas procesu okazało się, że ofiara, chłopiec imieniem Jean-Luc, to syn księdza. Vadeboncoeur doskonale o tym wiedział, bo spowiadał kiedyś matkę chłopca.

Kolejny raz zaczęła się trudna dyskusja na temat celibatu księży, rozpoczęta jeszcze w IV wieku. I kolejny raz wyraźnie pokazuje ona rozdźwięk pomiędzy kościelną dyscypliną a codzienną rzeczywistością. Od czasu Soboru Watykańskiego II (1962–65) około 90 tysięcy księży, z czego 10 tysięcy we Francji, porzuciło ornaty na rzecz życia rodzinnego. Życia, którego zdaniem Kościoła katolickiego nie daje się pogodzić z zadaniami stającym przed nimi od czasu Soboru Laterańskiego II w 1139 roku.

Słudzy boży są symbolem zaangażowania i wierności. Ale pozostają mężczyznami, o czym świadczą dzieci i żony księży, których spotkaliśmy. Liczba powołań zmniejsza się z roku na rok: 50 lat temu wyświęcanych było około 10 tysięcy księży rocznie. Dzisiaj jest ich mniej niż stu.

„Instytucjonalny Kościół wpada w panikę, gdy chodzi o kwestię seksualności” – uważa André Letowski, członek chrześcijańskiego stowarzyszenia gejów i lesbijek. Słyszał o dokumencie, do którego opublikowania, po 11 latach zwłoki, przymierza się Watykan. W tekście, uprawomocnionym latem przez Benedykta XVI, dyrektorzy seminariów są proszeni o odrzucanie kandydatów na księży przyznających się do homoseksualizmu. „To znaczne zaostrzenie reguł” – komentuje André Letowski i przypomina, że do jego stowarzyszenia, istniejącego już ponad 20 lat, należy sporo duchownych homoseksualistów. „Niektórzy z nich przyznali się parafianom do swojej orientacji seksualnej, ale hierarchia kościelna nie odrzucała ich z tego powodu – tłumaczy. – Proszono jedynie, aby trwali w czystości”.

W oczach Kościoła każdy ksiądz, jakiejkolwiek orientacji seksualnej, musi wyrzec się przyjemności cielesnych i poświęcić całkowicie swoim parafianom. W Stanach Zjednoczonych dyskusję na ten temat zapoczątkował w 2000 roku Donald Cozzens, były rektor Seminarium św. Marii w Cleveland (Ohio), który w swojej książce „The Changing Face of the Priesthood” (Zmieniające się oblicze kapłaństwa) twierdzi, że w latach 1970–80 w seminariach rozpowszechniła się subkultura gejowska.

Przyglądając się z bliska orientacji seksualnej przyszłych kapłanów i zamykając drogę do duchowieństwa mężczyznom żonatym, instytucja katolicka narażona jest na poważne ryzyko odejścia duchownych do mniej wymagającego Kościoła protestanckiego. Tak dzieje się już dzisiaj w Ameryce Łacińskiej i Afryce. Przez odmowę zmodyfikowania swoich struktur Kościół katolicki coraz bardziej otwarcie oddala się od wiernych. (...)

W niedawnym sondażu przeprowadzonym na zlecenie tygodnika katolickiego „Le Pelerin” 76 procent katolików twierdziło, że nigdy nie zakazało sobie „robienia pewnych rzeczy, które nie są w zgodzie z ich przekonaniami i wyznawanymi wartościami religijnymi”. I dzieje się to na przekór bardzo silnym kościelnym wskazaniom, wzmocnionym stanowiskiem Benedykta XVI w takich sprawach, jak antykoncepcja, przerywanie ciąży i zapłodnienie in vitro. (...)

Wielu katolików uważa, że to nie papież, wybrany do głoszenia ewangelii, powinien mówić o prezerwatywach. „W katolicyzmie, tak jak w innych wyznaniach, istnieje wyraźny rozdźwięk pomiędzy sposobem, w jaki żyją wierni, a zasadami, które propaguje religia” – podkreśla historyk Odon Vallet. (...)

„Młodzi wierni chcą mocnych argumentów” – uważa Odon Vallet. A tu katolicyzmowi nie brakuje doświadczenia. Między rokiem 1000 a początkiem XIII wieku mnisi, reagując na ekscesy epoki, przygotowali długą listę reguł: obowiązkową spowiedź przynajmniej raz w roku, powstrzymywanie się od stosunków seksualnych w czasie miesiączki, ciąży, postu, Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Zielonych Świątek i niedziel, a nawet w środy i w piątki w przypadku szczególnie lubieżnych myśli. Historycy policzyli, że zakochanym pozostawało zaledwie około 93 dni w roku na uprawianie miłości. Tomasz z Akwinu chciał, by obowiązek małżeński spełniać w pozycji „in vase debito”, czyli ani od tyłu, ani na stojąco, a już w żadnym razie w pozycji na jeźdźca.

