Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Pielgrzymki - Szlak turystyczny - Początki chrześcijaństwa w Polsce

Szlak turystyczny "Początki chrześcijaństwa w Polsce" powstanie w woj. świętokrzyskim


40 mln zł ma kosztować realizacja projektu odnowy najcenniejszych zabytków sakralnych regionu oraz utworzenia szlaku "Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich" - informuje rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Iwona Sinkiewicz.

Projekt, którego realizacją zajmie się świętokrzyskie Stowarzyszenia "Ars Sacra" i gminy Bieliny, zostanie sfinansowany w 85 proc. przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Pierwszy etap przedsięwzięcia obejmie renowację 36 kościołów na szlaku architektury drewnianej i średniowiecznej. W drugim - przewidziano utworzenie Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich oraz odrestaurowanie zabytków Świętego Krzyża.

W zależności od stanu obiektów planuje się m.in. generalne remonty wnętrz i elewacji, wymianę lub konserwację okien, konserwację i ocieplenie stropów, osuszenie i odgrzybienie ścian, wykonanie odwodnienia terenu i izolacji murów, konserwację bądź naprawę dachów, restaurację polichromii, malowideł, figur i ołtarzy, wymianę instalacji elektrycznych oraz montaż urządzeń antywłamaniowych i czujników dymu.

Na liście obiektów zakwalifikowanych do odnowienia są m.in. zabytki architektury sakralnej w prastarej Wiślicy, Bodzentynie, Chęcinach, Szydłowie, Skalbmierzu, Kossowie, Mnichowie, Tarczku i Radkowicach - powiedziała Sinkiewicz.

Święty Krzyż - najbardziej rozpoznawalna w regionie "marka" turystyczna - ma odzyskać blask dzięki odnowieniu dawnego opactwa, a także za sprawą kompleksowych rozwiązań infrastruktury, służących turystyce pielgrzymkowej, weekendowej i edukacyjnej w obrębie klasztoru - Sanktuarium relikwii drzewa krzyża świętego, a także Świętokrzyskiego Parku Narodowego i pobliskich Bielin.

Święty Krzyż odwiedza rokrocznie około 200 tys. turystów. Na górze obok klasztoru ojców oblatów - kustoszy Sanktuarium, znajduje się też muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po wzniesieniu poza terenem opactwa nowoczesnego pawilonu dla muzeum, zakonnicy odzyskają część starej zabudowy, a przyrodnicy zyskają lepsze warunki do działalności wystawienniczej i pracy naukowej.

Według benedyktyńskiej tradycji, pierwsi mnisi pojawili się na Łysej Górze już w początkach XI stulecia. Świętokrzyskie Milenium 2006 r. nawiązywało do tych właśnie wydarzeń. Dokładna data powstania klasztoru na Łysej Górze nie jest znana. Naukowcy są zdania, że stało się to w latach 30. XII wieku.

Stowarzyszenie "Ars Sacra" zostało powołane specjalnie dla ochrony i promocji sztuki sakralnej woj. świętokrzyskiego.

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 02:56
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:12
Kategoria : Pielgrzymki
Strona czytana 7660 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
Lavra_Easter.jpggrecki-prawoslawny.jpg0-christ-the-saviour.jpgSaint_Michael_Smichov.jpg0-Savior of Spilled blood.jpg0-cerkiew.jpgprawoslawne-swiece.jpgprawoslawna-ikona.jpgprawoslawny-koszyczek.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpgkosciol-prawoslawny.jpg0-cerkiew2.jpg0-st-isaac-cathedral.jpgnaksos.jpgcerkiew_turzansk.jpg0-moscow-2.jpg0-sofia.jpg0-cebule.jpeg0-dome-cross2.pngprawoslawny-slub-korony.jpg0-Belogorsk Monastery.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpglampy-prawoslawne.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpgbazylika_Paros.jpgKalymnos_Emporeios.jpg141t.gifAgios_Theologos_Kos.jpg23359664.jpg0-archangel.jpg0-cerkiew-5.jpg0-StPetersburg.jpg0-cebule2.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpg402462_85_th.jpg0-ortho4.jpg0-Church Trinity.jpg0-petersburg.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpg1170761.jpgkarlowe-wary.jpg0-Novgorod.jpg0-prawoslawie2.jpg0-st-basils-moscow-3.jpgba4ko_1.jpg0-lodz2.jpgprawoslawny-krzyz.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpg0-vladimir-church-2.jpg0-bochu.jpg0-moskwa.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpgcyryl_metody.jpg0-Belgrade.jpg0-monas.jpg0-Trinity Lavra.jpgprawoslawny-haft.jpgMastichari_Kos_Greece.jpgprawoslawne-krzyze.jpgprawoslawny-ornat.jpgprawoslawny-pop.jpgbatiuszka.jpg0-cebule3.jpgDafni_Christ.jpgOrthodox_Brno.jpgmoscow14.jpgPatmos_church.jpg0-Our Saint Petersburg.jpgprawoslawny-slub.jpgalexei-ii.jpg0-dome-cross.png
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6453363 odwiedzający

 72 odwiedzających online