Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Chrześcijaństwo - postacie biblijne - autor : Rel-Club 25/03/2012 @ 03:11

Judyta postać bez granic (1)
Anna Maja Misiak

Historia biblijnej Judyty, która chcąc ratować ojczyznę, zabiła podstępnie wodza wrogiej armii Holofernesa, doczekała się niezliczonych adaptacji w literaturze, plastyce i na deskach teatrów.

Książka Anny Mai Misiak analizuje fenomen Księgi Judyty i jej oddziaływanie na sztukę począwszy od średniowiecza, a na współczesności skończywszy. Ukazując ewolucję w postrzeganiu bohaterki na przestrzeni stuleci: od szesnastowiecznego ideału cnoty i poświęcenia, przez modernistyczny wizerunek przeżywającej rozterki „kobiety fatalnej”, po ujęcie współczesne, silnie zseksualizowane, zespolone z problematyką władzy oraz dyskursem feministycznym, Misiak traktuje historię Judyty jako uniwersalny mit, dzięki temu – wpisując się w nurt badań nad korespondencją literatury i sztuk wizualnych – rozszerza możliwości interpretacyjne Księgi.

/ czytaj więcej /


Islam - artykuły przekrojowe - autor : Rel-Club 24/03/2012 @ 17:56

Derwisze

Od ponad tysiąca lat członkowie pewnych bliskowschodnich sekt potrafią w stanie transu dokonać niezwykłych rzeczy ze swym ciałem. Prowadzone od niedawna badania mają na celu odnalezienie źródeł ich mocy.

W połowie XIX wieku wyznający doktrynę sufizmu szejk ABDUL Karim z północnego Kurdystanu za namową swojego mistrza udał się do pustelni w górach. Przez dwa lata nie dawał znaku życia i w końcu jego rodzina uznała, że umarł. Pewnej nocy Karim ukazał się we śnie swemu bratu, zdradzając mu miejsce swojego pobytu. Następnego dnia rodzina odnalazła go w górach i sprowadziła do domu. Po powrocie Karim twierdził, że przez te dwa lata obcował z Bogiem i że w stanie głębokiej medytacji powierzony mu został "kasnazan" - "sekret, którego nie zna nikt." Z tego powodu bractwo sufich założone przez Karina przyjęło nazwę "Tariqa Kasnazaniyyah", co oznacza "droga nieznana nikomu."

/ czytaj więcej /


Chrześcijaństwo - artykuły przekrojowe - autor : Rel-Club 22/03/2012 @ 01:30

Opętanie

W tradycji zachodniochrześcijańskiej koncepcja opętania wywodzi się z Nowego Testamentu, który wspomina o uzdrowieniu przez Chrystusa człowieka "opętanego przez nieczystego ducha". "Mieszkał on stale w grobach i nawet łańcuchem nie mógł go już nikt związać. Często bowiem wiązano go w pęta i łańcuchy; ale łańcuchy kruszył, a pęta rozrywał, i nikt nie zdołał go poskromić. Wciąż dniem i nocą krzyczał, tłuki się kamieniami w grobach i po górach" (Mr. V, 3-5). Opisy opętanych, czyli energumenów [ludzi ożywionych przez diabła], spotyka się dość często w pismach wczesnych ojców Kościoła. Wedle działającego w IV w. św. Cyryla:

diabeł gwałtem wchodzi w posiadanie czyjegoś ciała, sprzętów i wszelkiej jego własności; obala tego, który stoi prosto, wykrzywia mu wargi i czyni sztywnym język. Z ust dotkniętego taką przypadłością zamiast słów dobywa się piana, umysł jego popada w mrok, oczy rozwierają się szeroko, ale dusza nic poprzez nie nie dostrzega; na koniec wreszcie nieszczęśnik ów umiera w konwulsjach.

