Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Europa Pogańska - Germanie - autor : Rel-Club 13/02/2022 @ 21:03

czytaj więcej

Kodeks Królewski
Swą błyskotliwą karierę w kulturze europejskiej, porównywalną jedynie z karierą mitologii antycznej, mitologia germańska zawdzięcza głównie jednemu pergaminowemu rękopisowi. Sądząc na podstawie danych zewnętrznych, przede wszystkim na podstawie porównania jego pisma z pismem innych, dobrze datowanych rękopisów, powstał on w Islandii w połowie XIII wieku.

/ czytaj więcej /

 


Chrześcijaństwo - Biblistyka - autor : Rel-Club 09/02/2022 @ 02:36

czytaj więcej

Księgi Starego Testamentu
Kościół pierwotny przejął od wspólnot żydowskich księgi święte, które przygotowywały na przyjście Zbawiciela, do których w swym nauczaniu nawiązywał Jezus z Nazaretu, a po nim jego uczniowie. Wraz z księgami powstałymi w pierwszym wieku po Chrystusie, przyjęte księgi stanowią całość objawienia biblijnego, którą dzielimy na Stary i Nowy Testament.

/ czytaj więcej /

 


Fonoteka - autor : Rel-Club 06/02/2022 @ 00:24

Polecamy:
Radio Naukowe
Celibat, dziwne fryzury i hierarchia
/ zobacz więcej /
 

Australia i Oceania - Kulty Cargo - autor : Rel-Club 02/02/2022 @ 10:33

czytaj więcej

Widmowe dostawy
Postanowiłem opowiedzieć teraz o widmowych dostawach, ponieważ są one bezpośrednio związane z wymianą redystrybucyjną i systemem wielkich ludzi. Czytelnicy mogą nie od razu zauważyć to powiązanie. Ale bo też nic, co dotyczy widmowych dostaw, nie jest od razu oczywiste.
Scena przedstawia lądowisko w dżungli wysoko w górach Nowej Gwinei. W pobliżu widać strzechy hangarów, szałas radiowy i latarnię kierunkową z bambusu. Na ziemi leży samolot zrobiony z patyków i liści

/ czytaj więcej /

 


Islam - wprowadzenie - autor : Rel-Club 29/01/2022 @ 09:05

czytaj więcej

Religia i prawo w islamie
Od powstania imperium muzułmańskiego w połowie wieku VII islam stał się religią dominującą na Bliskim Wschodzie. Z początku był wyznaniem jedynie niewielkiej mniejszości, reprezentującej najeźdźców, osadników i władców, natomiast wielkie masy ludności dawnego imperium perskiego i bizantyńskiego pozostały wierne swoim dawnym religiom. Z upływem czasu - wciąż nie wiadomo jednak dokładnie kiedy i jak - muzułmanie stawali się większością i na całym tym obszarze pozostają nią do dziś, i to w stale rosnącej proporcji.

/ czytaj więcej /

 


Złote myśli - autor : Rel-Club 25/01/2022 @ 18:48

********************
Anglicy mają sto religii, lecz tylko jeden sos.
*

Heinrich Heine
********************

/ czytaj więcej /


Chrześcijaństwo - Kościoły Wschodnie - autor : Rel-Club 21/01/2022 @ 07:12

czytaj więcej

Maronici
Wczesne dzieje chrześcijaństwa na terenie Libanu nie są dobrze znane. Legenda głosi, że to sam św. Piotr Apostoł jako pierwszy posiał ziarna nowej wiary pomiędzy Fenicjanami i przyłączył ich do dawnego patriarchatu w Antiochii. Chociaż nie było to niemożliwe, jednak ta interpretacja początków chrześcijaństwa w Libanie musi pozostać w sferze zwykłych domysłów.

/ czytaj więcej /

 


Religie a architektura - autor : Rel-Club 17/01/2022 @ 04:25

czytaj więcej

Początki architektury w Polsce
W połowie X wieku powszechnie stosowanym materiałem było drewno. Puszcze porastające obszar ówczesnej Polski dostarczały budulca w dostatecznej ilości. Z niego powstawały osady, umocnienia grodów i gontyny słowiańskich bogów. Właśnie one budziły największy podziw kronikarzy. Thietmar podkreśla, że świątynia w Radogoszczy „zbudowana była z drewna misternie i ściany miała rzeźbione w przedziwny sposób".

