|
Europa Pogańska - Germanie
- autor : Rel-Club
13/02/2022 @ 21:03

Kodeks Królewski
Swą błyskotliwą karierę w kulturze europejskiej, porównywalną jedynie z karierą mitologii antycznej, mitologia germańska zawdzięcza głównie jednemu pergaminowemu rękopisowi. Sądząc na podstawie danych zewnętrznych, przede wszystkim na podstawie porównania jego pisma z pismem innych, dobrze datowanych rękopisów, powstał on w Islandii w połowie XIII wieku.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Biblistyka
- autor : Rel-Club
09/02/2022 @ 02:36

Księgi Starego Testamentu
Kościół pierwotny przejął od wspólnot żydowskich księgi święte, które przygotowywały na przyjście Zbawiciela, do których w swym nauczaniu nawiązywał Jezus z Nazaretu, a po nim jego uczniowie. Wraz z księgami powstałymi w pierwszym wieku po Chrystusie, przyjęte księgi stanowią całość objawienia biblijnego, którą dzielimy na Stary i Nowy Testament.
/ czytaj więcej /
Fonoteka
- autor : Rel-Club
06/02/2022 @ 00:24
Australia i Oceania - Kulty Cargo
- autor : Rel-Club
02/02/2022 @ 10:33

Widmowe dostawy
Postanowiłem opowiedzieć teraz o widmowych dostawach, ponieważ są one bezpośrednio związane z wymianą redystrybucyjną i systemem wielkich ludzi. Czytelnicy mogą nie od razu zauważyć to powiązanie. Ale bo też nic, co dotyczy widmowych dostaw, nie jest od razu oczywiste.
Scena przedstawia lądowisko w dżungli wysoko w górach Nowej Gwinei. W pobliżu widać strzechy hangarów, szałas radiowy i latarnię kierunkową z bambusu. Na ziemi leży samolot zrobiony z patyków i liści
/ czytaj więcej /
Islam - wprowadzenie
- autor : Rel-Club
29/01/2022 @ 09:05

Religia i prawo w islamie
Od powstania imperium muzułmańskiego w połowie wieku VII islam stał się religią dominującą na Bliskim Wschodzie. Z początku był wyznaniem jedynie niewielkiej mniejszości, reprezentującej najeźdźców, osadników i władców, natomiast wielkie masy ludności dawnego imperium perskiego i bizantyńskiego pozostały wierne swoim dawnym religiom. Z upływem czasu - wciąż nie wiadomo jednak dokładnie kiedy i jak - muzułmanie stawali się większością i na całym tym obszarze pozostają nią do dziś, i to w stale rosnącej proporcji.
/ czytaj więcej /
Złote myśli
- autor : Rel-Club
25/01/2022 @ 18:48
 |
********************
Anglicy mają sto religii, lecz tylko jeden sos.
*
Heinrich Heine
********************
|
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Kościoły Wschodnie
- autor : Rel-Club
21/01/2022 @ 07:12

Maronici
Wczesne dzieje chrześcijaństwa na terenie Libanu nie są dobrze znane. Legenda głosi, że to sam św. Piotr Apostoł jako pierwszy posiał ziarna nowej wiary pomiędzy Fenicjanami i przyłączył ich do dawnego patriarchatu w Antiochii. Chociaż nie było to niemożliwe, jednak ta interpretacja początków chrześcijaństwa w Libanie musi pozostać w sferze zwykłych domysłów.
/ czytaj więcej /
Religie a architektura
- autor : Rel-Club
17/01/2022 @ 04:25

Początki architektury w Polsce
W połowie X wieku powszechnie stosowanym materiałem było drewno. Puszcze porastające obszar ówczesnej Polski dostarczały budulca w dostatecznej ilości. Z niego powstawały osady, umocnienia grodów i gontyny słowiańskich bogów. Właśnie one budziły największy podziw kronikarzy. Thietmar podkreśla, że świątynia w Radogoszczy „zbudowana była z drewna misternie i ściany miała rzeźbione w przedziwny sposób".
/ czytaj więcej /
Filmoteka II
- autor : Rel-Club
13/01/2022 @ 07:41
Religioznawstwo - Magia
- autor : Rel-Club
09/01/2022 @ 06:59

