Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Mitoznawstwo - autor : Rel-Club 05/01/2020 @ 15:30

czytaj więcej

Mity o potopie
Sprawa „potopu powszechnego” była tematem już niejednego rozważania. Współczesna nauka nie wypowiada się przeciwko możliwości zaistnienia „potopu”, choć nie zgadza się na jego „powszechność”. Z uczonych polskich pierwszy doszedł do podobnego wniosku bodaj Hugo Kołłątaj (1750-1812), starając się wyjaśnić owo zjawisko w sposób naukowy. Było to w czasach, gdy ścierały się dwa poglądy: według jednego, ściśle opartego na Piśmie świętym, potop miał być zrządzeniem bożym, wolnomyślny natomiast Wolter (1694-1778) uważał potop za niemożliwy w naturze. Kołłątaj zajął więc stanowisko pośrednie, uzasadniając, że potop był zjawiskiem zgodnym z prawami nauki, ale na terenie ograniczonym. (...)

/ czytaj więcej /

 


Judaizm rabiniczny - autor : Rel-Club 02/01/2020 @ 07:25

czytaj więcej

Bóg w judaizmie
Judaizm to przede wszystkim dzieje, w które się wierzy. O Bogu nie naucza się ani nie wierzy w Niego abstrakcyjnie i poprzez dogmaty; czynili to tylko filozofowie religii, lecz w kontekście dziejowym: jest to Bóg, który stworzył świat, który wybrał ojców, który uwolnił Izraela. Dziejami nie stała się jeszcze tylko obietnica, czyli to, co nie zostało jeszcze w sposób widoczny urzeczywistnione przez Boga, a co jest przedmiotem nadziei jako przyszłe dzieje.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty z Biblii - autor : Rel-Club 30/12/2019 @ 17:48

********************
Bo całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego.
*

Biblia, Nowy Testament - List do Galatów (5: 14)
********************

/ czytaj więcej /


Chrześcijaństwo - Katolicyzm - Zakony - autor : Rel-Club 27/12/2019 @ 18:16

czytaj więcej

Monastycyzm
Śmierć Konstantyna Wielkiego zamknęła pierwszy okres ewolucji wczesnego chrześcijaństwa. W obliczu dalszych przeobrażeń, które zaszły w łonie Kościoła katolickiego W wyniku cesarskiej polityki tolerancyjnej, historyk znajduje się w niemały kłopocie. Odtąd bowiem dzieje chrześcijaństwa są bezpośrednio wplątane w rozwój wydarzeń politycznych cesarstwa i przedstawiają bardzo złożony obraz przeobrażeń zachodzących tak w strukturze i działalności organizacyjnej hierarchii, jak i w religijności poszczególnych warstw społecznych, wchodzących w skład ówczesnego Kościoła katolickiego.

/ czytaj więcej /

 


Filmoteka II - autor : Rel-Club 21/12/2019 @ 00:18

Polecamy film:
Kim był Jezus? Dzieciństwo (odc.1/3)
/ zobacz więcej /
 

Kalendarium - Grudzień - autor : Rel-Club 18/12/2019 @ 08:02

22 grudnia

W judaizmie rozpoczyna się święto Chanuka, Święto Świateł (Chag ha-Orim). Upamiętnia ono ponowne poświęcenie Świątyni w Jerozolimie w roku 165 p.n.e. Trwa 8 dni, codziennie zapala się świece w specjalnym chanukowym świeczniku. Chanuka jest świętem ruchomym, w tym roku zaczyna się 22 grudnia i trwa do 30 grudnia.


/czytaj więcej - ważne daty w grudniu/

 


Cytaty z Biblii - autor : Rel-Club 15/12/2019 @ 12:30

********************
Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nie skłonny do bicia, ale opanowany, nie kłótliwy, nie chciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością.
*

Biblia, Nowy Testament - List do Tymoteusz (3: 2-4)
********************

/ czytaj więcej /


Bibliografia 20 - autor : Rel-Club 12/12/2019 @ 19:15

czytaj więcej
Bibliografia 20
Do naszej bibliografii dodaliśmy kolejne 20 książek, między innymi na temat islamu, judaizmu, hinduizmu, chrześcijaństwa, religii starożytnej Grecji.
W tej chwili mamy 400 tytułów. Kilkanaście pozycji można przeczytać we fragmentach a kilka w wersji integralnej. Dział jest nadal w rozbudowie. W najbliższym czasie dodamy kolejne pozycje.

Europa Pogańska - Grecja - autor : Rel-Club 09/12/2019 @ 07:09

czytaj więcej

Dionizje
Cała przyroda jest pełna cudów. Cudowny jest rozwój źdźbła w ziarnie, posianem w rolę; cudowne jest wyrastanie pędu spoza liścia zielonej łozy; cudowne jest kwitnienie i dojrzewanie owocu. Gdy jednak dla wszelkich roślin szereg cudów zamyka się dojrzałością owocu, krzew winny ma swój nowy, najwyższy cud dopiero przed sobą. Z gron bursztynowych lub ciemnoczerwonych wytłaczamy sok mętny i słodki, wlewamy go do beczki, zakopujemy beczkę w ziemi — tam, niby w grobie, pozostaje on przez zimę. I w tym czasie, gdy drzemie w łonie Matki-Ziemi, dzieje się z nim cud nowy, zwany fermentowaniem. Budzą się jakieś siły tajemnicze, burzą się i kłębią; długo toczy się ich walka, lecz oto, na koniec ustaje.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty 2 - autor : Rel-Club 05/12/2019 @ 04:20

