|
FONOTEKA
- autor : Rel-Club
20/09/2023 @ 06:52
Cytaty o religii
- autor : Rel-Club
17/09/2023 @ 06:44
 |
Religia, wbrew swej oficjalnej misji, polegającej na głoszeniu tego, co uniwersalne, służy w pierwszym rzędzie do wyrażania – i uzasadniania – tego, co partykularne. By jednak móc to uczynić w sposób w miarę wiarygodny, musi powołać się na swój uniwersalny charakter.
*
Patrick Michel
********************
|
/ czytaj więcej /
Europa Pogańska - Grecja
- autor : Rel-Club
12/09/2023 @ 02:32

Mit Syzyfa
Z wyroku bogów Syzyf musiał nieustannie toczyć pod górę głaz, który, znalazłszy się na szczycie, spadał siłą własnego ciężaru. Bogowie nie bez racji doszli do wniosku, że nie ma straszniejszej kary niż praca bezużyteczna i bez nadziei. Jeśli wierzyć Homerowi, Syzyf był najmądrzejszym i najbardziej przezornym ze śmiertelnych.
/ czytaj więcej /
Europa Pogańska - Scytowie
- autor : Rel-Club
07/09/2023 @ 03:45

Religia Scytów
Scytowie przez pięć wieków - od ich pojawienia się w VII w. do przybycia Sarmatów, czyli do II w. przed Chr. - byli najliczniejszymi i najważniejszymi sąsiadami Hellenów. Początkowo zajmowali tereny między rzekami Dniestr i Don. W czasach późniejszych, uciekając przed pobratymczymi koczownikami, przesunęli się także nad Dunaj i pod Kaukaz.
/ czytaj więcej /
Kościół rzymskokatolicki
- autor : Rel-Club
03/09/2023 @ 23:40

Walka postu z karnawałem
Przywykliśmy już na dobre do sytuacji, że dzielimy nasze życie pomiędzy czas zwykłego bytowania, które wyznacza nauka i praca, codzienne obowiązki (to owa proza życia), a czas niezwykły, czas świętowania, odpoczynku lub zabawy. Klasyk socjologii i antropologii kultury, Emile Durkheim, napisał w swym słynnym dziele Elementarne formy życia religijnego:
/ czytaj więcej /
Muzyka i taniec
- autor : Rel-Club
29/08/2023 @ 00:52
Religie a etnologia
- autor : Rel-Club
23/08/2023 @ 13:32

Etnologia religii
Od chwili powstania etnologii religii trwają dyskusje nad jej metodologiczną pozycją. Problematyczne jest jej określenie i dzieje (autorzy), przynależność do grupy nauk religiologicznych lub etnologicznych, opisowych lub normatywnych, historycznych lub systematycznych, właściwy przedmiot badania: religie ludów natury lub kultury, cel: opis, porównanie, typologia lub wyjaśnianie, oraz sposób podejścia: historyczny, porównawczy lub systematyczny (strukturalny, funkcjonalny, semiotyczny itp.). Szczególnie trudność sprawia ostre odgraniczenie etnologii i socjologii religii.
/ czytaj więcej /
Cytaty z Biblii
- autor : Rel-Club
18/08/2023 @ 20:50
 |
********************
Czyż jestem stróżem brata mego?" .
*
Biblia - Księga Rodzaju (4:9)
********************
|
/ czytaj więcej /
Kościół od 325 do 800r.
- autor : Rel-Club
14/08/2023 @ 09:28

Prawo Kościelne
Z pierwszych trzech wieków chrześcijaństwa mało mamy pomników prawa. Społeczeństwo kościelne żyło wówczas bardziej życiem wewnętrznym, dążyło raczej do ustalenia zasad wiary i etyki, jak do wytwarzania i określania stosunków prawnych. O ile przepisy prawne były konieczne, wysnuwano je ze słów ewangelii i z orzeczeń apostolskich. Później, kiedy życie kościelne coraz bardziej się wzmagało, gdy organizacja kościoła przybrała stałe kształty, a stąd rozliczne nowe powstały stosunki prawne, powstała też potrzeba nowych przepisów prawnych.
/ czytaj więcej /
Religie a sztuka
- autor : Rel-Club
10/08/2023 @ 09:31

Giotto - Pocałunek Judasza
Giotto równa się Padwa. Cappella degli Scrovegni w Padwie. Arcydzieła, które zawdzięczamy dwóm genialnym lichwiarzom.
Padewczyk Rinaldo Scrovegni był w XIII wieku najgłośniejszym lichwiarzem Włoch, Dante bez skrupułów wsadził go do „Piekła” (Średniowiecze uważało lichwę za grzech monstrualny). Syn Rinalda, Enrico, postanowił odkupić grzechy tatusia solidną łapówką dla niebios.
/ czytaj więcej /
Religioznawstwo - Mitoznawstwo
- autor : Rel-Club
07/08/2023 @ 12:15

Mitoznawstwo starożytne
Hekatajos z Miletu, mędrzec żyjący na przełomie VI i V wieku p.n.e., był logografem jońskim. Nazwą tą starożytni Hellenowie określali autorów piszących prozą, obecnie jednak termin używany jest w sensie bardziej ścisłym i wiąże się z określeniem grupy pisarzy starożytnych z końca VI i początku V wieku p.n.e., którzy zapewne jako pierwsi zaczęli interesować się historią i opisaniem świata - geografią.
/ czytaj więcej /
Kościół od 800 do 1500r.
- autor : Rel-Club
03/08/2023 @ 00:37

DAGOME IUDEX
Pierwsze lata po wybuchu wielkiego powstania Słowian połabskich z 983 roku przebiegały pod znakiem inicjatywy powstańców. Niemcy zostali zmuszeni do defensywy, sprzymierzeni z nimi Polacy nie występowali aktywnie - Mieszko I był coraz bardziej pochłonięty sprawami czeskimi, Czesi wreszcie - jak widzieliśmy w poprzednim rozdziale - pozostawali w sojuszu z Lucicami. Dopiero po pomyślnym zakończeniu kampanii śląskiej 990 roku Mieszko mógł ponownie wystąpić jako sojusznik Ottona III i Teofano na Połabiu.
/ czytaj więcej /
FILMOTEKA II
- autor : Rel-Club
30/07/2023 @ 23:39
Religia a psychologia
- autor : Rel-Club
26/07/2023 @ 23:35

Freud wobec religii
Negatywna postawa Freuda wobec religii jest jasno określona i często przytaczana. Tekstem, do którego najczęściej odwołujemy się w tej kwestii, jest Przyszłość pewnego złudzenia (1927, wyd. pol. 1998b). Freud wskazuje tam na iluzoryczną naturę religii – innymi słowami na to, że podstawy i źródła wiary leżą w myśleniu życzeniowym. I choć uznaje on, że samo w sobie nie podważa to wartości lub prawdziwości religii, podkreśla on infantylny charakter zaangażowanych tu pragnień.
/ czytaj więcej /
Hinduizm
- autor : Rel-Club
23/07/2023 @ 02:57

Klasyczny taniec indyjski jako ścieżka duchowego rozwoju
Starożytni estetycy indyjscy interpretowali sztukę w kategoriach metafizycznych i przypisywali jej wartość soteriologiczną. W świetle ich rozważań celem sztuki miało być przybliżenie zarówno twórcy, jak i odbiorcy dzieła do doświadczenia mokszy (sanskr. mokṣa) – wyzwolenia rozumianego jako stan zjednoczenia duszy indywidualnej z Absolutem.
/ czytaj więcej /
|
|