Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Australia i Oceania - Kulty Cargo - autor : Rel-Club 02/02/2022 @ 10:33

czytaj więcej

Widmowe dostawy
Postanowiłem opowiedzieć teraz o widmowych dostawach, ponieważ są one bezpośrednio związane z wymianą redystrybucyjną i systemem wielkich ludzi. Czytelnicy mogą nie od razu zauważyć to powiązanie. Ale bo też nic, co dotyczy widmowych dostaw, nie jest od razu oczywiste.
Scena przedstawia lądowisko w dżungli wysoko w górach Nowej Gwinei. W pobliżu widać strzechy hangarów, szałas radiowy i latarnię kierunkową z bambusu. Na ziemi leży samolot zrobiony z patyków i liści

/ czytaj więcej /

 


Islam - wprowadzenie - autor : Rel-Club 29/01/2022 @ 09:05

czytaj więcej

Religia i prawo w islamie
Od powstania imperium muzułmańskiego w połowie wieku VII islam stał się religią dominującą na Bliskim Wschodzie. Z początku był wyznaniem jedynie niewielkiej mniejszości, reprezentującej najeźdźców, osadników i władców, natomiast wielkie masy ludności dawnego imperium perskiego i bizantyńskiego pozostały wierne swoim dawnym religiom. Z upływem czasu - wciąż nie wiadomo jednak dokładnie kiedy i jak - muzułmanie stawali się większością i na całym tym obszarze pozostają nią do dziś, i to w stale rosnącej proporcji.

/ czytaj więcej /

 


Złote myśli - autor : Rel-Club 25/01/2022 @ 18:48

********************
Anglicy mają sto religii, lecz tylko jeden sos.
*

Heinrich Heine
********************

/ czytaj więcej /


Chrześcijaństwo - Kościoły Wschodnie - autor : Rel-Club 21/01/2022 @ 07:12

czytaj więcej

Maronici
Wczesne dzieje chrześcijaństwa na terenie Libanu nie są dobrze znane. Legenda głosi, że to sam św. Piotr Apostoł jako pierwszy posiał ziarna nowej wiary pomiędzy Fenicjanami i przyłączył ich do dawnego patriarchatu w Antiochii. Chociaż nie było to niemożliwe, jednak ta interpretacja początków chrześcijaństwa w Libanie musi pozostać w sferze zwykłych domysłów.

/ czytaj więcej /

 


Religie a architektura - autor : Rel-Club 17/01/2022 @ 04:25

czytaj więcej

Początki architektury w Polsce
W połowie X wieku powszechnie stosowanym materiałem było drewno. Puszcze porastające obszar ówczesnej Polski dostarczały budulca w dostatecznej ilości. Z niego powstawały osady, umocnienia grodów i gontyny słowiańskich bogów. Właśnie one budziły największy podziw kronikarzy. Thietmar podkreśla, że świątynia w Radogoszczy „zbudowana była z drewna misternie i ściany miała rzeźbione w przedziwny sposób".

/ czytaj więcej /

 


Filmoteka II - autor : Rel-Club 13/01/2022 @ 07:41

Polecamy film:
Plemiona Germańskie - 1
/ zobacz więcej /
 

Religioznawstwo - Magia - autor : Rel-Club 09/01/2022 @ 06:59

czytaj więcej

Czary i czarownice
Zjawiskiem powszechnie znanym niemal u wszystkich ludów na różnych kontynentach była, a niekiedy jest jeszcze dziś, wiara w możliwość wyrządzania zła przy pomocy czarów. W zależności od stopnia rozwoju kultury, religii, tradycji, zwyczajów, a także specyfiki geograficznej, gospodarczej i społecznej, wierzenia te przybierają odmienny charakter. Dość powszechną była zasada, że osoby szkodzące innym przy pomocy czarów należy karać.

/ czytaj więcej /

 


Europa Pogańska - Rzym - autor : Rel-Club 05/01/2022 @ 06:30

czytaj więcej

Kult Kybele w Rzymie
W napisanej około 590 roku ósmej księdze hagiograficznego dzieła o cudach Grzegorz z Tours opowiada o pewnym zdarzeniu, którego świadkiem był Simplicius, biskup Autun w Galii, żyjący na przełomie IV i V wieku (zmarł w 418). Biskup miał zwyczaj odbywać długie spacery wśród pól i winnic otaczających miasto. Pewnego dnia podczas takiej wycieczki spotkał tłum zawodzących i podrygujących w rytmicznym tańcu ludzi, którzy oprowadzali po polach posąg bogini umieszczony na wozie zaprzężonym w woły. Celem tej dziwnej procesji było zapewnienie miejscowym rolnikom dobrych zbiorów.

/ czytaj więcej /

 


Religie w cyfrach - autor : Rel-Club 01/01/2022 @ 16:00

Religie w cyfrach

Bułgaria jest krajem w większości chrześcijańskim (61%), dominującym wyznaniem jest prawosławie (59,4%). Drugą co do wielkości religią jest islam (7,8%). Nie przyznaje się do żadnego wyznania 27,4% obywateli, a 3,7% deklaruje jako niereligijni.
 

