Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Judaizm II świątyni - autor : Rel-Club 17/10/2023 @ 06:13

czytaj więcej

Upadek II Świątyni
Ósmego dnia żydowskiego miesiąca aw, pod koniec lipca 70 roku naszej ery, Tytus, syn cesarza rzymskiego Wespazjana, dowodzący czteromiesięcznym oblężeniem Jerozolimy, rozkazał całej swojej armii przygotować się do szturmu na Świątynię o świcie. Nazajutrz wypadał ten sam dzień, w którym pięćset lat wcześniej Babilończycy zniszczyli Jerozolimę. Tytus dowodził armią składającą się z czterech legionów – łącznie 60 000 rzymskich legionistów i żołnierzy miejscowych oddziałów posiłkowych, którzy aż się rwali, żeby zadać decydujący cios krnąbrnemu, lecz złamanemu miastu

/ czytaj więcej /

 


Hinduizm - Wedyzm - autor : Rel-Club 13/10/2023 @ 19:34

czytaj więcej

Indra
Indra był najbardziej kochanym i najpotężniejszym z synów Aditi, matki bogów. Powiadają, że urodził się nie tak, jak inne jej dzieci, lecz w niezwykły sposób; podczas porodu matka jego niemal straciła życie. Zaledwie się urodził, chwycił za broń. Przestraszona niezwykłymi narodzinami syna i jego groźnym wyglądem Aditi ukryła Indrę, ale on objawił się wszystkim w złotej zbroi natychmiast po narodzinach, wypełniając sobą Wszechświat; a matkę potęga syna napełniła dumą.

/ czytaj więcej /

 


Bibliografia 30 - autor : Rel-Club 08/10/2023 @ 21:34

czytaj więcej
Bibliografia 30
Do naszej bibliografii dodaliśmy kolejne 20 książek, między innymi na temat mitoznawstwa, sztuki religijnej, psychologii religii i inne.
W tej chwili mamy 600 tytułów. Kilkadziesiąt pozycji można przeczytać we fragmentach a kilkadziesiąt w wersji integralnej. Dział jest nadal w rozbudowie. W najbliższym czasie dodamy kolejne pozycje.

Chrześcijaństwo do 325 roku - autor : Rel-Club 05/10/2023 @ 20:56

czytaj więcej

Didache
W 1873 roku metropolita Filoteos Bryennios odkrył w bibliotece Hospicjum św. Krzyża w Konstantynopolu, przeniesionej następnie do patriarchatu prawosławnego w Jerozolimie, rękopis zawierający dziełko o podwójnym tytule: Nauka dwunastu Apostołów; Nauka Pana, którą dwunastu Apostołów przekazało narodom. Wydał ją dopiero w 1883 roku w Konstantynopolu.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty z Biblii - autor : Rel-Club 30/09/2023 @ 00:29

********************
Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.
*

Biblia - Ewangelia Jana (1:1-5)
********************

/ czytaj więcej /


Religie a polityka - autor : Rel-Club 25/09/2023 @ 23:53

czytaj więcej

Richelieu i raison d'état
System, nazywany dziś przez historyków europejskim systemem rów­nowagi sił, zrodził się w XVII w. z ostatecznego rozpadu średniowiecz­nych dążeń do uniwersalizmu, czyli koncepcji porządku świata repre­zentującej połączenie tradycji Cesarstwa Rzymskiego i Kościoła katolickiego. Świat postrzegany był jako odzwierciedlenie Niebios: na podo­bieństwo Boga panującego w Niebiosach, świecką władzę sprawował jeden cesarz i jeden papież rządził Kościołem powszechnym.