/ czytaj więcej /


Architektura chrześcijańska - autor : Rel-Club 21/03/2012 @ 01:55

kalendarium
Architektura chrześcijańska

Architektura ma początek religijny; przede wszystkim, aby uczcić Bóstwo, szukała ona piękna w liniach i proporcjach. Upię­kszała siedzibę człowieka dopiero potem, kiedy już wzniosła pomniki jego kultu, i te pomniki otrzymały od wiary, którą wyrażały, swój charakter i swoją wielkość. Chrystianizm, przynosząc prawdę światu, musiał wskutek tego wywrzeć wielki wpływ na architekturę i natchnąć ją dziełami godnymi wyższości swoich dogmatów.

Architektura najpierw zstąpiła z Kościołem do katakumb, aby mu tam żłobić galerie głębokie, ustawiać w nich szeregiem groby męczenników, urządzać cubicula dla odprawiania tajemnic, kreślić arkosolia, zdobić sklepienia i żyć tam, przez trzysta lat, tym życiem krwawym, które miało zasłużyć sobie zwycięstwo.

/ czytaj więcej /     

 

Religie wymarłe - autor : Rel-Club 20/03/2012 @ 00:15

kalendarium
O WRÓŻBIARSTWIE W GRECJI — WIERZYĆ? NIE WIERZYĆ?
Żywo więc, wieszczka jakiegoś poradźmy się albo kapłana
Czy też snów wykładacza (boć także sen jest od Dzeusa),
Żeby wyjawił nam,  czemu  tak  srodze  rozsierdził  się  Fojbos...
(Homer, Iliada I 62 nn.)

Już w pierwszym literackim zachowanym dziele, w Iliadzie Homera — bohaterowie w sytuacji krytycznej, w niebezpieczeństwie zwracali się do wieszczka, wróżbity, wykładacza snów: ten, niechętnie udzielał odpowiedzi tylko w takich wypadkach, kiedy swemu panu czy władcy musiał zdradzić niemiłą lub wprost groźną dla niego tajemnicę. Wyraźnie mówi o tym Kalchas obawiając się Agamemnona:

/ czytaj więcej /     

 

Filmoteka - autor : Rel-Club 19/03/2012 @ 03:39

Polecamy film
Zaginione skarby starożytności: Egipt


/ zobacz więcej /

 

Afryka - autor : Rel-Club 18/03/2012 @ 21:22

kalendarium
NOWE RELIGIE AFRYKAŃSKIE (2)

AFRYKA CENTRALNA - JAMAA

W odróżnieniu od kimbangizmu, mającego protestanckie korzenie, Jamaa (w języku suahili: rodzina) wyrasta z inspiracji katolickich. Ruch ten został zainicjowany na początku lat pięćdziesiątych przez działającego w Ruwe i Musonoi (obecnie w Demokratycznej Republice Konga) katolickiego misjonarza belgijskiego Placide'a Tempelsa. Przyświecała mu idea utworzenia takiej wspólnoty, w której każdy - bez względu na kolor skóry, przynależność plemienną, płeć lub wiek - będzie się czuł jak w rodzinie. Warunkiem tego jest harmonijne połączenie ludzkiej siły życiowej (w języku suahili uzima), miłości (mapendo) oraz płodności (uzazi).

/ czytaj więcej / 


Rodzimowierstwo słowiańskie - autor : Rel-Club 15/03/2012 @ 08:04

Jare Święto, pierwszy dzień wiosny i Wielkanoc
Ratomir Wilkowski

Jare Święto to etniczne święto Słowian przypadające na równonoc wiosenną 21 marca* (pierwszy dzień wiosny) lub pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca.

Jare Święto poświęcone jest szczególnie Matce Ziemi. Towarzyszące mu obrzędy magiczne miały wnieść do domostw energię i radość życia oraz zapewnić dobry urodzaj i powodzenie na cały rozpoczynający się wiosną rok. Najbardziej powszechnym i znanym zwyczajem było (symbolizujące przepędzenie zimy) topienie lub spalenie słomianej kukły, zwanej Marzanną. Zazwyczaj czyniono to przy szczególnym wszczynaniu hałasu - trzaskaniu z batów, terkocie i klekocie grzechotek, śpiewie i grze na wszelkiego rodzaju instrumentach.

