Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

==>> WPROWADZENIE - Religie Afryki - zarys tematu

Religie afrykańskie
     Charakterystycznymi cechami religii ludów łowieckich Afryki jest grupowy totemizm będący odzwierciedleniem stosunku do zwierząt, kult przyrody, wiara w duszę i myślenie magiczne, które łączą się z życiem codziennym i jego podstawą czyli łowiectwem. Magiczny związek ludzi ze zwierzętami następuje w wyniku różnych obrzędów m.in. inicjacji, poprzez wprowadzanie młodzieńcom szczątków mięsa ludów drapieżnych. Afrykanie pragną przejąć właściwości zwierząt, które w ich mniemaniu panują nad siłami przyrody i wierzą, iż po śmierci staną się gwiazdami lub kwiatami. Nie posiadają kapłanów, a modły odbywają się spontanicznie.
     Systemy religijne afrykańskich ludów pasterskich charakteryzują się uznawaniem cech boskich w wodzu, kultem przodków w linii wodzów i kapłanów, szczególnym kultem bydła, utożsamianiem boga z deszczem. W religiach stepowych ludów rolniczych na czoło wysuwa się kult przodków. Kontakty z duchami mają na celu urodzaj i dobre plony, w tym celu składane są im ofiary z pierwszych plonów. Można zaobserwować tendencje matriarchalne, przejawiają się one kapłaństwem wśród starszych kobiet i kultem Matki Ziemi. Wśród wierzeń rolniczych ludów obszarów leśnych Afryki dużą rolę odgrywa magia i wróżbiarstwo. Wierzą oni, iż Ziemia i kosmos istniały wiecznie, jedynie pod wpływem bóstw uległy przeobrażeniom. Świat dzielą na realny i świat duchów złożony z trzech sfer : dobrej i złej duszy ludzkiej, dusz przodków oraz duchów zmieniających przeznaczenie człowieka.      
      Afrykańczyk uważa siebie za ośrodek świata, a życie pozagrobowe za kopię doczesnego. Ciągłość życia polega na przekazywaniu następcom sił witalnych, etyka uznaje za dobre wszystkie działania wzmacniające plemię, a za złe te, które je osłabiają. Dużą rolę odgrywa magia, którą włada czarownik - człowiek wyobcowany z grupy społecznej. Tradycyjne religie afrykańskie charakteryzują się tolerancją i ideałem harmonii i integracji. Wyznaje je ok 55 procent Afrykańczyków, natomiast ok. 35 ich procent określa się jako wyznawców " czarnej" odmiany Islamu. Charakteryzuje się ona systemem religijnym opartym na Koranie i silnie przesyconym lokalnymi wierzeniami.

Zarys tematu do rozwinięcia

Data utworzenia: 04/06/2009 @ 21:32
Ostatnie zmiany: 06/08/2011 @ 17:18
Kategoria : ==>> WPROWADZENIE
Strona czytana 2641 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
encyklopedia-kat-1.jpgepos-Chassang.jpgzarys-dziejow.jpgfedon2x.jpgdonini.jpgpapiestwo.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifokultyzm-magia-wrozby.jpgmalinowski-mit.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgPOA2.bmp1001-rzeczy-o-biblii.jpgtyloch-rekopisy.jpgpokarm-bogow.jpegmitologia-slowian-gi.jpglevi-strauss-totemizm.jpgborkowski-socjologia.pngwojcik-historia-p-XVII.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgmitologia-mezopotamii.jpgklatwa-eng.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgmitologia-arabow.jpgdumezil.jpgmitologia-korei2.jpgMot-na-czarownice.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgmargul-jak-umier.jpgHistoria-piekna-eco.jpgkosidowski-rumaki.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgpolska-piastow.jpgfreud-czlowiek.jpgkrawiec-seksualnosc.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgw-kregu-religii.jpgNowy-Testament-H.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegobrzedy-rytualy.jpgbloch-etruskowie.jpgmitologia-sta-grecji.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpghis-s.bmpbog-einsteina.jpgPiecioksiag-v.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgmitologia-lu-syberii.jpgsandauer.jpgsladami-etruskow.jpggilgamesz.jpgpopko-huryci.jpgmitologia-cz-afryki.jpgksiega-tura.jpg1001-o-bogu.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifhistoria-polski-sz.jpghomo-ludens-h.jpgstu-mat-2005.jpgmitologia-indyjska.jpgtradycje-tolerancji.jpgtajemnice-biblii.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3042915 odwiedzający

 40 odwiedzających online