/ czytaj więcej /

 


FONOTEKA - autor : Rel-Club 20/09/2023 @ 06:52

Polecamy:
Radio Naukowe
Cesarstwo Bizantyńskie
/ zobacz więcej /
 

Cytaty o religii - autor : Rel-Club 17/09/2023 @ 06:44

Religia, wbrew swej oficjalnej misji, polegającej na głoszeniu tego, co uniwersalne, służy w pierwszym rzędzie do wyrażania – i uzasadniania – tego, co partykularne. By jednak móc to uczynić w sposób w miarę wiarygodny, musi powołać się na swój uniwersalny charakter.
*

Patrick Michel
********************

/ czytaj więcej /


Europa Pogańska - Grecja - autor : Rel-Club 12/09/2023 @ 02:32

czytaj więcej

Mit Syzyfa
Z wyroku bogów Syzyf musiał nieustannie toczyć pod górę głaz, który, znalazłszy się na szczycie, spadał siłą własnego ciężaru. Bogowie nie bez racji doszli do wniosku, że nie ma straszniejszej kary niż praca bezużyteczna i bez nadziei. Jeśli wierzyć Homerowi, Syzyf był najmądrzejszym i najbardziej przezornym ze śmiertelnych.

/ czytaj więcej /

 


Europa Pogańska - Scytowie - autor : Rel-Club 07/09/2023 @ 03:45

czytaj więcej

Religia Scytów
Scytowie przez pięć wieków - od ich pojawienia się w VII w. do przybycia Sarmatów, czyli do II w. przed Chr. - byli najliczniejszymi i najważniejszymi sąsiadami Hellenów. Początkowo zajmowali tereny między rzekami Dniestr i Don. W czasach późniejszych, uciekając przed pobratymczymi koczownikami, przesunęli się także nad Dunaj i pod Kaukaz.

/ czytaj więcej /

 


Kościół rzymskokatolicki - autor : Rel-Club 03/09/2023 @ 23:40

czytaj więcej

Walka postu z karnawałem
Przywykliśmy już na dobre do sytuacji, że dzielimy nasze życie pomiędzy czas zwykłego bytowania, które wyznacza nauka i praca, codzienne obowiązki (to owa proza życia), a czas niezwykły, czas świętowania, odpoczynku lub zabawy. Klasyk socjologii i antropologii kultury, Emile Durkheim, napisał w swym słynnym dziele Elementarne formy życia religijnego:

/ czytaj więcej /

 


Muzyka i taniec - autor : Rel-Club 29/08/2023 @ 00:52

Polecamy film:
Franz Schubert - Ave Maria
/ zobacz więcej /
 

Religie a etnologia - autor : Rel-Club 23/08/2023 @ 13:32

czytaj więcej

Etnologia religii
Od chwili powstania etnologii religii trwają dyskusje nad jej metodologiczną pozycją. Problematyczne jest jej określenie i dzieje (autorzy), przynależność do grupy nauk religiologicznych lub etnologicznych, opisowych lub normatywnych, historycznych lub systematycznych, właściwy przedmiot badania: religie ludów natury lub kultury, cel: opis, porównanie, typologia lub wyjaśnianie, oraz sposób podejścia: historyczny, porównawczy lub systematyczny (strukturalny, funkcjonalny, semiotyczny itp.). Szczególnie trudność sprawia ostre odgraniczenie etnologii i socjologii religii.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty z Biblii - autor : Rel-Club 18/08/2023 @ 20:50

********************
Czyż jestem stróżem brata mego?" .
*

Biblia - Księga Rodzaju (4:9)
********************

/ czytaj więcej /


Kościół od 325 do 800r. - autor : Rel-Club 14/08/2023 @ 09:28

czytaj więcej

Prawo Kościelne
Z pierwszych trzech wieków chrześcijaństwa mało mamy pomników prawa. Społeczeństwo kościelne żyło wówczas bardziej życiem wewnętrznym, dążyło raczej do ustalenia zasad wiary i etyki, jak do wytwarzania i określania stosunków prawnych. O ile przepisy prawne były konieczne, wysnuwano je ze słów ewangelii i z orzeczeń apostolskich. Później, kiedy życie kościelne coraz bardziej się wzmagało, gdy organizacja kościoła przybrała stałe kształty, a stąd rozliczne nowe powstały stosunki prawne, powstała też potrzeba nowych przepisów prawnych.

/ czytaj więcej /

 


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
0-ameryka_Maize God.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0_maya4.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpgmask-teotihuacan.jpg0-mex_tula2.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka-01.jpg0-maja.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-ameryka-03.jpg0-moche.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-maya-pismo.gifprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-nazca.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7103980 odwiedzający

 216 odwiedzających online