Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Filmoteka II - autor : Rel-Club 28/08/2020 @ 00:12

Polecamy film:
Bóg i sztuka
/ zobacz więcej /
 

Czy wiesz, że ... [Biblia] - autor : Rel-Club 24/08/2020 @ 20:10

Czy wiesz, że...

Samarytanie są jedną z najmniejszych grup religijnych na świecie. Jest ich około 800 osób. Mieszkają w Izraelu, w okolicy Nablus (starożytna Samaria). Ich religia jest zbliżona do judaizmu, a ich święta księga - Pięcioksiąg samarytański - jest transliteracją hebrajskiego tekstu Tory na alfabet samarytański. Nie jest to więc przekład w ścisłym znaczeniu tego słowa. Transliteracji tej dokonano między IV a II w. p.n.e. Innych ksiąg Biblii Hebrajskiej Samarytanie nie uznali za natchnione.

 


Cytaty - autor : Rel-Club 20/08/2020 @ 19:55

********************
Chrześcijaństwo przyczyniło się do upowszechnienia pewnego doniosłego poglądu, pośrednio zawartego już w naukach stoików, ale całkowicie obcego ogólnemu duchowi Starożytności — mianowicie poglądu, że powinności człowieka wobec Boga są nadrzędne w stosunku do jego powinności wobec państwa.
*

Bertrand Russell
********************

/ czytaj więcej /


Islam - Sufizm - autor : Rel-Club 17/08/2020 @ 00:50

czytaj więcej

Sufizm
Uczeni i historycy są z natury skłonni do zakładania (szczególnie błędnego w stosunku do Wschodu), że z chwilą gdy jakiś system, dogmat czy przepis zostanie utrwalony na piśmie, automatycznie nabywa mocy urzędowej jako prawo, teologia lub obrządek. A przecież nic dalszego od prawdy.

/ czytaj więcej /

 


Europa Pogańska - Rzym - autor : Rel-Club 13/08/2020 @ 07:07

czytaj więcej

Kaligula i Żydzi
Pewien problem natury zewnętrznej, którego zagmatwany charakter przybierał od roku coraz bardziej dramatyczne proporcje, przydał owym kwestiom religijnym całkiem niepotrzebnego rozgłosu. Wszystko zaczęło się od rywalizacji pomiędzy Grekami i Żydami aleksandryjskimi o ich przywileje i prawa w mieście, rywalizacji, która przeradzała się nawet w uliczne starcia i pogromy, a była to kwestia, którą cesarz musiał w końcu sam rozstrzygnąć, skoro każda ze stron odwoływała się do jego poczucia sprawiedliwości.

/ czytaj więcej /

 


Religie w cyfrach - autor : Rel-Club 09/08/2020 @ 17:52

Religie w cyfrach

Mandeizm jest jedną z najmniejszych religii monoteistycznych i jedyną dziś istniejącą religią gnostycką. Do końca XX wieku wyznawało ją około 60000-70000 osób, mieszkających w Iraku i Iranie. Podczas wojny na Bliskim Wschodzie ich liczba zmniejszyła się, ulegli też rozproszeniu. 7000 mandejczyków wyemigrowało do Szwecji, kolejne 7000 do Australii, 2500 do USA, mniejsze grupy do Wielkiej Brytanii, Kanady, Syrii, Jordanii. Dziś oblicz się. liczbę mandejczyków mieszkających w Iraku na 10000 i 10000 w Iranie.
 

/ czytaj więcej /


Filmoteka II - autor : Rel-Club 05/08/2020 @ 17:43

Polecamy film:
Terror w Tokio
/ zobacz więcej /
 

Religioznawstwo - Wprowadzenie - autor : Rel-Club 02/08/2020 @ 17:24

czytaj więcej

Czym jest kult religijny?
Czym jest kult religijny? Odpowiedź wydaje się prosta dla każdego kto się spotkał w życiu z obrzędowością religijną. Religię na ogół poznajemy po jej zewnętrznych objawach, po jej praktykach i ceremoniach, zanim zaznajomimy się z jej doktryną. W rzeczywistości „kult” ma kilka znaczeń; dla jednych oznacza część składową religii, jej stronę praktyczną, dla innych to przede wszystkim postawa subiektywna wobec pewnej kategorii osób lub przedmiotów, którym przypisuje się właściwości sakralne. Bywa również, że wyrazem "kult" obejmuje się całość zjawisk religijnych związanych z określonymi wierzeniami.