W błyskotliwym dziele „L'amour n’est pas un péché” (Miłość nie jest grzechem) para włoskich dziennikarzy teologów i żarliwych katolików Elisabetta Broli i Roberto Beretta cytuje takie zdanie Wilhelma z Auxerre: „Jeżeli prawy człowiek ma kontakty ze swoją żoną i sprawiają mu one przyjemność, która mu się nie podoba, której wręcz nienawidzi, wówczas stosunki te są bez grzechu. Tak się jednak zdarza niezwykle rzadko”. Wszyscy więc jesteśmy grzesznikami.

A przecież pierwotnie chrześcijaństwo nie miało nic przeciwko seksualności. Wręcz przeciwnie: Bóg stał się Ciałem – tak mówi Ewangelia. Jezus był człowiekiem, prawdziwym, a więc wyposażonym w genitalia. Średniowieczni wierni z wielką żarliwością poszukiwali relikwii Chrystusowego napletka, jedynego kawałka ciała, o którym mówiono, że pozostał na ziemi. (...)

To święty Augustyn okrył hańbą ciało, robiąc z pomyłki pierwszych ludzi grzech pierworodny, przekazywany z pokolenia na pokolenie przez akt seksualny, niczym jakaś wstydliwa choroba.

Zapomniano również o miłosierdziu Jezusa wobec cudzołożnicy, którą wybawia od ukamienowania słowami: „Idź i nie grzesz więcej”. Nie pamięta się „Pieśni nad pieśniami”, poematu równie erotycznego, co biblijnego. W VI wieku papież Grzegorz Wielki stwierdza, że pożądanie seksualne jest grzechem i tak oto rozkosz płynąca z seksu zostaje na długi czas zrzucona do czeluści piekielnych.

Od czasu Soboru Watykańskiego II prokreacja nie jest już jedynym celem aktu seksualnego. Jan Paweł II zrehabilitował przyjemność i orgazm małżeński. Katolicyzm pozostał wprawdzie wymagający, jeśli chodzi o ideały, ale stał się nieco bardziej hedonistyczny w małżeńskiej alkowie. (...)

Elisabetta Broli i Roberto Beretta zuchwale cytują mediolańskie przysłowie: „Jeżeli Pan nie przebacza grzechów psotnicy, niech sobie zostanie sam tam w górze, grając na swojej trąbce”.