/ czytaj więcej /


Religie a architektura - autor : Rel-Club 27/12/2021 @ 17:17

czytaj więcej

Paestum
Posejdonia (z łacińska Paestum) założona zo­stała w połowie VII wieku przez Dorów, których Achajowie wyrzucili z Sybaris. Miasta greckie w Italii, podobnie jak w Grecji macierzystej, wal­czyły między sobą zażarcie o hegemonię. Były tak­że próby zjednoczenia południowej Italii, na za­sadzie związku miast. Ideę tę mieli realizować — jak przypuszczają uczeni na podstawie dowodów numizmatycznych — pitagorejczycy z Krotonu.

/ czytaj więcej /

 


Chrześcijaństwo - Papieże - autor : Rel-Club 21/12/2021 @ 16:01

czytaj więcej

Leon X - droga na tron
Lorenzo de’ Medici miał trzech synów: Piotra, Giovanniego i Giuliana. O pierwszym mówił, że głupi, o drugim, że mądry, a o trzecim, że dobry, ów drugi urodził się 11 grudnia 1475, a ponieważ był mądry, więc Magnifico przeznaczył go jeszcze w kolebce na kardynała, a jeżeli okoliczności sprzyjać będą, na papieża. Zaledwie też chłopak siódmy rok skończył, wystrzyżono mu tonsurę na głowie, a Lorenzo już wtedy zwrócił się do Ludwika XI, króla francuskiego, aby jego ulubieńcowi nadał jaką prebendę, oczywiście odpowiednią wysokiemu rodowi Medyceuszów.

/ czytaj więcej /

 


Chrześcijaństwo - Prawosławie - autor : Rel-Club 17/12/2021 @ 10:35

czytaj więcej

Prawosławie w Polsce
„Na sto lat przed Mieszkiem, za Popiela czasu, opowiadane było i krzewiło się chrześcijaństwo w Polszcze — pisał w VII tomie swych Listów Joachim Lelewel. — A dwaj do dworu Popiela nie puszczeni, co gościnę u Piasta naleźli, byli Wiznog i Osław, Metodija uczniowie, Ewangelii opowiadacze”.

/ czytaj więcej /

 


Bibliografia 24 - autor : Rel-Club 13/12/2021 @ 17:27

czytaj więcej
Bibliografia 24
Do naszej bibliografii dodaliśmy kolejne 20 książek, między innymi na temat buddyzmu, hinduizmu, religii Germanów, chrześcijaństwa i inne.
W tej chwili mamy 480 tytułów. Kilkadziesiąt pozycji można przeczytać we fragmentach a kilka w wersji integralnej. Dział jest nadal w rozbudowie. W najbliższym czasie dodamy kolejne pozycje.

Religia a psychologia - autor : Rel-Club 09/12/2021 @ 11:28

czytaj więcej

Po końcu świata
Chciałbym teraz opisać mój ulubiony przykład badań, ilustrujących niezwykłą moc społecznego dowodu słuszności. Badania te posłużyły się, doskonałą, choć zbyt rzadko używaną przez psychologów metodą "obserwacji uczestniczącej" (polegającej na uczestnictwie badacza w jakimś naturalnie występującym procesie społecznym). Uzyskane w nich wyniki mogą być przedmiotem zainteresowania nie tylko psychologów, ale nawet historyków i teologów, a co najważniejsze - pokazują one, jak sami, z własnej woli posługujemy się społecznymi dowodami słuszności, aby uwierzyć w to, w co wierzyć pragniemy.

/ czytaj więcej /

 


Religie synkretyczne - autor : Rel-Club 05/12/2021 @ 02:23

czytaj więcej

Nowe religie w Polsce
Świadkowie Jehowy
Wyznanie powstało w roku 1870 w USA. Założycielem jego był Charles Taze Russel, który, nie mogąc pogodzić się z powszechnie uznawanymi naukami Kościołów, zaczął wraz z niewielką grupą osób regularnie studiować Biblię. Studiowanie Biblii (połączone z odrzuceniem tradycji religijnych) do dziś stanowi podstawowy obowiązek religijny świadków Jehowy.

/ czytaj więcej /

 


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
budda-0-d.jpgbudda-0-e.jpgbudda-0-14-s.jpgbudda-0-w.jpgbudda-0-m.jpgbudda-0-ss.jpgbudda-0-g.jpgbudda-0-6.jpgbudda-0-i.jpgbudda-0-s.jpgbudda-0-baby.jpgbudda-0-a.jpgbudda-0-u.jpgbudda-0-t.jpgbudda-0-b.jpgbudda-0-lotos.jpgbudda-0-h.jpgbudda-0-c.jpgbudda-0-tt.jpgbudda-0-f.jpgbudda-0-k.jpgbudda-0-06-f.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5164381 odwiedzający

 25 odwiedzających online