|
Religie synkretyczne - Hermetyzm
- autor : Rel-Club
21/08/2022 @ 04:47

Powstanie i rozwój hermetyzmu
Hermetyzm stanowił swego czasu religię współzawodniczącą z chrześcijaństwem. Jego twórcą i założycielem był mityczny Hermes Trismegistos (Trzykroć Wielki), bóstwo występujące w synkretycznej religii hellenistycznej, powstałe wskutek utożsamienia greckiego Hermesa z egipskim bogiem Thotem. W późniejszych czasach hellenistycznych różni pisarze hermetyczni uważali Hermesa Trismegistosa za postać historyczną, za króla, proroka i filozofa (lekarz), autora wielu bardzo rozpowszechnionych pism składających się na tzw. Corpus Hermeticum oraz tzw. Tablicy Szmaragdowe ( Tabula Smaragdina).
/ czytaj więcej /
Buddyzm - Tybet
- autor : Rel-Club
18/08/2022 @ 03:02

Mahakala
Panteon buddyzmu tybetańskiego jest niezwykle barwny i zróżnicowany; to efekt mieszania się wpływów buddyzmu indyjskiego, tantrycznego, oraz kultów i religii lokalnych, takich jak rozliczne wierzenia ludowe oraz bön wywodzący się najprawdopodobniej z Persji. Wśród postaci otaczanych kultem pojawiają się rozmaite grupy istot: nieoświecone i oświecone, a więc o zasadniczo innej pozycji w hierarchii religijnej.
/ czytaj więcej /
Europa Pogańska - Słowianie
- autor : Rel-Club
14/08/2022 @ 02:48

Złoty wiek Arkony
Bogatą historię ziem Polski poznajemy nie tylko dzięki przekazom kronikarskim i dokumentom, ale również dzięki odkryciom archeologicznym, które wykazując odwieczną i rdzenną przeszłość słowiańską naszego kraju wychodziły nieraz poza granice nauki stając się zjawiskami o charakterze społecznym.
/ czytaj więcej /
Religioznawstwo - Magia
- autor : Rel-Club
10/08/2022 @ 23:54

Sztuka przepowiadania i wróżenia
AEROMANCJA
umiejętność przepowiadania rzeczy przyszłych na podstawie obserwacji powietrza i zachodzących w nim zjawisk. Według tej sztuki np. kometa zwiastuje śmierć jakiejś znacznej osobistości. Te same niezwykłe przepowiednie można uzyskać praktykując teratoskopię (patrz).
/ czytaj więcej /
Cytaty
- autor : Rel-Club
06/08/2022 @ 00:31
 |
********************
Można być religijnym bez Boga.
*
Osho
********************
|
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Apokryfy
- autor : Rel-Club
02/08/2022 @ 01:00

RAPORT PIŁATA
Do Tyberiusza Cezara:
Szlachetny Władco!
W ostatnich kilku dniach miały miejsce wydarzenia w powierzonej mi prowincji, które przybrały taki charakter, iż uważam za właściwe opisać szczegóły, jak one następowały jedne po drugich. Nie dziwiłoby mnie wcale, aby z biegiem czasu wynik tychże oddziałał na losy naszego narodu i zdaje się, że bogowie przestali okazywać swe łaski, a nawet mogę powiedzieć: Przeklęty ten dzień, w którym objąłem rządy nad Judeją po Walerianie Gracjuszu.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Katolicyzm
- autor : Rel-Club
30/07/2022 @ 22:53