 Claire Chartier

03.11.2005 - L'Express

Data utworzenia: 03/08/2010 @ 02:57
Ostatnie zmiany: 05/03/2012 @ 00:41
Kategoria : Ciekawostki
Strona czytana 3778 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
bibliografia_cz1/al-ar-pal.JPGbibliografia_cz1/tresc-wierzen-r.jpgbibliografia_cz1/mus-ant.JPGbibliografia_cz3/houria-historia-ar.jpgbibliografia_cz1/zycie-co-g-merowingow.jpgbibliografia_cz3/schylek-sr-eu.jpgbibliografia_cz1/tro-pie.JPGbibliografia_cz1/dramat-i-kult.jpghis-g.jpghughes-rzym.jpgbibliografia_cz3/judaizm-u-poczatkow.jpgbibliografia_cz3/Hetyci-klingel.pngbibliografia_cz1/f-mity-grekow-i-rzymian.jpgbibliografia_cz1/girard-sacrum-i-p.jpgbibliografia_cz2/mitologia-cz-afryki.jpgbibliografia_cz1/zapomniany-s-s.jpgwprowadzenie-dr.jpgswietowanie-doroczne-pl.jpgbibliografia_cz3/50-najwiekszych-k.jpgbibliografia_cz3/zloty-przewodnik-p-r-halu.jpgbibliografia_cz2/mitologia-arabow.jpgbibliografia_cz1/pluzanski-7sensacji-w-n.jpgharding-r-s.jpgbibliografia_cz2/kuncewicz-piotr-antyk.jpgbohater-o-1000t.jpgbibliografia_cz1/liverani-nie-tylko-b.pngbibliografia_cz3/Norbu - Krysztal.jpgbibliografia_cz1/historia-hiszpanii.jpghistoria-z.jpgpseudonauka-i-p.jpgbibliografia_cz1/Monologion Proslogion.jpgbibliografia_cz1/mejor-buddyzm.jpgrzecz-z-od.gifbibliografia_cz1/levy-Bruhl-czynnosci-umyslowe.jpgbibliografia_cz1/swiderkowna-rozmowy-o-bib-nt.jpgbibliografia_cz2/boas-umysl-cz-pierwotnego.jpgbibliografia_cz3/buddyzm-b-p-l-a.jpgparandowski-mitologia.jpgbibliografia_cz3/antropologia-b-tylor.jpgbibliografia_cz2/papiestwo.jpgholownia-kos-d-s-z.jpgbibliografia_cz1/kosidowski-opowiesci-bib.jpgbibliografia_cz1/homerski-wstep-ogolny-do-pisma-swietego.jpgbibliografia_cz2/1001-o-bogu.jpgbibliografia_cz2/borkowski-socjologia.pngbibliografia_cz1/swiety-baldachim.JPGaztekowie.gifbibliografia_cz3/renan.jpgbibliografia_cz1/kultura-wiekow-srednich.jpgbibliografia_cz2/Paul-Herrmann.jpghistoria-duchowosci-chrzes.jpgbibliografia_cz2/Mot-na-czarownice.jpgbibliografia_cz1/historia-biblii.jpgbibliografia_cz3/h-kk.jpgupadek2.jpgbibliografia_cz3/bez-ograniczen.pngpaleografia-lacinska-1951.jpegbibliografia_cz3/grant-dz-izraela.jpgbibliografia_cz2/Szamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgbibliografia_cz3/boilton.JPGdzieje-dawnych_turkow.jpgstarzy-nowi-bo-japonii.jpgbibliografia_cz1/b-religia-staro-egiptu.jpgbibliografia_cz1/z-ch-an.JPGbibliografia_cz1/szczepanowicz-ziemia-swieta.jpgbibliografia_cz3/biblia2.jpgbibliografia_cz3/chrzescijanstwo-przyszlosci.jpgbibliografia_cz3/religia-en.jpgbibliografia_cz1/poniatowski-wstep.jpgre-afryki.jpgslownik religii.jpgbibliografia_cz2/5-wielkich-religii-swiata.jpgbibliografia_cz2/Historia-piekna-eco.jpgbibliografia_cz1/komentarz-his-kul-do-biblii-h.jpgbibliografia_cz1/wip-kos.JPGHistoria medycyny-1988.jpgbibliografia_cz2/Nowy-Testament-H.jpgbibliografia_cz1/d-r-zycie.JPGbibliografia_cz2/tradycje-tolerancji.jpgskrzypekoswiecenie-fr.jpgbibliografia_cz3/rytualy-dawne-i-w.jpgbibliografia_cz1/his-chrzex-p-johnson.jpgseptymiusz-sewer-k.jpgteodoret.jpgbibliografia_cz2/klatwa-eng.jpgbibliografia_cz3/wilson-o-naturze.jpgfahry-piramidy.jpgbibliografia_cz2/ksiega-tura.jpgbibliografia_cz3/legowicz-zarys.jpgbibliografia_cz1/socjo-reli.jpgency-pow-1976.jpggrecja_niepodlegla.jpgbibliografia_cz2/stu-mat-2005.jpgbibliografia_cz2/gilgamesz.jpgbibliografia_cz1/cha-kos.JPGochrzczeni-w-duchu.jpgbibliografia_cz2/sandauer.jpghistoria-holandii-b.jpgdanecki.jpgLITERA-NA-SW-12-1987.jpgbibliografia_cz1/484.jpgbibliografia_cz2/levi-strauss-totemizm.jpgbibliografia_cz1/gardner-potomkowie.jpgbibliografia_cz3/religie-s-b-wschodu.jpgbibliografia_cz2/obrzedy-rytualy.jpgbibliografia_cz2/malinowski-mit.jpgzorian-dolega-chodakowski3.gifhistorya