|
Islam
- autor : Rel-Club
05/05/2022 @ 21:47

Islam w Turcji osmańskiej
Religią Turków był islam, który przyswoili sobie posuwając się przez ziemie arabskie ku zachodowi. Aby stać się muzułmaninem, czyli wyznawcą islamu, wystarczało złożyć wyznanie wiary wyrażone w formule: „Oświadczam, iż nie ma Boga prócz Allaha, a Muhammad jest Jego Prorokiem."
/ czytaj więcej /
Fonoteka
- autor : Rel-Club
02/05/2022 @ 21:23
Chrześcijaństwo - Art. przekrojowe
- autor : Rel-Club
28/04/2022 @ 01:26

Religia w Holandii w latach 70 XX wieku
Na pojęcie „zuilen”, co oznacza dosłownie „filary” czy też „kolumny”, natrafiałem na każdym kroku od pierwszych chwil pobytu w Holandii. Nie idzie tu zaś o pojęcie z dziedziny architektury, lecz o niezwykle ważne i bardzo dziwne zjawisko społeczne.
Już w drugim dniu pobytu dowiedziałem się od sprzedawczyni, że sklep, w którym kupowałem owoce, jest sklepem katolickim; ale słownik holendersko-angielski kupiłem, jak się okazało, w księgarni protestanckiej.
/ czytaj więcej /
Religie synkretyczne - Hermetyzm
- autor : Rel-Club
24/04/2022 @ 00:02

Hymn mistyczny
Niechaj cała natura świata słucha tego hymnu.
Otwórz się, ziemio!
Niechaj wszystko żródlisko deszczów otworzy się przedemną!
Niechaj drzewa się nie poruszają!
Śpiewać będę Pana stworzenia, Pana Wszystkości, Jedynego!
/ czytaj więcej /
Azja - Bliski Wschód
- autor : Rel-Club
21/04/2022 @ 07:16

Religia Babilończyków i Asyryjczyków
Historia rozwoju religii Babilończyków i Asyryjczyków zależała naturalnie w dużym stopniu od charakteru populacji wczesnej Babilonii. Nie ma praktycznie żadnych wątpliwości, iż Sumero-Akadyjczycy byli ludem niesemickim o względnie jednolitym rodzie. Kraj ich pochodzenia jest wciąż nieznany, jednakże za całkiem prawdopodobne można uznać pokrewieństwo z narodowością mongolską i turecką, wywodzące się sprzed wieków, a może nawet mileniów.
/ czytaj więcej /
Filmoteka II
- autor : Rel-Club
19/04/2022 @ 04:09
Chrześcijaństwo - Chrystianizacja Polski
- autor : Rel-Club
15/04/2022 @ 07:29

Początki Kościoła w Polsce za panowania Mieszka I
Chrzest księcia Mieszka I w 966 roku zapoczątkował szybki proces chrystianizacji tworzącego się społeczeństwa polskiego. Jej długotrwałe konsekwencje, ujawniające się z upływem dziesięcioleci i stuleci, trudno przecenić. Wyznaczają one istotne cechy naszego społeczeństwa i jego kultury, określając jego przynależność do cywilizacji chrześcijańsko-europejskiej.
/ czytaj więcej /
Bibliografia 25
- autor : Rel-Club
12/04/2022 @ 07:43
 |
Bibliografia 25
Do naszej bibliografii dodaliśmy kolejne 20 książek, między innymi na temat kultów cargo, buddyzmu zen, satanizmu, geografii religii i inne.
W tej chwili mamy 500 tytułów. Kilkadziesiąt pozycji można przeczytać we fragmentach a kilkanaście w wersji integralnej. Dział jest nadal w rozbudowie. W najbliższym czasie dodamy kolejne pozycje.
|
Religia Skinnera
- autor : Rel-Club
09/04/2022 @ 05:15

CZYM JEST DLA MNIE RELIGIA?
Wzrastałem w kulturze umiarkowanie religijnej. Przez wiele lat chodziłem do prezbiteriańskiej szkoły niedzielnej, gdzie miły i liberalny nauczyciel zapoznawał nas, sześciu chłopców, z naukami Kościoła opartymi głównie, jeśli dobrze pamiętam, na Pięcioksięgu.
/ czytaj więcej /
Cytaty o Bogu
- autor : Rel-Club
07/04/2022 @ 08:38
 |
********************
Po co tyle gadać o Bogu? Wszystko co się o nim powie jest nieprawdą.
*
Mistrz Eckhart (ok. 1260–1327/8)
********************
|
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Papieże
- autor : Rel-Club
05/04/2022 @ 22:44

Papieże i cesarze
W 313 roku w Mediolanie Konstantyn, który po zwycięstwie odniesionym rok wcześniej nad swym rywalem Maksencjuszem panował wówczas na Zachodzie, ogłosił dekret, w którym dopuszczał możliwość publicznego wyznania religii chrześcijańskiej. W ten sposób stawała się ona, na równi z innymi, uznawana za dozwoloną.
/ czytaj więcej /
Religia a psychologia
- autor : Rel-Club
04/04/2022 @ 15:31

Konwersja religijna
Konwersję religijną można określić jako zmianę (o różnym stopniu dramatyzmu) w przekonaniach i zachowaniach religijnych jednostki. Zmiana ta może być wywołana bądź odrzuceniem dotychczasowych przekonań religijnych i wyborem nowych, bądź pełnym uświadomieniem sobie znaczenia i konsekwencji poglądów dotychczasowych.
/ czytaj więcej /
Fonoteka
- autor : Rel-Club
01/04/2022 @ 01:37
Chrześcijaństwo - Katolicyzm
- autor : Rel-Club
29/03/2022 @ 08:31

Unia Brzeska
W tym samym czasie, gdy nad Sołonicą rozstrzygały się losy największego przed Chmielnicczyzną powstania kozackiego, w Brześciu Litewskim (nad Bugiem) zapadały decyzje, które miały w jeszcze większym stopniu wywrzeć swoje piętno na dalszych losach Ukrainy. Tym razem szło wprawdzie o sprawy wiary, ale u ich podłoża stały interesy gospodarcze, społeczne i polityczne państwa polskiego.
/ czytaj więcej /
Religioznawstwo - Religia
- autor : Rel-Club
25/03/2022 @ 00:07

Religia obywatelska
Zjawisko religii obywatelskiej badano zwłaszcza w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Było ono bardzo różnie rozumiane przez naukowców. Część z nich określało religię obywatelską jako „transcendentną uniwersalną religię narodową”, inni uważali, że to „religijny nacjonalizm”, „wiara w demokrację”, „protestancka obywatelska pobożność”, czy też „czwarta główna religia w USA” (obok protestantyzmu, katolicyzmu i judaizmu).
/ czytaj więcej /
|
|