Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Papieże - Testamenty papieży

Testamenty pozostawiło tylko czterech papieży

Testamenty pozostawiło po sobie tylko czterech papieży pełniących swoją posługę w XX wieku. Są nimi, poza Janem Pawłem II, Paweł VI, Jan XXIII i Pius X - mówi ks. prof. Zygmunt Zieliński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, http://www.kul.lublin.pl specjalizujący się w historii Kościoła XX wieku. Dodaje, że nie ma w piśmiennictwie choćby wzmianki o istnieniu testamentów pozostałych czterech papieży, którzy stali na czele Kościoła katolickiego w ubiegłym stuleciu: Jana Pawła I, Piusa XII, Piusa XI i Benedykta XV.

Jak informuje prof. Zieliński, testament Pawła VI był dłuższy niż teksty innych papieży. Jego zdaniem, to świadectwo tego, że Paweł VI był człowiekiem "bardzo dokładnym i zorganizowanym".

Paweł VI napisał w testamencie, że pragnie umrzeć w ubóstwie i oddać ubogim wszystkie należące do niego cenne rzeczy. Jego wolą - jak dodaje ks. Zieliński - było także to, aby nieruchomościami i ruchomościami rozporządzali po śmierci jego bracia. Polecił zniszczyć własną korespondencję i osobiste dokumenty. Ta wola jednak nie została spełniona. Paweł VI przeprosił w testamencie wszystkich bliskich, którym mógł sprawić przykrość i podziękował tym, od których doświadczył dobra - zaznacza Zieliński.

Jan XXIII sporządził natomiast bardzo krótki testament. Napisał w nim jedynie: "Umieram nadzwyczaj szczęśliwy, bo biedny, rozdawszy według różnych potrzeb i okoliczności mego życia prostego i skromnego na służbę biednym i świętego Kościoła, który mnie żywił, wszystko to, co dostało się do moich rąk, podczas lat mojego kapłaństwa i mojego biskupstwa" - mówi.

Natomiast Pius X zawarł w swoim testamencie jedno zdanie: "ubogim się urodziłem, ubogim żyłem i ubogim chcę umrzeć". Papież nie życzył sobie, by zrobiono mu wystawny nagrobek. Prof. Zieliński dorzuca, że wbrew ostatniej woli Piusa X, taki nagrobek mu jednak wystawiono. KM

PAP - Nauka w Polsce, 6 kwietnia 2005


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 07:32
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:10
Kategoria : Papieże
Strona czytana 2326 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
historia-polski-sz.jpgzarys-dziejow.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgmitologia-arabow.jpgNowy-Testament-H.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifpopko-huryci.jpgepos-Chassang.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgobrzedy-rytualy.jpgmitologia-indyjska.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgPiecioksiag-v.jpgdonini.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgbloch-etruskowie.jpgtradycje-tolerancji.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegencyklopedia-kat-1.jpgmitologia-korei2.jpgpokarm-bogow.jpegfreud-czlowiek.jpgklatwa-eng.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gif5-wielkich-religii-swiata.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgmitologia-slowian-gi.jpgpapiestwo.jpgtajemnice-biblii.jpgbog-einsteina.jpgmitologia-lu-syberii.jpgsladami-etruskow.jpggilgamesz.jpgHistoria-piekna-eco.jpghomo-ludens-h.jpgstu-mat-2005.jpgborkowski-socjologia.pngmargul-jak-umier.jpghis-s.bmpPOA2.bmpkosidowski-rumaki.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgmitologia-mezopotamii.jpgpolska-piastow.jpgksiega-tura.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgsandauer.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgmitologia-sta-grecji.jpgmitologia-cz-afryki.jpgdumezil.jpg1001-o-bogu.jpgmalinowski-mit.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgfedon2x.jpglevi-strauss-totemizm.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgtyloch-rekopisy.jpgw-kregu-religii.jpgMot-na-czarownice.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3039489 odwiedzający

 38 odwiedzających online