Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogañska
Azja
Hinduizm i od³amy
Judaizm i od³amy
Chrze¶cijañstwo i od³amy
Islam i od³amy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

S³owianie - Religie S³owian - zarys tematu

Religie S³owian

Od drugiego tysi±clecia p.n.e. obszary Europy Wschodniej zamieszkiwane s± przez plemiona Pras³owian, ¿yj±ce z prymitywnej uprawy ziemi, zbieractwa i ³owiectwa oraz hodowli zwierz±t. Religia Pras³owian wywodzi siê z kultu si³ przyrody, gdy¿ one to decydowa³y czêsto o ich ¿yciu, plonie i urodzaju.

Pocz±tkowo si³y przyrody uosobiano w postacie zwierz±t. W miarê opanowania si³ przyrody kult postaci zwierzêciej zostaje wyparty przez kult postaci ludzkiej. Istnieje wówczas kult wodza plemiennego, przodków, totemu i duchów przyrody. Miniaturowe, gliniane figurki zwierz±t s³u¿y³y do praktykowania magii p³odno¶ci, sk³adano równie¿ ofiary z pierwszych zbiorów p³odów rolnych. Pras³owian cechowa³ rytua³ palenia zw³ok zmar³ych na stosie. Zwyczaj ten przyj±³ siê ostatecznie w XIV w p.n.e., trwaj±c do momentu powstania chrze¶cijañstwa.

Wykopaliska potwierdzaj±, i¿ sk³adano równie¿ ofiary z ludzi i ¿e nieobce by³y Pras³owianom przypadki kanibalizmu. W ostatnich wiekach p.n.e. rozwija siê pojêcie ¿ycia pozagrobowego.

Pras³owianie praktykuj± równie¿ kult przedmiotów, których zadaniem jest odwracaæ urok i chroniæ od nieszczê¶æ. S± to wisiorki z k³ów zwierzêcych a tak¿e grzechotki i miniaturowe instrumenty perkusyjne u¿ywane przez czarowników. We wczesnej epoce ¿elaza Pras³owianie podlegaj± wielu wp³ywom kulturowym co ma odzwierciedlenie w ich wierzeniach. Dowodem wp³ywów celtyckich jest np. kult boginii matki pod postaci± niedzwiedzicy. Wiele zapo¿yczeñ jêzykowych szczególnie z terminologii religinejnej odnajdujemy równie¿ z jêzyków scytyjsko-irañskich np. s³owo "bóg", które oznacza w nich dawcê bogactwa i szczê¶liwego losu. Nazwa g³ównego s³owiañskiego bóstwa Swaroga wydaje siê byæ równie¿ zapo¿yczeniem z sanskrytu ( swar - blask, ¶wiat³o¶æ, s³oñce.) Od Etrusków przyjêli prawdopodobnie S³owianie urny twarzowe i wyobra¿enia symboli fallicznych w rze¼bach z kamienia. Poniewa¿ w epoce tej rozpoczyna siê personifikacja bóstw, obserwujemy pierwsze skromne budowle sakralne budowane jako ich siedziby. Prawdopodobnie pod wp³ywem chrze¶cijañstwa zaczyna siê rozpowszechniaæ obrz±dek grzebalny.

babaW II w n.e. docieraj± do nas br±zowe figurki egipskich bó¶tw Horusa i Izydy oraz fajansowe figurki przedstawiaj±ce mumiê, zwane uszebu. Oprócz Swaroga bóstwa ognia wystêpowa³ równie¿ Swaro¿yc - bóstwo S³oñca, Rgie³ - bóg urodzaju, Siem - bóstwo kultu rodzinnego, Weles - bóg byd³a i Nyja - w³adca zmar³ych. Wystêpowa³ tak¿e bóg wiatru Pogwizg. Na Rusi czczono s³oneczne bóstwo p³odno¶ci zwane Jary³±, a na Rugii Swantewita - boga wojny, a tak¿e Jarowita i Trzyg³owa. Pos±gi bogów to s³upy drewniane zwieñczone wyobra¿eniem g³owy, zdarzaj± siê te¿ mniejsze pos±¿ki ze szlachetnych metali.

