|
Złote myśli
- autor : Rel-Club
25/01/2022 @ 18:48
 |
********************
Anglicy mają sto religii, lecz tylko jeden sos.
*
Heinrich Heine
********************
|
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Kościoły Wschodnie
- autor : Rel-Club
21/01/2022 @ 07:12

Maronici
Wczesne dzieje chrześcijaństwa na terenie Libanu nie są dobrze znane. Legenda głosi, że to sam św. Piotr Apostoł jako pierwszy posiał ziarna nowej wiary pomiędzy Fenicjanami i przyłączył ich do dawnego patriarchatu w Antiochii. Chociaż nie było to niemożliwe, jednak ta interpretacja początków chrześcijaństwa w Libanie musi pozostać w sferze zwykłych domysłów.
/ czytaj więcej /
Religie a architektura
- autor : Rel-Club
17/01/2022 @ 04:25

Początki architektury w Polsce
W połowie X wieku powszechnie stosowanym materiałem było drewno. Puszcze porastające obszar ówczesnej Polski dostarczały budulca w dostatecznej ilości. Z niego powstawały osady, umocnienia grodów i gontyny słowiańskich bogów. Właśnie one budziły największy podziw kronikarzy. Thietmar podkreśla, że świątynia w Radogoszczy „zbudowana była z drewna misternie i ściany miała rzeźbione w przedziwny sposób".
/ czytaj więcej /
Filmoteka II
- autor : Rel-Club
13/01/2022 @ 07:41
Religioznawstwo - Magia
- autor : Rel-Club
09/01/2022 @ 06:59

Czary i czarownice
Zjawiskiem powszechnie znanym niemal u wszystkich ludów na różnych kontynentach była, a niekiedy jest jeszcze dziś, wiara w możliwość wyrządzania zła przy pomocy czarów. W zależności od stopnia rozwoju kultury, religii, tradycji, zwyczajów, a także specyfiki geograficznej, gospodarczej i społecznej, wierzenia te przybierają odmienny charakter. Dość powszechną była zasada, że osoby szkodzące innym przy pomocy czarów należy karać.
/ czytaj więcej /
Europa Pogańska - Rzym
- autor : Rel-Club
05/01/2022 @ 06:30

Kult Kybele w Rzymie
W napisanej około 590 roku ósmej księdze hagiograficznego dzieła o cudach Grzegorz z Tours opowiada o pewnym zdarzeniu, którego świadkiem był Simplicius, biskup Autun w Galii, żyjący na przełomie IV i V wieku (zmarł w 418). Biskup miał zwyczaj odbywać długie spacery wśród pól i winnic otaczających miasto. Pewnego dnia podczas takiej wycieczki spotkał tłum zawodzących i podrygujących w rytmicznym tańcu ludzi, którzy oprowadzali po polach posąg bogini umieszczony na wozie zaprzężonym w woły. Celem tej dziwnej procesji było zapewnienie miejscowym rolnikom dobrych zbiorów.
/ czytaj więcej /
Religie w cyfrach
- autor : Rel-Club
01/01/2022 @ 16:00
 |
Religie w cyfrach
Bułgaria jest krajem w większości chrześcijańskim (61%), dominującym wyznaniem jest prawosławie (59,4%). Drugą co do wielkości religią jest islam (7,8%). Nie przyznaje się do żadnego wyznania 27,4% obywateli, a 3,7% deklaruje jako niereligijni.
|
/ czytaj więcej /
Religie a architektura
- autor : Rel-Club
27/12/2021 @ 17:17

Paestum
Posejdonia (z łacińska Paestum) założona została w połowie VII wieku przez Dorów, których Achajowie wyrzucili z Sybaris. Miasta greckie w Italii, podobnie jak w Grecji macierzystej, walczyły między sobą zażarcie o hegemonię. Były także próby zjednoczenia południowej Italii, na zasadzie związku miast. Ideę tę mieli realizować — jak przypuszczają uczeni na podstawie dowodów numizmatycznych — pitagorejczycy z Krotonu.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Papieże
- autor : Rel-Club
21/12/2021 @ 16:01

