Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Hinduizm - autor : Rel-Club 07/11/2021 @ 00:46

czytaj więcej

Religie Indii
Czy hinduizm to religia, kultura, czy też - jak powiedziałoby wielu Indusów - sposób życia? Łączy on wszystkie te trzy aspekty, ale to, co na Zachodzie uznano by za granicę między sferą sacrum i profanum, nie znajduje zastosowania w tradycji hinduistycznej. Wiele świętych tekstów hinduskich ma wskazywać wyznawcy duchową drogę do wyzwolenia się z powtarzającego się cyklu życia i śmierci, ale wiele innych aspektów hinduskiego życia i obrzędów nie prowadzi wprost do takich transformacji, lecz jest postrzegane jako sposób poprawy życia na ziemi.

/ czytaj więcej /

 


Filmoteka II - autor : Rel-Club 04/11/2021 @ 00:11

Polecamy film:
Luter (film fabularny)
/ zobacz więcej /
 

Chrześcijaństwo - Protestantyzm - autor : Rel-Club 31/10/2021 @ 00:38

czytaj więcej

Reformacja w Niemczech
Marcin Luter urodził się w Eisleben w Saksonii w 1483 r. Rozpoczął studia prawnicze na uniwersytecie w Erfurcie, ale porzucił je i wstąpił do zakonu augustianów (1505). Już jako mnich studiował teologię na uniwersytecie w Wittenberdze, gdzie w 1512 r. otrzymał tytuł doktora i został profesorem.

/ czytaj więcej /

 


Kalendarium - październik - autor : Rel-Club 27/10/2021 @ 07:40

31 października

Kościół protestancki będzie obchodził Święto Reformacji. Tego dnia w roku 1517 Marcin Luter ogłosił 95 tez potępiających handel odpustami, które przybił do drzwi kościoła w Wittenberdze, czym zapoczątkował reformację.


/czytaj więcej - ważne daty w październiku/

 


Chrześcijaństwo - Herezje - autor : Rel-Club 23/10/2021 @ 00:04

czytaj więcej

Arianizm w Hiszpanii
Od dawna zakłada się, że Wizygoci dochowali wiary ariańskiej, którą przyjęli w znacznym stopniu przez przypadek. Arianizm był dominującą teologią wschodniego cesarstwa w momencie, kiedy Wizygoci przeszli na chrześcijaństwo w IV w. Arianizm miał pomóc im rozbudzić poczucie odrębności od ludności iberorzymskiej, niemal w całości katolickiej. Z czasem jednak wyznanie stało się znacznie mniej istotnym czynnikiem decydującym o poczuciu tożsamości.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty o religii - autor : Rel-Club 19/10/2021 @ 01:46

********************
Dla ludu religia jest prawdą, dla mędrców fałszem, a dla władców jest po prostu użyteczna.
*

Seneka Młodszy
********************

/ czytaj więcej /


Europa Pogańska - Madziarzy - autor : Rel-Club 15/10/2021 @ 21:14

czytaj więcej

Wierzenia Prawęgrów
Ugrofinowie - dawniej liczne narody, dość bitne i przedsiębiorcze, zajmujące ogromne przestrzenie - dziś stanowią niewielki ułamek procentu w skali ludności Ziemi i w dodatku żyją bądź na krańcach Europy (Finowie), bądź w poczuciu odrębności narodowej i kulturowej (Węgrzy). Liczba Ugrofinów wynosi obecnie około 20 milionów ludzi, mówiących 19 językami, w tym 10,5 miliona Węgrów i 4 miliony Finów.
Spośród Ugrofinów największą karierę zrobili Węgrzy, którzy w średniowieczu stworzyli jedno z najbardziej liczących się państw Europy.

/ czytaj więcej /

 


Europa Pogańska - Grecja - autor : Rel-Club 11/10/2021 @ 16:07

czytaj więcej

Świat homerycki
Świat homerycki wydaje nam się maleńki.
Homer wyobraża sobie ziemię jako tarczę o promieniu jakichś dwóch tysięcy kilometrów i powierzchni około dwunastu i pół miliona kilometrów kwadratowych - mniej więcej dwadzieścia trzy razy tyle, ile wynosi powierzchnia Francji.
Grecja znajdowała się oczywiście pośrodku tej tarczy, tak że świątynię w Delfach, uważaną z kolei za środkowy punkt Grecji, nazwano później „pępkiem świata”.

/ czytaj więcej /

 


Religie w cyfrach - autor : Rel-Club 07/10/2021 @ 20:38

Religie w cyfrach

Kaodaizm, nowa religia monoteistyczna powstała w 1926 roku, ma ponad 2,5 miliona wyznawców, głównie w Wietnamie, ale także w Kambodży (około 30 000), Laosie, USA i Francji. Centrum religijnym kaodaizmu jest miasto Tây Ninh w Wietnamie, leżące około 100 km od Sajgonu.
 