Czary i czarownice
Zjawiskiem powszechnie znanym niemal u wszystkich ludów na różnych kontynentach była, a niekiedy jest jeszcze dziś, wiara w możliwość wyrządzania zła przy pomocy czarów. W zależności od stopnia rozwoju kultury, religii, tradycji, zwyczajów, a także specyfiki geograficznej, gospodarczej i społecznej, wierzenia te przybierają odmienny charakter. Dość powszechną była zasada, że osoby szkodzące innym przy pomocy czarów należy karać.
/ czytaj więcej /
Europa Pogańska - Rzym
- autor : Rel-Club
05/01/2022 @ 06:30

Kult Kybele w Rzymie
W napisanej około 590 roku ósmej księdze hagiograficznego dzieła o cudach Grzegorz z Tours opowiada o pewnym zdarzeniu, którego świadkiem był Simplicius, biskup Autun w Galii, żyjący na przełomie IV i V wieku (zmarł w 418). Biskup miał zwyczaj odbywać długie spacery wśród pól i winnic otaczających miasto. Pewnego dnia podczas takiej wycieczki spotkał tłum zawodzących i podrygujących w rytmicznym tańcu ludzi, którzy oprowadzali po polach posąg bogini umieszczony na wozie zaprzężonym w woły. Celem tej dziwnej procesji było zapewnienie miejscowym rolnikom dobrych zbiorów.
/ czytaj więcej /
Religie w cyfrach
- autor : Rel-Club
01/01/2022 @ 16:00
 |
Religie w cyfrach
Bułgaria jest krajem w większości chrześcijańskim (61%), dominującym wyznaniem jest prawosławie (59,4%). Drugą co do wielkości religią jest islam (7,8%). Nie przyznaje się do żadnego wyznania 27,4% obywateli, a 3,7% deklaruje jako niereligijni.
|
/ czytaj więcej /
Religie a architektura
- autor : Rel-Club
27/12/2021 @ 17:17

Paestum
Posejdonia (z łacińska Paestum) założona została w połowie VII wieku przez Dorów, których Achajowie wyrzucili z Sybaris. Miasta greckie w Italii, podobnie jak w Grecji macierzystej, walczyły między sobą zażarcie o hegemonię. Były także próby zjednoczenia południowej Italii, na zasadzie związku miast. Ideę tę mieli realizować — jak przypuszczają uczeni na podstawie dowodów numizmatycznych — pitagorejczycy z Krotonu.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Papieże
- autor : Rel-Club
21/12/2021 @ 16:01

Leon X - droga na tron
Lorenzo de’ Medici miał trzech synów: Piotra, Giovanniego i Giuliana. O pierwszym mówił, że głupi, o drugim, że mądry, a o trzecim, że dobry, ów drugi urodził się 11 grudnia 1475, a ponieważ był mądry, więc Magnifico przeznaczył go jeszcze w kolebce na kardynała, a jeżeli okoliczności sprzyjać będą, na papieża. Zaledwie też chłopak siódmy rok skończył, wystrzyżono mu tonsurę na głowie, a Lorenzo już wtedy zwrócił się do Ludwika XI, króla francuskiego, aby jego ulubieńcowi nadał jaką prebendę, oczywiście odpowiednią wysokiemu rodowi Medyceuszów.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Prawosławie
- autor : Rel-Club
17/12/2021 @ 10:35

Prawosławie w Polsce
„Na sto lat przed Mieszkiem, za Popiela czasu, opowiadane było i krzewiło się chrześcijaństwo w Polszcze — pisał w VII tomie swych Listów Joachim Lelewel. — A dwaj do dworu Popiela nie puszczeni, co gościnę u Piasta naleźli, byli Wiznog i Osław, Metodija uczniowie, Ewangelii opowiadacze”.
/ czytaj więcej /
|
|