Religia S³owian wczesno¶redniowiecznych by³a kultem uosobionej przyrody ognia, s³oñca, matki - Ziemi. Szerzy³ siê kult drzew, gajów, rzek i jezior oraz opiekunów gospodarstwa domowego jak n.p. duszek ubo¿e. Znano równie¿, po³udnice, wi³y, podziomki, krasnoludki, boginki, demona le¶nego, Borutê, a tak¿e Rodzenice-demony losu, wyznaczaj±ce d³ugo¶æ ¿ycia ludzkiego. Stosowano amulety z zêbów, do wró¿by u¿ywano konia przeprowadzanego miêdzy w³óczniami lub poznaczone drewienka. Zmar³ych zaopatrywano w dary grobowe, w czasie pogrzebu urz±dzano stypê i tryznê, czyli igrzyska. Nastêpnie palono ich na stosie, na którym czêsto ginê³y równie¿ ich ¿ony, wol±c ¶mieræ od wdowieñstwa. Prawdopodobnie S³owianie sk³adali te¿ ofiary z niewolników-jeñców. Mimo przyjêcia chrze¶cijañstwa wierzenia i obrzêdy pogañskie przetrwa³y d³ugie wieki. A i dzisiaj niejeden zwyczaj ma swój rodowód w zabobonach i gus³ach z epoki kamienia.

Zarys tematu do rozwiniêcia

Data utworzenia: 11/10/2007 @ 07:35
Ostatnie zmiany: 28/05/2012 @ 03:21
Kategoria : S³owianie
Strona czytana 10736 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #4 

autor : Nomak 14/03/2012 @ 09:28

 

1. Nie za wiele autorowi powy¿szego artyku³u siê "wydaje" i przyjmuje za "prawdopodobne"? To ju¿ nawet Wikipedia reprezentuje znacznie wy¿szy poziom! Mo¿e zamiast rozpisywaæ siê odno¶nie swoich przypuszczeñ, rozmijaæ siê z prawd± i rzeczywistym stanem wiedzy, autor siêgno³by by raczej do stosownych publikacji w tej dziedzinie, opracowanych przez niekwestionowane naukowe autorytety takie jak np. Gieysztor czy Moszyñski? knd

2 > Kategoria : RELIGIE WYMAR£E - S³owianie 
Gwoli u¶ci¶lenia - jakie tam one wymar³e skoro na terenie Polski kontynuacj± tych wierzeñ zajmuj± siê prawnie zarejestrowane w MSWiA przynajmniej trzy czynnie dzia³aj±ce zwi±zki wyznaniowe takie jak Rodzimy Ko¶ció³ Polski, ZZW S³owiañska Wiara czy ZW Rodzima Wiara.ln

PS. Publikacje Bia³czyñskiego to raczej beletrystyka nie za¶ rzeczywiste opracowanie wierzeñ dawnych S³owian. W tym wzglêdzie polecam w pierwszej kolejno¶ci wspomniane ju¿ opracowania Gieysztora i Moszyñskiego.  


Komentarz #3 

autor : Nomak 14/03/2012 @ 09:25

1. Nie za wiele autorowi powy¿szego artyku³u siê "wydaje" i przyjmuje za "prawdopodobne"? To ju¿ nawet Wikipedia reprezentuje znacznie wy¿szy poziom! Mo¿e zamiast rozpisywaæ siê odno¶nie swoich przypuszczeñ, rozmijaæ siê z prawd± i rzeczywistym stanem wiedzy, autor siêgno³by by raczej do stosownych publikacji w tej dziedzinie opracowanych przez niekwestionowanych naukowych autorytetów takich jak np. Gieysztor czy Moszyñski? knd

2 > Kategoria : RELIGIE WYMAR£E - S³owianie 
Gwoli u¶ci¶lenia - jakie tam one wymar³e skoro na terenie Polski kontynuacj± tych wierzeñ zajmuj± siê prawnie zarejestrowane w MSWiA przynajmniej trzy czynnie dzia³aj±ce zwi±zki wyznaniowe takie jak Rodzimy Ko¶ció³ Polski, ZZW S³owiañska Wiara czy ZW Rodzima Wiara.ln

PS. Publikacje Bia³czyñskiego to raczej beletrystyka nie za¶ rzeczywiste opracowanie wierzeñ dawnych S³owian. W tym wzglêdzie polecam w pierwszej kolejno¶ci wspomniane ju¿ opracowania Gieysztora i Moszyñskiego.  


