Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Cytaty z Biblii - autor : Rel-Club 25/02/2021 @ 06:55

********************
Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie.
*

Biblia, Nowy Testament - Ewangelia Mateusza (23:9)
********************

/ czytaj więcej /


Filmoteka II - autor : Rel-Club 21/02/2021 @ 02:22

Polecamy film:
Tańce religijne w islamie - Sufizm
/ zobacz więcej /
 

Religioznawstwo - Wprowadzenie - autor : Rel-Club 17/02/2021 @ 08:06

czytaj więcej

Krytyka religii
Pierwszych jawnych ateistów spotykamy już w starożytnej Grecji. Dwaj spośród nich przeszli nawet do dziejów filozofii z przybranymi przez siebie przydomkami ateistów, mianowicie Diagoras Ateista z Melos i Teodor Ateista z afrykańskiej Cyreny. A podróżnika Euhemera z Messeny, żyjącego około 300 roku przed naszą erą nazwał jeden ze starożytnych pisarzy chrześcijańskich „najateistyczniejszym” ze starożytnych ateistów i chyba słusznie, ponieważ właśnie w jego teorii religii — wyjaśniającej kult bogów kultem królów — można dopatrzyć się zalążków naukowej teorii religii, według której zasadniczą funkcją religii panujących jest wpajanie w masy przekonania o nienaruszalności porządku społecznego, którego personifikacją są ludzie sprawujący władzę.

/ czytaj więcej /

 


Europa Pogańska - Grecja - autor : Rel-Club 14/02/2021 @ 00:28

czytaj więcej

Apollo
Bogini Leto, spodziewająca się potomstwa z Zeusem, musiała błąkać się po całym świecie daremnie szukając miejsca na odbycie połogu, ponieważ prześladująca ją zazdrosna Hera zabroniła, by nieszczęsna bogini mogła zatrzymać się choćby na krótko w jakimkolwiek miejscu na ziemi. Leto znalazła wreszcie azyl na pływającej wyspie Delos.
Cierpienia bogini nie skończyły się jednak. Przez dziewięć dni cierpiała ona straszne bóle i nie mogła urodzić, mimo pomocy prawie wszystkich bogiń.

/ czytaj więcej /

 


Bibliografia 22 - autor : Rel-Club 10/02/2021 @ 07:32

czytaj więcej
Bibliografia 22
Do naszej bibliografii dodaliśmy kolejne 20 książek, między innymi na temat religii i mitologii starożytnej Grecji, mariawityzmu, religii Celtów, islamu i inne.
W tej chwili mamy 440 tytułów. Kilkadziesiąt pozycji można przeczytać we fragmentach a kilka w wersji integralnej. Dział jest nadal w rozbudowie. W najbliższym czasie dodamy kolejne pozycje.

Cytaty 2 - autor : Rel-Club 06/02/2021 @ 07:13

********************
Sic transit gloria mundi
Tak przemija chwała świata.
*

Słowa wypowiadane podczas koronacji papieży
********************

/ czytaj więcej /


Chrześcijaństwo - Mariawicki - autor : Rel-Club 03/02/2021 @ 05:14

czytaj więcej

Geneza Mariawityzmu
Powstanie ruchu mariawickiego przypada na koniec XIX wieku na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim. Dla zrozumienia genezy mariawityzmu istotne jest krótkie przypomnienie sytuacji społeczno-politycznej i stanu życia religijnego wówczas na tych ziemiach.
Pod koniec XVIII wieku, po dokonanych rozbiorach, Polska zniknęła z politycznej mapy Europy. Naród polski rozpoczął próby odzyskania niepodległości, szczególnie w drodze zbrojnych powstań. Ich klęski jednakże powodowały dalsze ograniczenia praw obywatelskich przez zaborców.

/ czytaj więcej /

 


Azja - Anatolia - autor : Rel-Club 31/01/2021 @ 20:09

czytaj więcej

Bogowie Luwitów w epoce żelaza
Kryzys, jaki nastąpił w Azji mniejszej wskutek najazdu „ludów morza", w niewielkim tylko stopniu dotknął jej wschodnie rubieże i oddalone od morza regiony w północnej Syrii. Na ziemiach tych nadal żyła ta sama ludność i panowała ta sama co poprzednio kultura. Władza w miastach-państwach, na które rozpadło się dawne terytorium hetyckie, pozostawała w rękach miejscowych rodów arystokratycznych.

