Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - 8 grudnia - święto Niepokalanego Poczęcia

8 grudnia - święto Niepokalanego Poczęcia NMP


Kościół katolicki obchodzi 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu ogłosił Pius IX, ustanawiając świętem kościelnym pierwszej klasy.

Tego dnia ludzie wierzący są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny została ustanowiona przez papieża Sykstusa IV (1414-1484) i potwierdzona przez papieża Klemensa XI (1649-1721). Natomiast papież Pius IX (1792-1878) ogłosił w 1854 roku dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a dzień 8 grudnia ustanowił jako święto kościelne pierwszej klasy.

Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny wielu niesłusznie myli z dziewiczym poczęciem Jezusa. Zgodnie z powszechnym nauczaniem Kościoła wierzyć w "niepokalane poczęcie", to znaczy uważać, że Maria od urodzenia ze szczególnej łaski Boga "pozostała nietknięta wszelką skazą grzechu pierworodnego".

Do popularności tego dogmatu wydatnie przyczyniły się objawienia Marii Dziewicy w Lourdes (1858), "Pani", która ukazała się Bernadetcie Soubirous w grocie Massabielle. Miała jej wówczas powiedzieć {w miejscowym języku okcytańskim): "Jam jest Niepokalane Poczęcie".

Jak wyjaśnia biskup Lourdes (Francja) Jacques Perrier, Maria, aby przyjąć Syna Bożego, "nie mogła nosić w swoim sercu najmniejszego śladu wahania czy odmowy. Została uchroniona od owego rozłamu z Bogiem, jaki cechuje człowieka od początku jego istnienia, tj. grzechu pierworodnego".

Pierwsze teksty chrześcijańskie niewiele mówią o Marii, w opowieściach ewangelistów, niepozornej osobie. Dopiero sobór w Efezie w 431 roku, który ogłosił współistnienie w osobie Chrystusa natury ludzkiej i Boskiej, nazwał Marię "Matką Bożą". Przed Efezem kult Marii dziewicy był nieznaczny, potem jednak zaczął się rozwijać.

Kult Niepokalanego Poczęcia NMP powszechny był w dawnej Polsce. Profesorowie Akademii Krakowskiej zobowiązali się pod przysięgą bronić przywileju Niepokalanego Poczęcia NMP. Za namową kanclerza Jerzego Ossolińskiego król Władysław IV Waza chciał ustanowić Order Niepokalanego Poczęcia NMP. Od 1669 roku istnieje w Warszawie przy katedrze Archikonfraternia Literacka pod opieką Niepokalanego Poczęcia NMP.

Istniały również bractwa NMP. Pierwszy polski zakon męski został założony w 1673 roku przez pijara ojca Stanisława Papczyńskiego (obecnie błogosławionego) w Puszczy Korabiewskiej pod Warszawą, to "Zakon Księży Marianów Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej" (Marianie).

Wizerunek Niepokalanej umieszczony jest w herbach miast polskich: Czemierniki (Lubelskie) i Wolsztyn (Lubuskie).

PAP - Nauka w Polsce, Stanisław Karnacewicz - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 01:19
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:08
Kategoria : Święta
Strona czytana 11517 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-piramida2.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka-05.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-maja.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-ameryka-03.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg0-mex_tula2.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-moche.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0_maya4.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka-01.jpg0-maya-pismo.gif0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-nazca.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7068636 odwiedzający

 240 odwiedzających online