/ czytaj więcej /


Azja - Japonia - autor : Rel-Club 03/10/2021 @ 01:57

czytaj więcej

Religie Japonii
Religijne oblicze Japonii odznacza się na pozór dużą prostotą: wszyscy wiedzą, że w Japonii istnieją dwie religie: tubylcza, pierwotna, pogańska — sintoizm, i światowa, wielka, objawiona — buddyzm. Wystarczyłoby naprzód opisać mitologię sintoistyczną, podkreślić jej naiwność i niedostateczność, żeby wprowadzić potem tryumfalnie buddyzm, ukazać jego ostateczne dojrzewanie w środowisku japońskim, dające w rezultacie jedną z najbardziej wyrafinowanych cywilizacji, i wreszcie zakończyć wzmianką o niezwyciężonym atawizmie rasowo-kulturalnym, pozwalającym prastaremu Sinto trwać we wzruszająco poetycznych obrzędach ludowych i imponującym ceremoniale cesarskim.

/ czytaj więcej /

 


Religioznawstwo - Mitoznawstwo - autor : Rel-Club 30/09/2021 @ 09:55

czytaj więcej

Mit i sen
Bez względu na to, czy przysłuchujemy się z chłodnym rozbawieniem przypominającemu senne majaczenia bełkotowi jakiegoś czarownika o przekrwionych oczach gdzieś w Kongu, czy czytamy ze świadczącym o naszej wyrafinowanej kulturze zachwytem marne tłumaczenia sonetów Lao-tse, czy - co zdarza się od czasu do czasu - udaje się nam przebić przez twardą skorupę wywodów św. Tomasza z Akwinu lub pojąć nagle wspaniałe znaczenie dziwnej bajki eskimoskiej, zawsze odnajdujemy jedną i tę samą, zmieniającą kształt, lecz cudownie przy tym stałą opowieść, która wywołuje nieodparte wrażenie, że doświadczyć można znacznie więcej, niż kiedykolwiek da się poznać czy opowiedzieć.

/ czytaj więcej /

 


Kalendarium - wrzesień - autor : Rel-Club 26/09/2021 @ 22:08

28 września

Tajwan i Chiny będą obchodziły Dzień urodzin Konfucjusza. W roku 2021 przypada 2572 rocznica urodzin mistrza. Na Tajwanie obchodzi się to święto w ramach Dnia Nauczyciela. W Chinach od kilkunastu lat główne obchody odbywają się w Qufu mieście rodzinnym Konfucjusza.


/czytaj więcej - ważne daty we wrześniu/

 


Filmoteka II - autor : Rel-Club 22/09/2021 @ 06:23

Polecamy film:
Kim naprawdę był Jezus
/ zobacz więcej /
 

Europa Pogańska - Rzym - autor : Rel-Club 18/09/2021 @ 00:23

czytaj więcej

Eneida
Eneida jest utworem tak bardzo złożonym, że pełne jego wyjaśnienie wymagałoby poświęcenia niejednego życia. Żadnemu ustępowi tego poematu nie można wymierzyć sprawiedliwości przez zwykłe streszczenie. Ale streszczenie jest potrzebne, choćby jako przegląd niektórych z wielu mitów, z różnych epok, wplecionych w tę tkaninę.
Akcję więc Eneidy można w skrócie tak przedstawić:

/ czytaj więcej /

 


Cytaty o Bogu - autor : Rel-Club 14/09/2021 @ 16:56

********************
Bogowie gardzą niedoskonałością.
*

Ritchie Calder
********************

/ czytaj więcej /


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
0-african-tribes3.jpg0-native2.jpgface-1.jpgkurdistan.jpg0-masai.jpg0-scar1.jpg0-amazonia.jpg0-himba2.jpg0-beduin.jpg0-native.jpg0-arunachal.jpgindia-australia-1.jpg0-scar8.jpeg0-amazonia5.jpg0-america.jpg0-america3.jpg0-amazonia4.jpg0-Native_American_PowWow.jpg0-amazonia3.jpg0-african-tribes2.jpg0-amazonia-2.jpg0-scar2.jpg0-scar6.jpegamazon.jpgKandep tribesman.jpg0-aboriginal-culture2.jpg0-aboriginal-culture.jpgmaori-face.jpg-native-american2.jpg0-scar7.jpeg0-native-america.jpgMyanmar3.jpg0-apatani.jpg0-american-cherokee.jpg0-alaska.jpg0-america2.jpg0-african-tribes.jpg0-myanmar-tattoo.jpg0-scar5.jpeg0-beduin2.jpg0-african-tribes4.jpgindian-tribes.jpg0--scar-body.jpg0-scar3.jpg0-maori.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5405593 odwiedzający

 60 odwiedzających online