powszechna kosciola.jpgbibliografia_cz1/po-sztuki_chrzescijanskiej.jpgbibliografia_cz2/1001-rzeczy-o-biblii.jpgbibliografia_cz3/Petoia-wampiry.jpegbibliografia_cz1/po-arch_chrzescijanskiej.jpgbibliografia_cz1/zycie-codzienne-prusow2.jpgbibliografia_cz3/kobieta-w-czasach.jpgbibliografia_cz2/kosidowski-rumaki.jpghistoria-wierzen-i-idei-religijnych.jpgbibliografia_cz1/dialog-kultur-cywi-i-rel.jpgbibliografia_cz3/religie-aaaaio.jpgbibliografia_cz1/30-wyznan.jpgbibliografia_cz3/joga-swie.jpgbibliografia_cz3/budda.jpgbibliografia_cz2/krawczuk-s-do-starozytnosci.jpgbibliografia_cz3/tragedia-narodu.jpgbibliografia_cz3/historia-p.jpgbibliografia_cz3/zycie-cwa.bmpw-kregu-upiorow.jpgbibliografia_cz3/rel-sw-rzymskiego.jpgbibliografia_cz1/graves-mity-heb.jpgbibliografia_cz1/zycie-cawrhorne.jpgSilnicki-Sobory powszechne a Polska.jpgbibliografia_cz3/Minois-kosciol-i-n.jpgbibliografia_cz3/dennett-odczarowanie.jpgbibliografia_cz3/kataryzm.jpgbibliografia_cz2/margul-jak-umier.jpgbibliografia_cz2/Piecioksiag-v.jpgbibliografia_cz1/hellenizm-a-j.jpgbibliografia_cz1/Ludzie-bogowie-i-przybysze-z-kosmosu-Stoczkowski.jpgstarozytny-egipt=w.jpgbibliografia_cz1/ksiega-ukryta-wb.jpgbibliografia_cz3/his-niem.jpgbibliografia_cz2/slow-sy.jpgbibliografia_cz3/FitzGerald - Chiny.jpgbibliografia_cz1/archeologia_biblijna.jpgbibliografia_cz2/sztuka-starozytnego-wschodu-2.gifpolemicznie-wipszycka.gifbibliografia_cz2/zary-ency-rel.jpgbibliografia_cz2/epos-Chassang.jpgbibliografia_cz2/okultyzm-magia-wrozby.jpgreligia-ludow-pierwotnych.jpgbibliografia_cz2/dumezil.jpgmajowie-gall.jpgdakowie-HD.jpgbibliografia_cz2/his-s.bmpbibliografia_cz1/tajemnice-krety.jpgbibliografia_cz3/konstantyn-w-krawczuk.jpgbibliografia_cz1/religie-slowian-sz.jpgrouss-bog-zla.jpgbibliografia_cz1/eliade-sacrum-mit-historia.jpgzdybicka.jpgbibliografia_cz1/starozytnosc-bajeczna.jpgi-znowu-zapial-kur.jpgbibliografia_cz1/historia-cudow.jpgbibliografia_cz2/michalowski-n-t-piramidy.jpgbibliografia_cz3/hist-kos.jpgbibliografia_cz3/peck-w-poszukiwaniu.jpgbibliografia_cz2/fedon2x.jpgbibliografia_cz2/popko-huryci.jpgbibliografia_cz3/religie-w-a-poludniowej.PNGsladami-klatwy.jpgbibliografia_cz1/starozytna-palestyna.gifzrozumiec_araba.jpgbibliografia_cz3/hubert-mauss.jpgbibliografia_cz3/mitologia-cel.jpgbibliografia_cz3/kramer-smierc.jpgbibliografia_cz1/historia-gotow.jpgaztekowie-narod-wybrany-p-s.jpegbibliografia_cz2/POA2.bmpbhagawad-piesn-pana.pngzycie-codzienne-galii.jpgbibliografia_cz1/religie-chin.jpgzycie-se-ksiezy.pngbibliografia_cz1/his-filo-tat.pngbibliografia_cz2/mitologia-korei2.jpgbibliografia_cz1/miedzy-s-a-n-testament.jpgbibliografia_cz1/har-klu.JPGmoralnosc-mozgu.jpgbibliografia_cz3/dionizos-kere.jpgbibliografia_cz2/donini.jpgbibliografia_cz3/ksiega-rzeczy-dziwnych-1.jpgateizm=nowicki.jpgDrozdowicz-G-nurty-now-f-franc.jpgbibliografia_cz3/sladami-amuletu.jpgbibliografia_cz3/historia-grzechu.jpgsztuka-indonezji.jpgbiblia=aramejska.jpegbibliografia_cz3/voodoo.jpgcairns-e2.bmpbibliografia_cz2/homo-ludens-h.jpgbibliografia_cz3/poczet-pap-jwk.jpgbibliografia_cz3/ile-lat-ma-wsz.jpgbibliografia_cz1/sarmaci-sulimirski.jpgbibliografia_cz3/mity-green.jpgbibliografia_cz2/bog-einsteina.jpgbibliografia_cz1/atlas-miejsc-biblijnych.jpgbibliografia_cz2/zarys-dziejow.jpgbibliografia_cz3/Angelo