/ czytaj więcej /

 


Filmoteka II - autor : Rel-Club 13/01/2022 @ 07:41

Polecamy film:
Plemiona Germańskie - 1
/ zobacz więcej /
 

Religioznawstwo - Magia - autor : Rel-Club 09/01/2022 @ 06:59

czytaj więcej

Czary i czarownice
Zjawiskiem powszechnie znanym niemal u wszystkich ludów na różnych kontynentach była, a niekiedy jest jeszcze dziś, wiara w możliwość wyrządzania zła przy pomocy czarów. W zależności od stopnia rozwoju kultury, religii, tradycji, zwyczajów, a także specyfiki geograficznej, gospodarczej i społecznej, wierzenia te przybierają odmienny charakter. Dość powszechną była zasada, że osoby szkodzące innym przy pomocy czarów należy karać.

/ czytaj więcej /

 


Europa Pogańska - Rzym - autor : Rel-Club 05/01/2022 @ 06:30

czytaj więcej

Kult Kybele w Rzymie
W napisanej około 590 roku ósmej księdze hagiograficznego dzieła o cudach Grzegorz z Tours opowiada o pewnym zdarzeniu, którego świadkiem był Simplicius, biskup Autun w Galii, żyjący na przełomie IV i V wieku (zmarł w 418). Biskup miał zwyczaj odbywać długie spacery wśród pól i winnic otaczających miasto. Pewnego dnia podczas takiej wycieczki spotkał tłum zawodzących i podrygujących w rytmicznym tańcu ludzi, którzy oprowadzali po polach posąg bogini umieszczony na wozie zaprzężonym w woły. Celem tej dziwnej procesji było zapewnienie miejscowym rolnikom dobrych zbiorów.

/ czytaj więcej /

 


Religie w cyfrach - autor : Rel-Club 01/01/2022 @ 16:00

Religie w cyfrach

Bułgaria jest krajem w większości chrześcijańskim (61%), dominującym wyznaniem jest prawosławie (59,4%). Drugą co do wielkości religią jest islam (7,8%). Nie przyznaje się do żadnego wyznania 27,4% obywateli, a 3,7% deklaruje jako niereligijni.
 

/ czytaj więcej /


Religie a architektura - autor : Rel-Club 27/12/2021 @ 17:17

czytaj więcej

Paestum
Posejdonia (z łacińska Paestum) założona zo­stała w połowie VII wieku przez Dorów, których Achajowie wyrzucili z Sybaris. Miasta greckie w Italii, podobnie jak w Grecji macierzystej, wal­czyły między sobą zażarcie o hegemonię. Były tak­że próby zjednoczenia południowej Italii, na za­sadzie związku miast. Ideę tę mieli realizować — jak przypuszczają uczeni na podstawie dowodów numizmatycznych — pitagorejczycy z Krotonu.

/ czytaj więcej /

 


Chrześcijaństwo - Papieże - autor : Rel-Club 21/12/2021 @ 16:01

czytaj więcej

Leon X - droga na tron
Lorenzo de’ Medici miał trzech synów: Piotra, Giovanniego i Giuliana. O pierwszym mówił, że głupi, o drugim, że mądry, a o trzecim, że dobry, ów drugi urodził się 11 grudnia 1475, a ponieważ był mądry, więc Magnifico przeznaczył go jeszcze w kolebce na kardynała, a jeżeli okoliczności sprzyjać będą, na papieża. Zaledwie też chłopak siódmy rok skończył, wystrzyżono mu tonsurę na głowie, a Lorenzo już wtedy zwrócił się do Ludwika XI, króla francuskiego, aby jego ulubieńcowi nadał jaką prebendę, oczywiście odpowiednią wysokiemu rodowi Medyceuszów.

/ czytaj więcej /

 


Chrześcijaństwo - Prawosławie - autor : Rel-Club 17/12/2021 @ 10:35

czytaj więcej

Prawosławie w Polsce
„Na sto lat przed Mieszkiem, za Popiela czasu, opowiadane było i krzewiło się chrześcijaństwo w Polszcze — pisał w VII tomie swych Listów Joachim Lelewel. — A dwaj do dworu Popiela nie puszczeni, co gościnę u Piasta naleźli, byli Wiznog i Osław, Metodija uczniowie, Ewangelii opowiadacze”.

/ czytaj więcej /

 


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
totem-03-m.jpg0-totem-36.jpg0-totem-33.jpgtotem-06-m.jpg0-totem-35.jpgameryca-totem-m.jpgtotem-07-m.jpg0-totem-34.jpg0-totem-40.jpgtotem-05-m.jpgtotem-m.jpgtotem3-m.jpgTotem-201-m.jpg0-totem-39.jpgvarnell-totem-m.jpg0-totem-38.jpgtotem-02-m.jpgtotem_pole_3-m.jpgBuHamTotem-m.jpgtotem-04-m.jpg0-totem-37.jpgtotem-01-m.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5088250 odwiedzający

 34 odwiedzających online