Leon X - droga na tron
Lorenzo de’ Medici miał trzech synów: Piotra, Giovanniego i Giuliana. O pierwszym mówił, że głupi, o drugim, że mądry, a o trzecim, że dobry, ów drugi urodził się 11 grudnia 1475, a ponieważ był mądry, więc Magnifico przeznaczył go jeszcze w kolebce na kardynała, a jeżeli okoliczności sprzyjać będą, na papieża. Zaledwie też chłopak siódmy rok skończył, wystrzyżono mu tonsurę na głowie, a Lorenzo już wtedy zwrócił się do Ludwika XI, króla francuskiego, aby jego ulubieńcowi nadał jaką prebendę, oczywiście odpowiednią wysokiemu rodowi Medyceuszów.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Prawosławie
- autor : Rel-Club
17/12/2021 @ 10:35

Prawosławie w Polsce
„Na sto lat przed Mieszkiem, za Popiela czasu, opowiadane było i krzewiło się chrześcijaństwo w Polszcze — pisał w VII tomie swych Listów Joachim Lelewel. — A dwaj do dworu Popiela nie puszczeni, co gościnę u Piasta naleźli, byli Wiznog i Osław, Metodija uczniowie, Ewangelii opowiadacze”.
/ czytaj więcej /
Bibliografia 24
- autor : Rel-Club
13/12/2021 @ 17:27
 |
Bibliografia 24
Do naszej bibliografii dodaliśmy kolejne 20 książek, między innymi na temat buddyzmu, hinduizmu, religii Germanów, chrześcijaństwa i inne.
W tej chwili mamy 480 tytułów. Kilkadziesiąt pozycji można przeczytać we fragmentach a kilka w wersji integralnej. Dział jest nadal w rozbudowie. W najbliższym czasie dodamy kolejne pozycje.
|
Religia a psychologia
- autor : Rel-Club
09/12/2021 @ 11:28

Po końcu świata
Chciałbym teraz opisać mój ulubiony przykład badań, ilustrujących niezwykłą moc społecznego dowodu słuszności. Badania te posłużyły się, doskonałą, choć zbyt rzadko używaną przez psychologów metodą "obserwacji uczestniczącej" (polegającej na uczestnictwie badacza w jakimś naturalnie występującym procesie społecznym). Uzyskane w nich wyniki mogą być przedmiotem zainteresowania nie tylko psychologów, ale nawet historyków i teologów, a co najważniejsze - pokazują one, jak sami, z własnej woli posługujemy się społecznymi dowodami słuszności, aby uwierzyć w to, w co wierzyć pragniemy.
/ czytaj więcej /
Religie synkretyczne
- autor : Rel-Club
05/12/2021 @ 02:23

Nowe religie w Polsce
Świadkowie Jehowy
Wyznanie powstało w roku 1870 w USA. Założycielem jego był Charles Taze Russel, który, nie mogąc pogodzić się z powszechnie uznawanymi naukami Kościołów, zaczął wraz z niewielką grupą osób regularnie studiować Biblię. Studiowanie Biblii (połączone z odrzuceniem tradycji religijnych) do dziś stanowi podstawowy obowiązek religijny świadków Jehowy.
/ czytaj więcej /
Filmoteka II
- autor : Rel-Club
01/12/2021 @ 12:07
Europa Pogańska - Germanie
- autor : Rel-Club
27/11/2021 @ 10:22

Yggdrasil, Drzewo Świata
W krajach północnych lata są krótkie, a zimy długie i mroźne. Życie jest ciągłą walką z bezlitosną przyrodą: z chłodem i mrokiem, ze śnieżycami i lodem zimy, z przejmującym wiatrem, z nagą skałą, której nie porasta żadna zieleń, z grozą wiejącą od ciemnych gór i głębokich parowów, rozbrzmiewających wyciem wilków. Ludzie, którzy tam żyli w zaraniu dziejów, musieli być silni i wytrzymali, aby w ogóle przetrwać.
/ czytaj więcej /
|
|