Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Papieże - Testamenty papieży

Testamenty pozostawiło tylko czterech papieży

Testamenty pozostawiło po sobie tylko czterech papieży pełniących swoją posługę w XX wieku. Są nimi, poza Janem Pawłem II, Paweł VI, Jan XXIII i Pius X - mówi ks. prof. Zygmunt Zieliński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, http://www.kul.lublin.pl specjalizujący się w historii Kościoła XX wieku. Dodaje, że nie ma w piśmiennictwie choćby wzmianki o istnieniu testamentów pozostałych czterech papieży, którzy stali na czele Kościoła katolickiego w ubiegłym stuleciu: Jana Pawła I, Piusa XII, Piusa XI i Benedykta XV.

Jak informuje prof. Zieliński, testament Pawła VI był dłuższy niż teksty innych papieży. Jego zdaniem, to świadectwo tego, że Paweł VI był człowiekiem "bardzo dokładnym i zorganizowanym".

Paweł VI napisał w testamencie, że pragnie umrzeć w ubóstwie i oddać ubogim wszystkie należące do niego cenne rzeczy. Jego wolą - jak dodaje ks. Zieliński - było także to, aby nieruchomościami i ruchomościami rozporządzali po śmierci jego bracia. Polecił zniszczyć własną korespondencję i osobiste dokumenty. Ta wola jednak nie została spełniona. Paweł VI przeprosił w testamencie wszystkich bliskich, którym mógł sprawić przykrość i podziękował tym, od których doświadczył dobra - zaznacza Zieliński.

Jan XXIII sporządził natomiast bardzo krótki testament. Napisał w nim jedynie: "Umieram nadzwyczaj szczęśliwy, bo biedny, rozdawszy według różnych potrzeb i okoliczności mego życia prostego i skromnego na służbę biednym i świętego Kościoła, który mnie żywił, wszystko to, co dostało się do moich rąk, podczas lat mojego kapłaństwa i mojego biskupstwa" - mówi.

Natomiast Pius X zawarł w swoim testamencie jedno zdanie: "ubogim się urodziłem, ubogim żyłem i ubogim chcę umrzeć". Papież nie życzył sobie, by zrobiono mu wystawny nagrobek. Prof. Zieliński dorzuca, że wbrew ostatniej woli Piusa X, taki nagrobek mu jednak wystawiono. KM

PAP - Nauka w Polsce, 6 kwietnia 2005


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 07:32
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:10
Kategoria : Papieże
Strona czytana 3687 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
Leroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgfajdros-p.jpgdogmat-ch.jpgzagin-cyw.jpgmezopotamia.jpghistorie-nie-st.jpgmur_separacji_2.jpgpawi-t.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgmonsun.jpgbzzol.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgseks-ar.jpgsk-po.jpgsocjolog-relig-1983.jpgpo-mu-ko.pnghistoria-swiata-w-6-szk.jpggrant.jpgabc-ST.jpgkos-ks.jpgplaton-timajos.jpgmariawityzm-rybak.jpgwprow-do-et-rel.jpge-d-i-c.jpgksiega-cudow-gordon.jpgetyka-m-s.jpghistoria-b.jpgmanteuffel-naro.jpgprzyp.jpgdzieje-filozofii-r.jpgReligie-swiata.jpgjazy-sw-ik.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgmireaux.pngcerny-rel.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgcav-pis-nie.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgzy-co-etru.jpgnie-w-za-i-h.jpgkrolestwo.jpgIlustro-historia-s.jpgbod-i-kobieta.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgpelka-sladami.jpgwenus-e-l.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgcyk baala.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgkonopacki.jpghis-kos=danielou.jpgbuzek-historia.jpgjasp-au.jpgAFRYKA-2.jpgelementarne.jpgzl-ga-fr.jpgz-ufnoscia-wp.jpgza-bi.jpghistoria-indii.jpgtyloch.jpgmitologia-germ.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgwolski2.jpgjoannici-hes.jpgjerozolima.jpgk-p-p.jpgswiat-tr-ar.jpgreli-kult2.jpgszoka-herkules.jpgcezar-170.jpgstomma-zycie.jpgwierzenia-praslo.jpghymny-r-michalski.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgonfray.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpg4746_big.jpgcarcopino.jpgwinniczuk.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpggnilka-koran-i-ch.jpgG-Hetyci.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4218749 odwiedzający

 24 odwiedzających online