/ czytaj więcej /

 


Religie w cyfrach - autor : Rel-Club 27/01/2021 @ 23:46

Religie w cyfrach

W 2000 roku, zdaniem Polaków, najczęściej kłamali politycy 73%, adwokaci i akwizytorzy 40%, dziennikarze 28%, biznesmeni 24%, księża 19%. Najrzadziej posądzano o kłamstwo naukowców 1% i nauczycieli 2% (badania Demoskopu)
 

/ czytaj więcej /


Filmoteka II - autor : Rel-Club 23/01/2021 @ 23:46

Polecamy film:
Megality - Historia Sprzed 5500 lat
/ zobacz więcej /
 

Zagadnienia Religijne - Religie a socjologia - autor : Rel-Club 20/01/2021 @ 00:37

czytaj więcej

Moda na wegetarianizm
Obecność idei religijnych Wschodu na Zachodzie przyjmuje różne formy. Jedną z możliwych jest propagowanie orientalnych praktyk, w tym np. azjatyckiej diety. Jest ona, w zależności od konkretnych rozwiązań, w różnym stopniu zsakralizowana, w różnym też stopniu samodzielna i całościowa. Często stapia się z odmiennymi kategoriami praktyk, np. medytacyjnych, kultowych, lub staje się elementem innych, np. dietetyki, różnych terapii i psychoterapii. W różnym też stopniu ulega procesowi westernizacji i, w różnych okresach, komercjalizacji.

/ czytaj więcej /

 


Europa Pogańska - Celtowie - autor : Rel-Club 17/01/2021 @ 03:30

czytaj więcej

Druidzi w oczach Greków i Rzymian
Posejdonios z Apamei w Syrii (ok. 135 — ok. 50 p.n.e.) był historykiem i filozofem, który większość życia spędził na wyspie Rodos, gdzie objął kierownictwo szkoły stoickiej. Był wszechstronnym uczonym i wspaniałym przedstawicielem nauki hellenistycznej, której część przekazał kulturze rzymskiej. Jego 52 księgi stanowiły kontynuacje historycznego dzieła Greka Polibiusza ok. 200 — po 118 p.n.e.), który opisał historie Rzymu.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty - autor : Rel-Club 14/01/2021 @ 10:54

********************
Istota mitu polega na wiecznym powracaniu, pozaczasowości, wiecznej teraźniejszości.
*

Tomasz Mann
********************

/ czytaj więcej /


Islam - Wprowadzenie - autor : Rel-Club 10/01/2021 @ 01:04

czytaj więcej

Indonezyjski islam
Przyszłość islamu w znacznej mierze zależy od tego, co wydarzy się w Indonezji, gdzie przedstawiciele rozmaitych bliskowschodnich sił - od purytańskich saudyjskich wahhabitów po opiniotwórczą telewizję Al Jazeera - walczą z lokalnymi leśnymi bóstwami i resztkami politeizmu o serca i umysły autochtonów. Nic tak nie oddziałuje na religijność jak niezrozumiałe klęski żywiołowe. Ostatecznie wszelkie religie powstały w reakcji na świat przyrody.

/ czytaj więcej /

 


Europa Pogańska - Wprowadzenie - autor : Rel-Club 07/01/2021 @ 00:33

czytaj więcej

Wierzenia Prasłowian
Badaczowi prasłowiańskich wierzeń towarzyszy często uczucie bezradności. Wiarygodne źródła historyczne, które prezentowałyby rodzimą mitologię w sposób przejrzysty i całościowy nie istnieją. Rodzimi historycy mogą jedynie marzyć o takich zabytkach literackich, jakimi są w przypadku religii germańskiej Edda, a dla religii praindyjskiej Rygweda. A przecież praca nad rekonstrukcją wierzeń ludu, który sakralizował niemal każdy przejaw rzeczywistości, jest jak praca nad stworzeniem od nowa całego minionego świata!

/ czytaj więcej /

 


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
precolumbiana-peru.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-gold.jpg0-maja.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka-skull.jpg0_maya4.jpg0-moche.jpg0-ameryka-Maya.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-nazca.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-maya-pismo.gif0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka-03.jpg0-ameryka-01.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-mex_tula2.jpg0-ameryka-olmec.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5080892 odwiedzający

 65 odwiedzających online