Pierwsza uczta
Od początku chrześcijaństwa trwały spory, w jakim wieku wolno po raz pierwszy przyjąć Komunię świętą. Specjalną katechezę pierwszokomunijną Kościół wprowadził dopiero w XVI w. Pierwsi chrześcijanie, dorośli i dzieci, przyjmowali łącznie trzy sakramenty: chrzest, Komunię i bierzmowanie.
/ czytaj więcej /
Bibliografia 26
- autor : Rel-Club
26/07/2022 @ 22:44
 |
Bibliografia 26
Do naszej bibliografii dodaliśmy kolejne 20 książek, między innymi na temat islamu, hermetyzmu, katolicyzmu, religii Dogonów i inne.
W tej chwili mamy 520 tytułów. Kilkadziesiąt pozycji można przeczytać we fragmentach a kilkanaście w wersji integralnej. Dział jest nadal w rozbudowie. W najbliższym czasie dodamy kolejne pozycje.
|
Europa Pogańska - Słowianie
- autor : Rel-Club
22/07/2022 @ 22:55

Wierzenia plemion prapolskich
Rok 966, rok oficjalnego przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa, jakkolwiek z pewnością w życiu religijnym przełomowy, nie był żelazną, szczelną przegrodą między przeszłością a przyszłością. Z jednej strony chrześcijaństwo przenikało na ziemie Polski od dziesiątków lat, z drugiej strony pogaństwo utrzymywało się jeszcze bardzo długo po roku 966. Wszak należy się liczyć z przenikaniem chrześcijaństwa do Małopolski już koło 880 roku, jak się to wnosi ze wzmianki w Żywocie św. Metodego; musimy się z nim liczyć także na Śląsku, który, podobnie jak Małopolska, należał jakiś czas do chrześcijańskich Czech, zanim został podbity przez Piastów.
/ czytaj więcej /
Filmoteka II
- autor : Rel-Club
18/07/2022 @ 07:43
Religioznawstwo - Religia
- autor : Rel-Club
15/07/2022 @ 20:15

O religji społecznej.
Z początku ludzie nie mieli innych królów prócz bogów, innego rządu prócz teokratycznego. Rozumowali oni jak Kaligula i wówczas rozumowali słusznie. Potrzeba długiej zmiany uczuć i pojęć, ażeby człowiek mógł zdecydować się obrać podobnego do siebie człowieka za pana i pochlebiać sobie, że mu z tem będzie dobrze.
/ czytaj więcej /
Religie a sztuka
- autor : Rel-Club
11/07/2022 @ 19:47

Symbolika koła
Zdaniem niektórych autorów w dalekiej przeszłości rozpowszechnione było stosowanie kół koncentrycznych jako znaków w rachubie czasu i wiąże się to z pojmowaniem czasu jako kręgu (cyklu) zamkniętego. Do takiego wyobrażenia w tym przedmiocie rzeczywiście nietrudno było dojść.
/ czytaj więcej /
Cytaty 2
- autor : Rel-Club
08/07/2022 @ 20:26
 |
********************
Quem deus vult perdere, dementat prius
Kogo Bóg chce pokarać, temu rozum odbiera
*
Owidiusz
********************
|
/ czytaj więcej /
Kościół od 800 do 1500 r.
- autor : Rel-Club
04/07/2022 @ 14:01

Chrystianizacja Wielkich Moraw
Badania archeologiczne wykazują istnienie na Morawach wysokiej kultury materialnej i dużego zróżnicowania majątkowego. W Mikulcicach i dawnym Velebradzie (obecnie Stare Mesto w okolicy miejscowości Uherske Hradiste) odkryto wspaniałe zabytki architektoniczne w postaci resztek okazałych kościołów kamiennych w stylu bizantyjskim, sięgających pierwszej połowy IX w.
/ czytaj więcej /
Religie a seks
- autor : Rel-Club
30/06/2022 @ 12:03

Niechrześcijańskie korzenie chrześcijańskiego pesymizmu seksualnego
Nie jest tak, że to chrześcijaństwo narzuciło wesołemu, hołdującemu uciechom ciała i zmysłów pogaństwu ideał ascezy i panowania nad popędami. Niechęć do spraw ciała i pesymizm seksualny są raczej dziedzictwem antyku, dziedzictwem, które do dziś przechowuje zwłaszcza chrześcijaństwo.
/ czytaj więcej /
|
|