Scarabel.jpgbibliografia_cz3/kanert-buddyzm.jpgbibliografia_cz2/historia-polski-sz.jpgbibliografia_cz2/prawoslawie-k.jpgbibliografia_cz3/rod-argeadow.jpgbibliografia_cz3/tokarczyk-4-j-a.jpgbibliografia_cz1/historia-seksu.jpgbibliografia_cz3/Religie Aryow W.jpegbibliografia_cz2/krawiec-seksualnosc.jpgbibliografia_cz1/d-r-ko-pi.JPGbibliografia_cz1/sim-cyw.JPGbibliografia_cz1/gni-pie.JPGbibliografia_cz3/jezus-i-samarytanka.jpglocke.jpghermiasz.jpgbibliografia_cz2/Nowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegbibliografia_cz2/mitologia-indyjska.jpgbibliografia_cz3/stomma-slonce.jpgbibliografia_cz1/w-kregu-swiatowida.jpgbibliografia_cz2/tyloch-rekopisy.jpgbibliografia_cz1/papiez.jpgbibliografia_cz3/kierul-newton.jpgbibliografia_cz1/euz-his.JPGmeksykanskie-abc.jpgreligie-uniwersalistyczne.jpgNorbu - Krysztal.jpgazja-pacyfik13.jpgkoran.jpgbibliografia_cz2/freud-czlowiek.jpgbibliografia_cz2/mitologia-slowian-gi.jpgreligia-encyklopedia-pwn5.jpgbibliografia_cz2/polska-piastow.jpgbibliografia_cz1/religie-bw.jpgbibliografia_cz3/twardecki.jpgbibliografia_cz2/Wandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpghistoria-koloru.jpgbibliografia_cz3/religie-sw-ency.jpgpettazzoni.jpgbibliografia_cz1/skrok-na-tropach.jpgbibliografia_cz3/teksty-piramid.jpgbibliografia_cz2/mitologia-sta-egiptu.jpgbibliografia_cz3/azja-i-afryka.jpgbibliografia_cz3/historia-chin.jpgbibliografia_cz3/alpatow-2.jpgbibliografia_cz3/zarys dziejow-r.jpgbibliografia_cz1/kud-hinduizm.jpgbibliografia_cz1/wilson.jpgbibliografia_cz2/wojcik-historia-p-XVII.jpgbibliografia_cz2/mitologia-mezopotamii.jpgbibliografia_cz2/pokarm-bogow.jpegbibliografia_cz1/dz-ze-za.jpgbibliografia_cz3/tajne-stowarzyszenia.jpgbibliografia_cz3/jezus-i-biel.jpgbibliografia_cz3/gibbon-zmierzch.jpgbibliografia_cz3/do-ziemi-swietej.jpgswiat-fenicjan.jpgatlantyda-zajdler.jpgbibliografia_cz3/messadie-diabel.jpgbibliografia_cz1/keller-katolicyzm.jpggnoza-q.jpgbibliografia_cz3/swiat-symb-chrzesc.jpgbibliografia_cz2/sztuka-starozytnego-wschodu-1.gif3-Rosja.jpgbibliografia_cz2/mitologia-lu-syberii.jpgbibliografia_cz2/mitologia-sta-grecji.jpgbibliografia_cz1/tho-bib.JPGbibliografia_cz3/haasler-tajne-sprawy-papiezy.jpgbibliografia_cz2/bloch-etruskowie.jpgbibliografia_cz2/Sredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgreligie-w-p.jpgbibliografia_cz2/Magia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgi-historia-powszechna-b.jpgbibliografia_cz2/tajemnice-biblii.jpgjudaizm-solomon.jpgbibliografia_cz1/kow-w-ch.JPGbibliografia_cz2/encyklopedia-kat-1.jpgNiwinski-bostwa-kulty.jpgbibliografia_cz2/Ksiega-Rodz-interlinearna.jpgbibliografia_cz2/groby-b-u.jpgbibliografia_cz1/judaizm.jpgbibliografia_cz2/sladami-etruskow.jpgbibliografia_cz2/w-kregu-religii.jpghis-iranu.jpgbibliografia_cz1/N-dziedzictwo-goliata.jpgbibliografia_cz2/historia-powszechna-sredniowiecze.jpgmahometanizm=g.jpgRamadan-Sladami-Proroka.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3892249 odwiedzający

 30 odwiedzających online