|
Chrześcijaństwo - Zakony
- autor : Rel-Club
23/11/2021 @ 07:06

Zakony Rycerskie
Geneza zakonów rycerskich wiąże się ściśle z dziejami średniowiecznych wypraw krzyżowych. Rzec by można, że owe bractwa mnichów-rycerzy powstały jako swego rodzaju uboczny produkt pierwszej wyprawy krzyżowej, rozpoczętej w 1096 r. z inicjatywy papieża Urbana II, a zakończonej zdobyciem Grobu Świętego i utworzeniem w 1099 r. „łacińskiego” państwa na Bliskim Wschodzie.
/ czytaj więcej /
Zagadnienia Religijne - Religie a muzyka
- autor : Rel-Club
19/11/2021 @ 08:56

Początki muzyki polifonicznej w Polsce
Znany polski muzykolog, profesor Mirosław Perz z Uniwersytetu Warszawskiego kilkanaście lat temu postanowił odpowiedzieć na ambitnie postawione pytanie: czy znano w średniowiecznej Polsce wielką twórczość muzycznej szkoły paryskiej Notre Dame z XII i XIII wieku? W tym śmiałym pytaniu zawiera się bardzo wiele, zważmy bowiem, że chodzi tu ni mniej ni więcej, a o muzyczne więzi z najbardziej ekskluzywnymi i zarazem wyjątkowo skomplikowanymi zjawiskami kultury średniowiecznej, i to w czasach, gdy hordy tatarskie pustoszyły polskie ziemie.
/ czytaj więcej /
Z życia wzięte
- autor : Rel-Club
15/11/2021 @ 17:16
 |
Z życia wzięte
Połowa Amerykanów uważa, że Sodoma i Gomora to biblijne małżeństwo; a dwie trzecie jest zdania, że fraza: „Bog pomaga tym, którzy pomagają sobie" (autorstwa Benjamina Franklina) to jedno z dziesięciu przykazań. |
/ czytaj więcej /
Europa Pogańska - Słowianie
- autor : Rel-Club
11/11/2021 @ 00:07

Wierzenia Słowian
Jeżeli bardzo słabo znamy historyczny proces krystalizowania się plemion i związków plemiennych w dorzeczach Odry i Wisły, a także warunki, w jakich się on dokonywał, to jeszcze trudniej jest nam dostępna sfera życia duchowego naszych przodków w epoce przedchrześcijańskiej, a w szczególności więzi duchowe, jakie łączyły większe i mniejsze wspólnoty. A są one nie mniej ważne, niekiedy wręcz ważniejsze, niż materialne uwarunkowania egzystencji.
/ czytaj więcej /
Hinduizm
- autor : Rel-Club
07/11/2021 @ 00:46

Religie Indii
Czy hinduizm to religia, kultura, czy też - jak powiedziałoby wielu Indusów - sposób życia? Łączy on wszystkie te trzy aspekty, ale to, co na Zachodzie uznano by za granicę między sferą sacrum i profanum, nie znajduje zastosowania w tradycji hinduistycznej. Wiele świętych tekstów hinduskich ma wskazywać wyznawcy duchową drogę do wyzwolenia się z powtarzającego się cyklu życia i śmierci, ale wiele innych aspektów hinduskiego życia i obrzędów nie prowadzi wprost do takich transformacji, lecz jest postrzegane jako sposób poprawy życia na ziemi.
/ czytaj więcej /
Filmoteka II
- autor : Rel-Club
04/11/2021 @ 00:11
Chrześcijaństwo - Protestantyzm
- autor : Rel-Club
31/10/2021 @ 00:38

Reformacja w Niemczech
Marcin Luter urodził się w Eisleben w Saksonii w 1483 r. Rozpoczął studia prawnicze na uniwersytecie w Erfurcie, ale porzucił je i wstąpił do zakonu augustianów (1505). Już jako mnich studiował teologię na uniwersytecie w Wittenberdze, gdzie w 1512 r. otrzymał tytuł doktora i został profesorem.
/ czytaj więcej /
Kalendarium - październik
- autor : Rel-Club
27/10/2021 @ 07:40

31 października
Kościół protestancki będzie obchodził Święto Reformacji. Tego dnia w roku 1517 Marcin Luter ogłosił 95 tez potępiających handel odpustami, które przybił do drzwi kościoła w Wittenberdze, czym zapoczątkował reformację.
/czytaj więcej - ważne daty w październiku/
Chrześcijaństwo - Herezje
- autor : Rel-Club
23/10/2021 @ 00:04