********************
Żadne kazanie nie jest bardziej skuteczne od dobrego przykładu.
*

Św. Jan Bosko
********************

/ czytaj więcej /


Filmoteka II - autor : Rel-Club 30/11/2019 @ 15:26

Polecamy film:
7 Grzechów głównych - Lenistwo
/ zobacz więcej /
 

Religioznawstwo - wprowadzenie - autor : Rel-Club 26/11/2019 @ 14:58

czytaj więcej

Wszechwiedza
Przede wszystkim trzeba sprecyzować, co rozumiemy przez wszechwiedzę boską. Człowiekowi wszechwiedza nie jest dana. Istnieją wprawdzie ludzie obdarzeni niezwykłą siłą poznawczą. Są to ludzie wyjątkowi, różniący się w jakiś sposób od ogółu; takimi byli w starożytności wieszczkowie, jak na przykład Kalchas oionopólos, który zna „teraźniejszość, przyszłość i przeszłość" (Iliada, 1,70), takimi są u obecnych jeszcze ludów pier­wotnych szamani i czarownicy, jak piay u karaibskich Arawaków, który „wie wszystko". U Dakotów kanadyjskich czarow­nicy „widzą wszystko", nawet gdy śpią; nikt nie może się do nich zbliżyć nie będąc widzianym; Luszejowie w północnej Birmie nazywają swoich czarowników puithiam, „wielcy znaw­cy"; u Mordwinów tubylcza nazwa czarowników znaczy „ten (lub ta), co wie".

/ czytaj więcej /

 


Chrześcijaństwo - Kościół od 800 do 1500 r. - autor : Rel-Club 22/11/2019 @ 21:16

czytaj więcej

Łacińskie Księgi Liturgiczne
Przez „księgi liturgiczne” rozumieć należy wszystkie podręczne księgi, służące w kościele przy odprawianiu służby bożej: przy mszy św., godzinach kanonicznych, benedykcjach, udzielaniu sakramentów i sakramentaliów i innych ceremoniach kościelnych.
Zasadniczych typów ksiąg liturgicznych jest sześć: 1) mszał, 2) brewiarz, 3) ordines, 4) pontyfikał, 5) rytuał, 6) martyrologium. Każdy z tych typów ma jeszcze podrzędne lub pochodne rodzaje ksiąg, od tamtych głównych pochodzące.

/ czytaj więcej /

 


Religie w cyfrach - autor : Rel-Club 19/11/2019 @ 21:13

Religie w cyfrach

W USA 46% obywateli wierzy, że Księga Rodzaju daje prawdziwy opis stworzenia świata (badania Gallupa z 2012 r.).
 

/ czytaj więcej /


Azja - Szintoizm - autor : Rel-Club 15/11/2019 @ 05:25

czytaj więcej

Sinto
Kami jest bardzo wielu. Czasem można wyczytać, że jest ich osiem tysięcy, kiedy indziej, że osiem milionów. Ale to tylko zbyt dosłowny przekład starojapońskiego słowa „ja-ci", które znaczy nie tylko osiem tysięcy (lub „ja-o-jorodzu" - osiem milionów), lecz także „niezliczone mnóstwo”. Są bogowie popularni, każdy z nich ma tysiące świątyń rozsianych po całym kraju (ogółem jest w Japonii ok. 80 tysięcy świątyń sintoistycznych). Zaliczają się do nich bóg ryżu lnari i bóg Haciman.

/ czytaj więcej /

 


StartPoprzedni10 poprzednie strony [ 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
0-oczko-gorgona.jpg0-minojska.jpgGorgon.jpg0-concordia-agrigento.jpgAgamemnon.pnggreek-sil-coin.jpgGold_cup_from_Mycenae.jpgMycenaean_Figurine_on_Horse.jpg0-oczko-apollo.jpgbull.jpg0-swiatynia-afrodyty.jpg0-oczko-zeus2.jpghermes-myzja.jpgegea-muzyk.jpg0-Libation_Macron_Louvre.jpgneander_coin.jpg0-ajax.jpg0-oczko-hydra.jpg0-oczko-moschophoros.jpg0-oczko-sfinks.jpggreek-gold-coin.jpgposeidon.jpgpentheus.jpg0-oczko-zeus.jpgidol-2.jpgSerapis.gifaegina.jpgsatyr.jpg0-oczko-hermes.jpgCentaur.jpg0-sowa-korynt.jpgMinotaur.jpgartemide.jpgMycenaean_figurine_woman.jpg0-oczko-swiatynia.jpg0-oczki-centaur.jpghera.jpg0-ajax2.jpg0-kapitel-dorycki--Parthenon.jpggreek_music-coin.gifArtemis_Orthia.jpg0-krater.jpgMask-Dionysos.jpgnike.jpgafrodyta.jpg0-oczko-herakles.jpgmoneta-tyr-orfic.jpgkon.jpeg0-oczko-terpsychora.jpgidol.jpg0-oczko-apollo2.jpgEuropa.jpgorfeusz.jpggold-aegina.jpg0-oczko-atena.jpg0-atena-her.jpg0-oczko-amor.jpgPrometheus.jpg0-drachma.jpg0-oczko-venus.jpghermes-Didrachm.jpgmykeny.jpgerechteum.jpg0-oczko-maska.jpg0-oczko-syrena.jpgdioncleophrades.pnglabirynt-coin.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 11272196 odwiedzający

 395 odwiedzających online