Po rytualnym symbolicznym przepędzeniu zimy, przychodziła kolej na powitanie i przyjęcie wiosny. Na wzgórzach mężczyźni rozpalali ogniska mające dodatkowo przyspieszyć oczekiwane przyjście wiosny i słonecznych dni. Młodzi wyruszali na łąki i do lasu w poszukiwaniu wierzbowych i leszczynowych witek pokrytych pąkami bazi z których następnie "budowali" wiechy. Sprzątano i wietrzono całe domostwa oraz tzw. obejście, prano pościel i szykowano świeże odzienie, pieczono placki a szczególnie wiosenne kołacze.

Rodzimowierstwo słowiańskie - autor : Rel-Club 15/03/2012 @ 07:46

Obraz Rodzimowiercy słowiańskiego na przykładzie...
Ratomir Wilkowski

Rodzimowierstwo jest stosunkowo nowym pojęciem szczególnie w odniesieniu do takiego terminu, jak neopogaństwo, a tym bardziej pogaństwo…

Najogólniej rzecz ujmując, rodzimowierstwo to system wierzeń opierający się na religii rodzimej, etnicznej – w omawianym tutaj konkretnie przypadku – głównie słowiańskiej… Tym samym jego scena będzie dość szeroka i zróżnicowana (zwłaszcza, że rodzimowierstwo słowiańskie zasadniczo nie zalicza się do systemów dogmatycznych – m.in. z tego powodu, że nie jest tzw. religią objawioną, założoną lecz naturalną).

/ czytaj więcej /


Afryka - autor : Rel-Club 15/03/2012 @ 00:32

kalendarium
NOWE RELIGIE AFRYKAŃSKIE (1)

Na kontynencie afrykańskim nowe ruchy religijne łączą zwykle elementy miejscowych tradycji z napływowymi elementami chrześcijańskimi lub islamskimi. Synteza ta przybiera rozmaite formy w różnych częściach tego mocno zróżnicowanego pod względem kulturowym, ogromnego kontynentu. Zajmę się tymi nowymi formami religijnymi, które określa się mianem afrochrześcijańskich. Szczególnie liczne są one w Afryce Południowej, Centralnej i Zachodniej.

AFRYKA POŁUDNIOWA

Na obszarze południowoafrykańskim - Republika Południowej Afryki, Zimbabwe, Namibia, Botswana, Lesotho i Ngwane (Swazi) - naliczono ponad 4.5 tys. ruchów afrochrześcijańskich.

/ czytaj więcej /     

 

Biblioteka - autor : Rel-Club 14/03/2012 @ 01:48

Tajemnica Krety - Hans Georg Wunderlich
Dokąd Byk porwał Europę, czyli o korzeniach kultury europejskiej

Autor tej książki, profesor geologii, w 1970 trafił na Kretę, gdzie miał okazję zwiedzić częściowo zrekonstruowany przez sir Arthura Evansa, słynny "pałac Króla Minosa" w Knossos - legendarny labirynt, w którym ongiś Tezeusz pokonał straszliwego Minotaura. W następstwie tej dość przypadkowej wizyty niemiecki uczony znalazł się w samym sercu jednej z największych archeologicznych zagadek wszechczasów, gdy stwierdził, ze w "uznanych" interpretacjach kultury minojskiej tkwi mnóstwo wewnętrznych sprzeczności. Jego oko geologa wytropiło wszakże klucze do tych zagadek, przeoczone przez dawniejszych archeologów; ten człowiek o technicznym wykształceniu postawił pytania, na które, zdawałoby się, nie ma odpowiedzi.