Arianizm w Hiszpanii
Od dawna zakłada się, że Wizygoci dochowali wiary ariańskiej, którą przyjęli w znacznym stopniu przez przypadek. Arianizm był dominującą teologią wschodniego cesarstwa w momencie, kiedy Wizygoci przeszli na chrześcijaństwo w IV w. Arianizm miał pomóc im rozbudzić poczucie odrębności od ludności iberorzymskiej, niemal w całości katolickiej. Z czasem jednak wyznanie stało się znacznie mniej istotnym czynnikiem decydującym o poczuciu tożsamości.
/ czytaj więcej /
Cytaty o religii
- autor : Rel-Club
19/10/2021 @ 01:46
 |
********************
Dla ludu religia jest prawdą, dla mędrców fałszem, a dla władców jest po prostu użyteczna.
*
Seneka Młodszy
********************
|
/ czytaj więcej /
Europa Pogańska - Madziarzy
- autor : Rel-Club
15/10/2021 @ 21:14

Wierzenia Prawęgrów
Ugrofinowie - dawniej liczne narody, dość bitne i przedsiębiorcze, zajmujące ogromne przestrzenie - dziś stanowią niewielki ułamek procentu w skali ludności Ziemi i w dodatku żyją bądź na krańcach Europy (Finowie), bądź w poczuciu odrębności narodowej i kulturowej (Węgrzy). Liczba Ugrofinów wynosi obecnie około 20 milionów ludzi, mówiących 19 językami, w tym 10,5 miliona Węgrów i 4 miliony Finów.
Spośród Ugrofinów największą karierę zrobili Węgrzy, którzy w średniowieczu stworzyli jedno z najbardziej liczących się państw Europy.
/ czytaj więcej /
Europa Pogańska - Grecja
- autor : Rel-Club
11/10/2021 @ 16:07

Świat homerycki
Świat homerycki wydaje nam się maleńki.
Homer wyobraża sobie ziemię jako tarczę o promieniu jakichś dwóch tysięcy kilometrów i powierzchni około dwunastu i pół miliona kilometrów kwadratowych - mniej więcej dwadzieścia trzy razy tyle, ile wynosi powierzchnia Francji.
Grecja znajdowała się oczywiście pośrodku tej tarczy, tak że świątynię w Delfach, uważaną z kolei za środkowy punkt Grecji, nazwano później „pępkiem świata”.
/ czytaj więcej /
Religie w cyfrach
- autor : Rel-Club
07/10/2021 @ 20:38
 |
Religie w cyfrach
Kaodaizm, nowa religia monoteistyczna powstała w 1926 roku, ma ponad 2,5 miliona wyznawców, głównie w Wietnamie, ale także w Kambodży (około 30 000), Laosie, USA i Francji. Centrum religijnym kaodaizmu jest miasto Tây Ninh w Wietnamie, leżące około 100 km od Sajgonu.
|
/ czytaj więcej /
Azja - Japonia
- autor : Rel-Club
03/10/2021 @ 01:57

Religie Japonii
Religijne oblicze Japonii odznacza się na pozór dużą prostotą: wszyscy wiedzą, że w Japonii istnieją dwie religie: tubylcza, pierwotna, pogańska — sintoizm, i światowa, wielka, objawiona — buddyzm. Wystarczyłoby naprzód opisać mitologię sintoistyczną, podkreślić jej naiwność i niedostateczność, żeby wprowadzić potem tryumfalnie buddyzm, ukazać jego ostateczne dojrzewanie w środowisku japońskim, dające w rezultacie jedną z najbardziej wyrafinowanych cywilizacji, i wreszcie zakończyć wzmianką o niezwyciężonym atawizmie rasowo-kulturalnym, pozwalającym prastaremu Sinto trwać we wzruszająco poetycznych obrzędach ludowych i imponującym ceremoniale cesarskim.
/ czytaj więcej /
Religioznawstwo - Mitoznawstwo
- autor : Rel-Club
30/09/2021 @ 09:55

Mit i sen
Bez względu na to, czy przysłuchujemy się z chłodnym rozbawieniem przypominającemu senne majaczenia bełkotowi jakiegoś czarownika o przekrwionych oczach gdzieś w Kongu, czy czytamy ze świadczącym o naszej wyrafinowanej kulturze zachwytem marne tłumaczenia sonetów Lao-tse, czy - co zdarza się od czasu do czasu - udaje się nam przebić przez twardą skorupę wywodów św. Tomasza z Akwinu lub pojąć nagle wspaniałe znaczenie dziwnej bajki eskimoskiej, zawsze odnajdujemy jedną i tę samą, zmieniającą kształt, lecz cudownie przy tym stałą opowieść, która wywołuje nieodparte wrażenie, że doświadczyć można znacznie więcej, niż kiedykolwiek da się poznać czy opowiedzieć.
/ czytaj więcej /
|
|