Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

==>> WPROWADZENIE - Religie Afryki - zarys tematu

Religie afrykańskie
     Charakterystycznymi cechami religii ludów łowieckich Afryki jest grupowy totemizm będący odzwierciedleniem stosunku do zwierząt, kult przyrody, wiara w duszę i myślenie magiczne, które łączą się z życiem codziennym i jego podstawą czyli łowiectwem. Magiczny związek ludzi ze zwierzętami następuje w wyniku różnych obrzędów m.in. inicjacji, poprzez wprowadzanie młodzieńcom szczątków mięsa ludów drapieżnych. Afrykanie pragną przejąć właściwości zwierząt, które w ich mniemaniu panują nad siłami przyrody i wierzą, iż po śmierci staną się gwiazdami lub kwiatami. Nie posiadają kapłanów, a modły odbywają się spontanicznie.
     Systemy religijne afrykańskich ludów pasterskich charakteryzują się uznawaniem cech boskich w wodzu, kultem przodków w linii wodzów i kapłanów, szczególnym kultem bydła, utożsamianiem boga z deszczem. W religiach stepowych ludów rolniczych na czoło wysuwa się kult przodków. Kontakty z duchami mają na celu urodzaj i dobre plony, w tym celu składane są im ofiary z pierwszych plonów. Można zaobserwować tendencje matriarchalne, przejawiają się one kapłaństwem wśród starszych kobiet i kultem Matki Ziemi. Wśród wierzeń rolniczych ludów obszarów leśnych Afryki dużą rolę odgrywa magia i wróżbiarstwo. Wierzą oni, iż Ziemia i kosmos istniały wiecznie, jedynie pod wpływem bóstw uległy przeobrażeniom. Świat dzielą na realny i świat duchów złożony z trzech sfer : dobrej i złej duszy ludzkiej, dusz przodków oraz duchów zmieniających przeznaczenie człowieka.      
      Afrykańczyk uważa siebie za ośrodek świata, a życie pozagrobowe za kopię doczesnego. Ciągłość życia polega na przekazywaniu następcom sił witalnych, etyka uznaje za dobre wszystkie działania wzmacniające plemię, a za złe te, które je osłabiają. Dużą rolę odgrywa magia, którą włada czarownik - człowiek wyobcowany z grupy społecznej. Tradycyjne religie afrykańskie charakteryzują się tolerancją i ideałem harmonii i integracji. Wyznaje je ok 55 procent Afrykańczyków, natomiast ok. 35 ich procent określa się jako wyznawców " czarnej" odmiany Islamu. Charakteryzuje się ona systemem religijnym opartym na Koranie i silnie przesyconym lokalnymi wierzeniami.

Zarys tematu do rozwinięcia

Data utworzenia: 04/06/2009 @ 21:32
Ostatnie zmiany: 06/08/2011 @ 17:18
Kategoria : ==>> WPROWADZENIE
Strona czytana 4067 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
sk-po.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgtyloch.jpgdzieje-filozofii-r.jpgcyk baala.jpgjerozolima.jpgabc-ST.jpgmanteuffel-naro.jpgrel-rze-r-zielinski.jpghistorie-nie-st.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgstomma-zycie.jpgIlustro-historia-s.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgpawi-t.jpgwierzenia-praslo.jpghymny-r-michalski.jpgetyka-m-s.jpgwprow-do-et-rel.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgpo-mu-ko.pngcerny-rel.jpgbzzol.jpghis-kos=danielou.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgonfray.jpgG-Hetyci.jpgmonsun.jpgprzyp.jpgzagin-cyw.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgkonopacki.jpgReligie-swiata.jpgbuzek-historia.jpgkrolestwo.jpgswiat-tr-ar.jpgpelka-sladami.jpgreli-kult2.jpggnilka-koran-i-ch.jpgbod-i-kobieta.jpgplaton-timajos.jpg4746_big.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgdogmat-ch.jpgelementarne.jpgksiega-cudow-gordon.jpgcezar-170.jpgwolski2.jpgza-bi.jpgwinniczuk.jpgnie-w-za-i-h.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgmireaux.pnggrant.jpgsocjolog-relig-1983.jpgkos-ks.jpghistoria-indii.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgcav-pis-nie.jpgfajdros-p.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpghistoria-b.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgcarcopino.jpgszoka-herkules.jpgzl-ga-fr.jpgz-ufnoscia-wp.jpgAFRYKA-2.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgk-p-p.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgmitologia-germ.jpgmariawityzm-rybak.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgmur_separacji_2.jpgjoannici-hes.jpgjazy-sw-ik.jpgmezopotamia.jpgzy-co-etru.jpge-d-i-c.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgjasp-au.jpgseks-ar.jpgwenus-e-l.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4222608 odwiedzający

 24 odwiedzających online