Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Chrześcijaństwo do 325 roku - autor : Rel-Club 14/06/2023 @ 22:28

czytaj więcej

Kryzys tożsamości Kościoła w II wieku
Optymizm jest wynikiem pewności siebie. Optymizm cha­rakterystyczny dla chrześcijaństwa aleksandryjskiego opierał się na przeświadczeniu, że wszystko, co w świecie najlepsze, prowadziło do chrześcijaństwa i znajdowało swoje miejsce w Kościele. Tacy ludzie jak Justyn, Klemens i Orygenes, a w tym przypadku także Filon, nie widzieli żadnego wyraź­nego braku ciągłości pomiędzy kulturą starożytności klasycz­nej a judaizmem czy chrześcijaństwem.

/ czytaj więcej /

 


FONOTEKA - autor : Rel-Club 11/06/2023 @ 23:48

Polecamy:
Audiobook
Aleksander Krawczuk - Herod król Judei
/ zobacz więcej /
 

Religia a psychologia - autor : Rel-Club 07/06/2023 @ 02:12

czytaj więcej

Psychologia religii Zygmunta Freuda
To, w jaki sposób psychoanaliza zostanie zastosowana do opisu religijności, zależy przede wszystkim od postawy wobec religii osoby, która tę próbę podejmie. Jeśli przyjąć, że nie istnieje żadna obiektywna rzeczywistość będąca transcendencją, można zapewne dojść do wniosku, że doświadczenie religijne, ideały i rytuały są tylko wynikiem potrzeb i pragnień ludzkich.

/ czytaj więcej /

 


Religie a polityka - autor : Rel-Club 03/06/2023 @ 21:41

czytaj więcej

Machiavelli o państwach kościelnych
Pozostaje tu zastanowić się z kolei nad państwami kościelnymi: co do tych, cała trudność polega na ich zdobyciu, gdyż zdobywa się je bądź dzielnością, bądź też w drodze szczęścia, utrzymuje się je, natomiast, w posiadaniu niezależnie od dzielności lub szczęścia. Państwa kościelne spoczywają na podstawach starożytnych, wynikających z religji, które to podstawy bywają dostatecznie silne, ażeby zwierzchnikom tych państw zapewnić trwałość stanowiska, bez względu na ich tryb działania i życia.

/ czytaj więcej /

 


Postacie i zagadki Tory - autor : Rel-Club 30/05/2023 @ 01:16

czytaj więcej

Prawo w Starym Testamencie
Prawo, hebr. torah, oznacza zasadniczo instrukcję, naukę, rozstrzygnięcie udzielone w konkretnym przypadku. Słowo użyte w sensie kolektywnym oznacza zbiór zasad, które regulują odniesienie ludzi do Boga i stosunki między ludźmi. W końcu słowo to określa też pierwsze pięć ksiąg Biblii, Pięcioksiąg, który zawiera pouczenia Boga skierowane do Jego ludu, przepisy, którym ten lud powinien podporządkować swe życie moralne, społeczne i religijne.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty - autor : Rel-Club 25/05/2023 @ 04:22

********************
Władza demoralizuje, a władza absolutna demoralizuje absolutnie.
*

John Acton
********************

/ czytaj więcej /


Zagadnienia Religijne - Religia a sztuka - autor : Rel-Club 21/05/2023 @ 10:02

czytaj więcej

Ornament wczesnego średniowiecza
Najważniejszą formą wypowiedzi artystycznej wczesnego średniowiecza nie jest sztuka figuralna — uboga i całkowicie zależna od późnoantycznych wzorów — lecz ornament. Tu świat wyobraźni ludów północnych znajduje swe pełne od­zwierciedlenie, mniej jest obciążony treścią i mniej skrępowany obowiązującymi wzorami. Znaczenie ornamentu daje się teraz porównać jedynie z jego znaczeniem w sztuce wczesnogreckiej: podobnie jak ornament stylu geometrycznego i orientalizującego, tak i wczesnośredniowieczny, zyskały rangę wielkiej sztuki.

/ czytaj więcej /

 


Europa Pogańska - Rzym - autor : Rel-Club 16/05/2023 @ 07:07

czytaj więcej

Kto pierwszy palił książki
Książki historyczne przedstawiają nam długie panowanie cesarza Augusta jako okres rozkwitu kultury. Wielce wysławiana Augustyńska klasyka powstała jednak na tle konsekwentnego i pozbawionego skrupułów wykluczania nielubianych autorów i niszczenia ich dzieł.
W 44 roku p.n.e. pierwszym posunięciem spadkobiercy Juliusza Cezara był zakaz rozpowszechniania jego wczesnych pism; w ten sposób August określił obraz Cezara w oczach opinii publicznej.