/ czytaj więcej /


Judaizm - Ortodoksja - autor : Rel-Club 13/03/2012 @ 00:17

Koszerny prąd

W ostatnich tygodniach wspólnota religijna, stanowiąca niespełna 10 procent liczącej siedem milionów ludności Izraela, zmusiła wiele czołowych firm do przyjęcia praktyk biznesowych zgodnych z nakazami religii

Pięćdziesiąt lat po rozstrzygnięciu przez rabina, że używanie prądu w szabas jest dla ortodoksyjnych żydów świętokradztwem, izraelska sieć energetyczna zaproponowała im świetne rozwiązanie: koszerną elektryczność.

/ czytaj więcej /


Religioznawstwo - Artykuły przekrojowe - autor : Rel-Club 10/03/2012 @ 01:15

Zatyczka panieńska

Dziewictwo jako zjawisko kulturowe odchodzi do historii. Dawniej powód do chwały, przedmiot uwielbienia i analiz, ważny element religijności, dzisiaj staje się pozbawionym większego znaczenia detalem anatomicznym. 

Pozostałości dawnego kultu dziewictwa mamy jak na dłoni w naszej codziennej rzeczywistości. Oto Maria, matka Jezusa, która zachowała dziewictwo nie tylko po zapłodnieniu, ale i po porodzie. Dzisiaj pytamy: a w jakim celu właściwie Matka Boska miała zachować dziewictwo po wykonaniu normalnych czynności rozrodczych? Czy utrata dziewictwa coś by jej ujęła?

/ czytaj więcej /


Moda na protestantyzm - autor : Rel-Club 09/03/2012 @ 20:04

Moda na protestantyzm

Czy protestantyzm to przyszłość chrześcijaństwa?

O rosnącej rzeszy wiernych i o tym, co proponuje im Kościół ewangelicki, mówi religioznawca Sébastien Fath z francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych (CNRS).

Od trzydziestu lat trwa ekspansja Kościołów ewangelickich na Południe, zwłaszcza w Afryce i na Karaibach. Ta tendencja będzie się w przyszłym dziesięcioleciu nasilać. Liczbę osób wyznania ewangelickiego na świecie można oszacować na pół miliarda.

/ czytaj więcej /


Początki Kościoła w Polsce - autor : Rel-Club 09/03/2012 @ 00:44

Początki Kościoła w Polsce.

Książę Polan Mieszko I (+992) w porę dostrzegł korzyści jakie niesie za sobą przynależność do łacińskiego kręgu kultury chrześcijańskiej. Opieka cesarza i papieża, legitymizacja i wspieranie władzy państwowej przez potężny kościół, który karał surowo za nieposłuszeństwo władzy państwowej, czy wreszcie integracja mieszkańców wokół jednej religii. Dziedzictwo kultury słowiańskiej  obejmujące wierzenia w pogańskie bóstwa nie przystawało do ówczesnych standardów europejskich.

Początki

Okazja do przyjęcia chrześcijaństwa pojawiła się niebawem. Mieszko rozerwał sojusz czesko-wielecki i związał się z Czechami przeciwko plemieniu Wieletów na terytorium których planował dalszą ekspansję.

/ czytaj więcej /


StartPoprzedni10 poprzednie strony [ 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
bali-ttunyan.jpgbali-aga.jpgTari Jauk Manis-bali.jpgbali-art-festival-traditional-dresses.jpgtrunyan-2-300x300.jpgBali-Mask-1.jpgbali9.jpgbali3.jpgBali-Cremation.jpgbali-c2.jpgbali-Batukaru Temple.jpgwatu-kecak-dance.jpgBali-arts-festival.jpgbali-6a.jpgbali.jpgbali-b457.jpgbali-cult.jpgbali-water.jpgbali-mask.jpgbali-temple-rice-field.jpgBalinese_Legong_Dance.jpgbali-rice fields offering.jpgBali demon.jpgtari-ktis.jpgbali-kapliczka.jpgbali01.jpgbali-04.jpgtemple-dance.jpgbali-flower-offering.jpgbali-8.jpgbali-gebogan-offering.jpgbali-driver-private-tours.jpgBali - Pura Kehen Bangli.jpgagung-temple-bali.jpgBali-A.pngbali-mask5.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6626982 odwiedzający

 83 odwiedzających online