Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Pielgrzymki - Szlak turystyczny - Początki chrześcijaństwa w Polsce

Szlak turystyczny "Początki chrześcijaństwa w Polsce" powstanie w woj. świętokrzyskim


40 mln zł ma kosztować realizacja projektu odnowy najcenniejszych zabytków sakralnych regionu oraz utworzenia szlaku "Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich" - informuje rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Iwona Sinkiewicz.

Projekt, którego realizacją zajmie się świętokrzyskie Stowarzyszenia "Ars Sacra" i gminy Bieliny, zostanie sfinansowany w 85 proc. przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Pierwszy etap przedsięwzięcia obejmie renowację 36 kościołów na szlaku architektury drewnianej i średniowiecznej. W drugim - przewidziano utworzenie Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich oraz odrestaurowanie zabytków Świętego Krzyża.

W zależności od stanu obiektów planuje się m.in. generalne remonty wnętrz i elewacji, wymianę lub konserwację okien, konserwację i ocieplenie stropów, osuszenie i odgrzybienie ścian, wykonanie odwodnienia terenu i izolacji murów, konserwację bądź naprawę dachów, restaurację polichromii, malowideł, figur i ołtarzy, wymianę instalacji elektrycznych oraz montaż urządzeń antywłamaniowych i czujników dymu.

Na liście obiektów zakwalifikowanych do odnowienia są m.in. zabytki architektury sakralnej w prastarej Wiślicy, Bodzentynie, Chęcinach, Szydłowie, Skalbmierzu, Kossowie, Mnichowie, Tarczku i Radkowicach - powiedziała Sinkiewicz.

Święty Krzyż - najbardziej rozpoznawalna w regionie "marka" turystyczna - ma odzyskać blask dzięki odnowieniu dawnego opactwa, a także za sprawą kompleksowych rozwiązań infrastruktury, służących turystyce pielgrzymkowej, weekendowej i edukacyjnej w obrębie klasztoru - Sanktuarium relikwii drzewa krzyża świętego, a także Świętokrzyskiego Parku Narodowego i pobliskich Bielin.

Święty Krzyż odwiedza rokrocznie około 200 tys. turystów. Na górze obok klasztoru ojców oblatów - kustoszy Sanktuarium, znajduje się też muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po wzniesieniu poza terenem opactwa nowoczesnego pawilonu dla muzeum, zakonnicy odzyskają część starej zabudowy, a przyrodnicy zyskają lepsze warunki do działalności wystawienniczej i pracy naukowej.

Według benedyktyńskiej tradycji, pierwsi mnisi pojawili się na Łysej Górze już w początkach XI stulecia. Świętokrzyskie Milenium 2006 r. nawiązywało do tych właśnie wydarzeń. Dokładna data powstania klasztoru na Łysej Górze nie jest znana. Naukowcy są zdania, że stało się to w latach 30. XII wieku.

Stowarzyszenie "Ars Sacra" zostało powołane specjalnie dla ochrony i promocji sztuki sakralnej woj. świętokrzyskiego.

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 02:56
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:12
Kategoria : Pielgrzymki
Strona czytana 2530 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
zarys-dziejow.jpgmitologia-slowian-gi.jpgdumezil.jpgmitologia-lu-syberii.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgpapiestwo.jpgtajemnice-biblii.jpgksiega-tura.jpgklatwa-eng.jpgtradycje-tolerancji.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgmitologia-korei2.jpgepos-Chassang.jpgmalinowski-mit.jpgbog-einsteina.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgPiecioksiag-v.jpgpolska-piastow.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgPOA2.bmpsztuka-starozytnego-wschodu-2.giffedon2x.jpgmitologia-cz-afryki.jpghis-s.bmpsladami-etruskow.jpgHistoria-piekna-eco.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpg1001-o-bogu.jpgfreud-czlowiek.jpgmitologia-indyjska.jpghistoria-polski-sz.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgpokarm-bogow.jpegSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgMot-na-czarownice.jpggilgamesz.jpgsandauer.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgmitologia-arabow.jpgNowy-Testament-H.jpglevi-strauss-totemizm.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifobrzedy-rytualy.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegstu-mat-2005.jpgencyklopedia-kat-1.jpgpopko-huryci.jpgbloch-etruskowie.jpgdonini.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgw-kregu-religii.jpgmitologia-mezopotamii.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgtyloch-rekopisy.jpgmargul-jak-umier.jpghomo-ludens-h.jpgkosidowski-rumaki.jpgmitologia-sta-grecji.jpgborkowski-socjologia.pngmichalowski-n-t-piramidy.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3042492 odwiedzający

 43 odwiedzających online