Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Religie a sztuka - autor : Rel-Club 10/08/2023 @ 09:31

czytaj więcej

Giotto - Pocałunek Judasza
Giotto równa się Padwa. Cappella degli Scrovegni w Padwie. Arcydzieła, które zawdzięczamy dwóm genialnym lichwiarzom.
Padewczyk Rinaldo Scrovegni był w XIII wieku najgłośniejszym lichwiarzem Włoch, Dante bez skrupułów wsadził go do „Piekła” (Średniowiecze uważało lichwę za grzech monstrualny). Syn Rinalda, Enrico, postanowił odkupić grzechy tatusia solidną łapówką dla niebios.

/ czytaj więcej /

 


Religioznawstwo - Mitoznawstwo - autor : Rel-Club 07/08/2023 @ 12:15

czytaj więcej

Mitoznawstwo starożytne
Hekatajos z Miletu, mędrzec żyjący na przełomie VI i V wieku p.n.e., był logografem jońskim. Nazwą tą starożytni Hellenowie określali autorów piszących prozą, obecnie jednak termin używany jest w sensie bardziej ścisłym i wiąże się z określeniem grupy pisarzy starożytnych z końca VI i początku V wieku p.n.e., którzy zapewne jako pierwsi zaczęli interesować się historią i opisaniem świata - geografią.

/ czytaj więcej /

 


Kościół od 800 do 1500r. - autor : Rel-Club 03/08/2023 @ 00:37

czytaj więcej

DAGOME IUDEX
Pierwsze lata po wybuchu wielkiego powstania Słowian połabskich z 983 roku przebiegały pod znakiem inicjatywy powstań­ców. Niemcy zostali zmuszeni do defensywy, sprzymierzeni z nimi Polacy nie występowali aktywnie - Mieszko I był coraz bardziej pochłonięty sprawami czeskimi, Czesi wreszcie - jak widzieliśmy w poprzednim rozdziale - pozostawali w sojuszu z Lucicami. Dopiero po pomyślnym zakończeniu kampanii ślą­skiej 990 roku Mieszko mógł ponownie wystąpić jako sojusznik Ottona III i Teofano na Połabiu.

/ czytaj więcej /

 


FILMOTEKA II - autor : Rel-Club 30/07/2023 @ 23:39

Polecamy film:
Księga Umarłych versus Dekalog
/ zobacz więcej /
 

Religia a psychologia - autor : Rel-Club 26/07/2023 @ 23:35

czytaj więcej

Freud wobec religii
Negatywna postawa Freuda wobec religii jest jasno określona i często przytaczana. Tekstem, do którego najczęściej odwołujemy się w tej kwestii, jest Przyszłość pewnego złudzenia (1927, wyd. pol. 1998b). Freud wskazuje tam na iluzoryczną naturę religii – innymi słowami na to, że podstawy i źródła wiary leżą w myśleniu życzeniowym. I choć uznaje on, że samo w sobie nie podważa to wartości lub prawdziwości religii, podkreśla on infantylny charakter zaangażowanych tu pragnień.

/ czytaj więcej /

 


Hinduizm - autor : Rel-Club 23/07/2023 @ 02:57

czytaj więcej

Klasyczny taniec indyjski jako ścieżka duchowego rozwoju
Starożytni estetycy indyjscy interpretowali sztukę w kategoriach metafizycznych i przypisywali jej wartość soteriologiczną. W świetle ich rozważań celem sztuki miało być przybliżenie zarówno twórcy, jak i odbiorcy dzieła do doświadczenia mokszy (sanskr. mokṣa) – wyzwolenia rozumianego jako stan zjednoczenia duszy indywidualnej z Absolutem.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty z Biblii - autor : Rel-Club 20/07/2023 @ 22:43

********************
Vanitas vanitatum, dixit Ecclesiastes: vanitas vanitatum, et omnia vanitas.
*
Marność nad marnościami, powiada Kohelet, marność nad marnościami — wszystko marność. Nic nowego pod słońcem.
*

Vulgata - Księga Koheleta (1:2)
********************

/ czytaj więcej /


Judaizm - Talmud - autor : Rel-Club 16/07/2023 @ 17:29

czytaj więcej

Od Tory do Talmudu
W 586 r. p.n.e. na Królestwo Judy, czyli resztkę ludu izraelskiego, która przetrwała w owym czasie w Kanaanie, spadło straszliwe nieszczęście. Świątynia została zburzona, kult zniesiony, a najlepsza część narodu uprowadzona w niewolę do Babilonii. „Tylko niektórych z biedoty wiejskiej pozostawił dowódca gwardii przybocznej jako winogrodników i oraczy" (l Krl 25, 12). Taka była smutna przyczyna rozpaczliwego wołania: „Ach, jak samotne leży miasto, niegdyś tak ludne! Stało się jak wdowa niegdyś wielkie wśród narodów. Władczyni krain odrabia pańszczyznę" (Lm l, 1).