/ czytaj więcej /

 


Z życia wzięte - autor : Rel-Club 29/07/2020 @ 03:10

Z życia wzięte

Od 24 lipca 2020 roku świątynia Hagia Sophia w Istambule została przekształcona w meczet. Dekret w tej sprawie wydał prezydent Turcji Recep Tayyi Erdoğan.

/ czytaj więcej /


Cytaty o Bogu - autor : Rel-Club 26/07/2020 @ 08:49

********************
Wielką zaletą Boga jest to, że można o nim pomyśleć cokolwiek.
*

Emil Cioran
********************

/ czytaj więcej /


Chrześcijaństwo - Herezje - autor : Rel-Club 22/07/2020 @ 06:12

czytaj więcej

Montaniści – Kościół natchnionych prorokiń
Byli jednym z najbardziej niezwykłych ruchów wśród wczesnych chrześcijan. Wpadali w ekstazę, jak apostołowie mówili różnymi językami, byli pewni, że zstąpił na nich Duch Święty. Charyzmatyczne kobiety odgrywały w Kościele montanistów kapitalną rolę, były kapłankami – biskupkami i prezbiterkami, wykładały Pismo, korzystały z tych wszystkich praw, które mieli mężczyźni. Prorokinie wieszczyły rychłe nastanie tysiącletniego Królestwa Bożego na Ziemi. .

/ czytaj więcej /

 


Bibliografia 21 - autor : Rel-Club 18/07/2020 @ 04:52

czytaj więcej
Bibliografia 21
Do naszej bibliografii dodaliśmy kolejne 20 książek, między innymi na temat magii, hinduizmu, totemizmu, religii Afryki i inne.
W tej chwili mamy 420 tytułów. Kilkadziesiąt pozycji można przeczytać we fragmentach a kilka w wersji integralnej. Dział jest nadal w rozbudowie. W najbliższym czasie dodamy kolejne pozycje.

Hinduizm - autor : Rel-Club 15/07/2020 @ 20:54

czytaj więcej

Kultura harappańska
Odkrycie w 1921 i 1922 r. ruin miejskich w Mohendżo Daro i w Harappie spowodowało sensację. Kolejne kampanie wykopaliskowe w obu punktach, a także w wielu innych, przede wszystkim w Kalibanganie, Lothalu i Kot Didżi, doprowadziły do odsłonięcia cywilizacji zgoła niezwykłej, której badanie dopiero się rozpoczyna. Nie wiadomo o niej nic poza tym, co przynoszą wykopaliska.

/ czytaj więcej /

 


Filmoteka II - autor : Rel-Club 11/07/2020 @ 00:03

Polecamy film:
Chasydyzm
/ zobacz więcej /
 

Azja - Taoizm - autor : Rel-Club 07/07/2020 @ 01:22

czytaj więcej

UMYSŁOWOŚĆ CHIŃSKA: JEJ TAOISTYCZNE PODŁOŻE
Czy Chińczycy to konfucjaniści? Oczywiście. Każdy Chińczyk, jeśli w ogóle kształcony, nie może nie być konfucjanistą, W mniejszym czy większym stopniu.
Mimo tego musi istnieć druga strona - przeciwwaga. Bowiem każdy Chińczyk jest tak samo taoistą, a taoista, jak się go definiuje, jest zazwyczaj tym, czym nie jest konfucjanista!
Większość ludzi z krajów Okcydentu nie potrafi pojąć osobowości Chińczyka. Niemało problemów wynika, moim zdaniem, z pomijania dwoistości natury Chińczyków.

/ czytaj więcej /

 


StartPoprzedni10 poprzednie strony [ 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
budda-0-baby.jpgbudda-0-w.jpgbudda-0-c.jpgbudda-0-t.jpgbudda-0-6.jpgbudda-0-a.jpgbudda-0-b.jpgbudda-0-f.jpgbudda-0-s.jpgbudda-0-i.jpgbudda-0-u.jpgbudda-0-06-f.jpgbudda-0-m.jpgbudda-0-g.jpgbudda-0-lotos.jpgbudda-0-d.jpgbudda-0-k.jpgbudda-0-e.jpgbudda-0-ss.jpgbudda-0-h.jpgbudda-0-14-s.jpgbudda-0-tt.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5164434 odwiedzający

 28 odwiedzających online