Komentarz #2 

autor : Gieras 29/02/2012 @ 16:59

To nie jest prawda!!! Przeczyta³em ca³y artyku³ i nie znalaz³em nic sensownego w pastora wypowiedziach, prawos³awie to jest od³am chrze¶cijañstwa a nie pogañstwa, prawos³awni nie wie¿± w "bo¿ki czy krasnale " tylko w Boga!. I jeszcze na dodatek w rzeczy wierzyli? K³amstwo , wielkie k³amstw .... na to wynika ¿e prawos³awni to barbarzyñcy! To jest dla mnie ¶mieszne ¿adnego konkretnego przyk³adu  potwierdzenia swojej wypowiedzi... "Wykopaliska potwierdzaj±" gdzie i kiedy na jakim terenie to by³o, inny przyk³ad  "Bóg" a w katolicyzmie nie ma takiego s³owa? A mo¿e katolicyzm to nie wiara tylko pogañstwo. Proszê wiêcej nie pisaæ takich bzdur bo nie jest to prawd± mieszkam na tych terenach i wiem o swoich przodkach o ich religii ,troszkê wiêcej ni¿ pastor przeczyta³ w jaki¶ bezsensownych artyku³ach.

Komentarz #1 

autor : seweryn 21/10/2010 @ 19:14

wiêcej o religii s³owian mo¿na znalale¶æ tu:
http://bialczynski.wordpress.com/slowianie-w-dziejach-mitologia-slowian-i-wiara-przyrody/
albo tu:
http://www.slowianie.biz/
to nie jest reklama!
 
Trzecie Oczko
0-st-basils-moscow-3.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpg0-cebule2.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpgAgios_Theologos_Kos.jpg0-vladimir-church-2.jpg0-Savior of Spilled blood.jpg0-Belogorsk Monastery.jpg0-bochu.jpgbazylika_Paros.jpg0-cerkiew-5.jpg0-lodz2.jpg0-cerkiew.jpg0-petersburg.jpg0-cerkiew2.jpg0-cebule.jpeg0-Trinity Lavra.jpglampy-prawoslawne.jpgcyryl_metody.jpg0-st-isaac-cathedral.jpgalexei-ii.jpgprawoslawny-ornat.jpgDafni_Christ.jpgLavra_Easter.jpgcerkiew_turzansk.jpg0-dome-cross2.pngAgioi_Asomatoi-Athens.jpgprawoslawny-koszyczek.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpg0-dome-cross.pngba4ko_1.jpg0-Church Trinity.jpg0-ortho4.jpg0-Novgorod.jpgprawoslawne-swiece.jpg0-moskwa.jpg402462_85_th.jpgprawoslawny-slub.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpg0-Our Saint Petersburg.jpgSaint_Michael_Smichov.jpgprawoslawna-ikona.jpgPatmos_church.jpggrecki-prawoslawny.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpg1170761.jpgprawoslawny-krzyz.jpgkarlowe-wary.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpg0-christ-the-saviour.jpg0-sofia.jpgmoscow14.jpgKalymnos_Emporeios.jpgprawoslawne-krzyze.jpgnaksos.jpg0-StPetersburg.jpg0-moscow-2.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpg0-archangel.jpg141t.gif0-Nicholas_in_Kronstadt.jpgprawoslawny-pop.jpg23359664.jpg0-monas.jpgkosciol-prawoslawny.jpgOrthodox_Brno.jpgprawoslawny-slub-korony.jpgprawoslawny-haft.jpg0-Belgrade.jpg0-prawoslawie2.jpgbatiuszka.jpgMastichari_Kos_Greece.jpg0-cebule3.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmieniæ sondê!
Wyniki
Szukaj



Artyku³y

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artyku³y Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAÑSKA

Zamknij RELIGIE WYMAR£E - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMAR£E - Ba³towie

Zamknij RELIGIE WYMAR£E - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ¯YWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ¯YWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ¯YWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ¯YWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ¯YWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6499594 odwiedzaj±cy

 85 odwiedzaj±cych online