/ czytaj więcej /

 


Azja - Korea - autor : Rel-Club 11/07/2023 @ 10:57

czytaj więcej

Potop i prarodzice ludzkości w mitologii koreańskiej
W początkach istnienia świata żyli na nim brat i siostra. Uratowali się z potopu płynąc na pniu wielkiego drzewa, które dobiło do wierzchołka jakiejś wysokiej góry. Uważali, że są zbyt blisko spokrewnieni, aby mogli żyć ze sobą jak mąż z żoną. Równocześnie jednak zdawali sobie sprawę z tego, że na nich nie może skończyć się ród ludzki. Oczekiwali jakiejś wskazówki niebios

/ czytaj więcej /

 


KATOLICYZM - Papieże - autor : Rel-Club 06/07/2023 @ 02:33

czytaj więcej

Bonifacy VIII i pierwszy Rok Jubileuszowy
Dziesięć dni po abdykacji Celestyna konklawe zebrało się i po upływie 24 godzin ogłosiło papieżem Benedetta Gaetaniego, który przyjął imię Bonifacy VIII. (...)
Uroczystość koronacji papieża w sposób naturalny dzieliła się na dwie części: konsekrację i koronację w Bazylice św. Piotra, po której następowała procesja do Pałacu Laterańskiego, gdzie nowy papież formalnie obejmował starożytną siedzibę swej doczesnej władzy.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty 2 - autor : Rel-Club 03/07/2023 @ 05:20

********************
Pomagaj sobie, a Bóg ci pomoże.
*

Ezop
********************

/ czytaj więcej /


Azja - Chiny - autor : Rel-Club 29/06/2023 @ 01:33

czytaj więcej

Chińska Jerozolima
Początki wiary w kapitalizm w Chinach to historia dobrze wszystkim znana. Ale co z powstaniem etyki protestanckiej? Według odrębnych badań China Partner oraz Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju w Chinach mieszka obecnie około 40 milionów protestantów; dla porównania w 1949 roku mieszkało ich tam zaledwie pół miliona. Według niektórych szacunków liczba ta jest jeszcze wyższa i wynosi 75 lub 110 milionów.

/ czytaj więcej /

 


Muzyka i taniec - autor : Rel-Club 24/06/2023 @ 05:17

Polecamy film:
Barong
taniec religijny - elementy transu - Bali

/ zobacz więcej /
 

Bibliografia 29 - autor : Rel-Club 20/06/2023 @ 04:40

czytaj więcej
Bibliografia 29
Do naszej bibliografii dodaliśmy kolejne 20 książek, między innymi na temat hinduizmu, chrześcijaństwa, religioznawstwa, magii i inne.
W tej chwili mamy 580 tytułów. Kilkadziesiąt pozycji można przeczytać we fragmentach a kilkadziesiąt w wersji integralnej. Dział jest nadal w rozbudowie. W najbliższym czasie dodamy kolejne pozycje.

Religioznawstwo - Wprowadzenie - autor : Rel-Club 17/06/2023 @ 00:48

czytaj więcej

Nadnaturalna moc
To, co religioznawstwo nazywa przedmiotem religii, jest samej religii podmiotem. Człowiek religijny zawsze traktuje to, o co chodzi w jego religii, jako pierwotne i sprawcze. Dopiero dla refleksji staje się ono przedmiotem rozpatrywanego przeżycia. W religii Bóg to agens w stosunku do człowieka, natomiast nauka potrafi mówić o postępowaniu człowieka w stosunku do Boga, ale nic może nie powiedzieć o postępowaniu Boga.

/ czytaj więcej /

 


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0_maya4.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPGmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-03.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka-01.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-mex_tula2.jpg0-nazca.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-Xalapa.jpgameryka-grzyb.pngprecolumbiana-peru.jpg0-maya-pismo.gif0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-maja.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-moche.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka-Inca2.gif
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7117806 odwiedzający

 223 odwiedzających online