/ czytaj więcej /

 


Afryka - Sudan - autor : Rel-Club 12/05/2023 @ 11:06

czytaj więcej

Mahdi
Sudan, ten największy kraj afrykański, po odejściu angielskich władz kolonialnych pogrążył się w morzu krwi przelanej w kolejnych wojnach i masakrach na tle religijnym. Od lat dziewięćdziesiątych XIX wieku, gdy samozwańczy mahdi - „wiedziony przez Boga" wezwał do świętej wojny przeciwko innowiercom, faktyczna władza w Sudanie przeszła w ręce władz brytyjskich, które skutecznie zapewniały pokój na terenie całego kondominium egipsko-brytyjskiego.

/ czytaj więcej /

 


FILMOTEKA II - autor : Rel-Club 08/05/2023 @ 22:55

Polecamy film:
Septuaginta
/ zobacz więcej /
 

Europa Pogańska - Grecja - autor : Rel-Club 04/05/2023 @ 23:31

czytaj więcej

Misteria Eleuzyjskie
„Szczęśliwi ci wśród ludzi żyjących na ziemi — woła autor Hymnu Na Demeter — którzy widzieli te misteria! Kto zaś nie doznał wtajemniczenia, kto w nich nie uczestniczy, nie będzie miał udziału w takim szczęściu nawet po śmierci, w zapleśniałej ciemności” (480—482).
Homerycki hymn Na Demeter opisuje jednocześnie główny mit dwóch bogiń i ustanowienie misteriów eleuzyńskich. Zbierając kwiaty na równinie Nysy, Kora (Persefona), córka Demeter — została porwana przez Plutona (Hadesa), boga podziemi. Demeter szukała jej przez dziewięć lat, nie pijąc w tym czasie ambrozji.

/ czytaj więcej /

 


Chrześcijaństwo - Biblistyka - autor : Rel-Club 30/04/2023 @ 19:53

czytaj więcej

Pierwsze wydanie Nowego Testamentu drukiem
Jak już mówiłem, tekst Nowego Testamentu kopiowany był w zasadniczo ujednoliconej wersji przez cały okres średniowiecza, zarówno na Wschodzie (tekst bizantyński), jak i na Zachodzie (łacińska Wulgata). Dopiero wynalezienie przez Jana Gutenberga prasy drukarskiej przyniosło epokową przemianę w technice reprodukcji ksiąg, w tym oczywiście i Biblii. Drukowanie ksiąg przy użyciu ruchomej czcionki dawało pewność, że wszystkie egzemplarze będą identyczne.

/ czytaj więcej /

 


FONOTEKA - autor : Rel-Club 26/04/2023 @ 21:22

Polecamy:
Audiobook
Aleksander Krawczuk - Mitologia Starożytnej Italii
/ zobacz więcej /
 

Kośćiół Rzymskokatolicki - autor : Rel-Club 22/04/2023 @ 23:21

czytaj więcej

Kościół codzienny
Katolicy, którzy narzekają na swojego proboszcza, bo mówi on zbyt długo i nudno, niech dziękują Bogu, że nie urodzili się trzysta lat temu w rodzinie protestanckiej. Protestanckie wskazówki kaznodziejskie z XVIII wieku podają, że kazanie nie powinno trwać dłużej niż 1,5 godziny. I nie powinno być w nim mistycyzmu, a treści ściśle oświeceniowe. I tak na Wielkanoc mówiono o niebezpieczeństwie zakopywania zmarłych żywcem.

/ czytaj więcej /

 


Religie a socjologia - autor : Rel-Club 18/04/2023 @ 08:50

czytaj więcej

Guillaume de Machaut i Żydzi
Francuski poeta Guillaume de Machaut żył i tworzył w połowie XIV w. Jego utwór zatytułowany Jugement du Roy de Navarre (Sąd króla Nawarry) wart jest dokładniejszego poznania. Zasadnicza część tego dzieła napisana jest w stylu dworskiego poematu, ale jego początek robi wstrząsające wrażenie. Zawiera relację z katastrofalnych, acz niepowiązanych ze sobą wydarzeń, w których jakoby sam Guillaume brał udział, zanim, zdjęty grozą, ukrył się w swoim domu, aby tam oczekiwać śmierci lub też końca tych trudnych do opisania nieszczęść.

/ czytaj więcej /

 


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
0-moche.jpg0-ameryka-01.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-nazca.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-mex_tula2.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka-saqsay4.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka-03.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-maja.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0_maya4.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-maya-pismo.gif0-ameryka-skull.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7103877 odwiedzający

 194 odwiedzających online