|
Religioznawstwo
- autor : Rel-Club
14/09/2019 @ 22:08

Mechanizm przechwytywania symboli
Pojęcia i symbole - podobnie jak wartości i normy kulturowe - mogą wzmacniać instytucje i grupy, narody i wspólnoty religijne, budując ich (pozytywną) tożsamość lub też pogłębiając jeszcze bardziej istniejące antagonizmy i podziały społeczne. Pojęcia i symbole mogą ponadto przydać prestiżu i znaczenia rozmaitym instytucjom i grupom, zakorzeniając je w historii i powlekając patyną tradycji, rzeczywistej lub fikcyjnej. I z tego właśnie powodu najważniejsi aktorzy życia społecznego toczą ze sobą stałą walkę nie tylko o dobra materialne i władzę, lecz także o mity i symbole. Ich kontrola umożliwia bowiem manipulację ludzkimi emocjami i panowanie nad zbiorową wyobraźnią.
/ czytaj więcej /
Kalendarium - Wrzesień
- autor : Rel-Club
10/09/2019 @ 15:38

12 września
Obchodzimy 336 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Tego dnia w 1683 roku król Jan III Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem, ocalając przed islamem chrześcijańską cywilizację Europy.
/czytaj więcej - ważne daty we wrześniu/
Złote myśli
- autor : Rel-Club
07/09/2019 @ 15:56
 |
********************
Lepiej być ateistą niż katolikiem-hipokrytą. To skandaliczne, by mówić jedno, a robić drugie. To podwójne życie.
*
papież Franciszek
********************
|
/ czytaj więcej /
Europa Pogańska - Grecja
- autor : Rel-Club
04/09/2019 @ 15:19

Mit o upadku dusz
Wszelka dusza jest nieśmiertelna. Bo co się wiecznie rusza, nie umiera. Tylko to, co inne rzeczy porusza, a samo skądinąd ruch bierze, mając koniec ruchu, ma też i koniec życia. Jedynie tylko to, co samo siebie porusza, jako iż samo siebie nie opuści, nigdy się poruszać nie przestaje, ale jest dla wszystkich innych rzeczy, którym ruch nadaje, ruchu tego źródłem i początkiem. A początek nie ma chwili narodzin. Z niego się rodzić musi wszystko, co się tylko rodzi, ale on sam z niczego.
/ czytaj więcej /
Hinduizm
- autor : Rel-Club
01/09/2019 @ 12:28

Bhagawadgita
Dritaraszta rzekł:
1. Na polu Dharmy, na świętym polu Kuru zgromadzeni, skorzy do walki, co uczynili moi ludzie, oraz Pandu synowie, o Sandżajo?
Sandżaja mówi:
2. Ujrzawszy szyki zbrojne Pandów, książę Durjodhana zbliżył się do Drony, nauczyciela swego, z tymi słowy:
3. "Spójrz o mistrzu, na potężne zastępy Pandawów, które w szyki bojowe ustawił uczeń twój, w sztuce bojowej biegły, syn Draupadi.
/ czytaj więcej /
Filmoteka II
- autor : Rel-Club
28/08/2019 @ 21:36
Kalendarium - Sierpień
- autor : Rel-Club
24/08/2019 @ 05:03

25 sierpnia
W starożytnej Grecji w Atenach rozpoczynały się Panatenaje, święto ku czci Ateny. Co roku odbywały się jednodniowe Panatenaje Małe, a co cztery lata Panatenaje Wielkie, trwające dziewięć dni. W czasie tych świąt ateńczycy ofiarowywali Atenie nową sukienkę, w którą przyodziewano posąg bogini.
/czytaj więcej - ważne daty w sierpniu/
Religie w cyfrach
- autor : Rel-Club
21/08/2019 @ 05:42
 |
Religie w cyfrach
Na świecie żyje około 4000 dziewic konsekrowanych (dane z 2015 roku). Niewiele ponad 400 z nich mieszka we Francji, 480 we Włoszech, 254 w USA, 70 w Hiszpanii. W Polsce są 303 dziewice konsekrowane (dane z 2019 roku).
|
/ czytaj więcej /
Azja - Tengrizm
- autor : Rel-Club
18/08/2019 @ 04:25

Religia Turkutów
Historia ludzkości zbadana jest w sposób bardzo nierównomierny. Gdy następstwo wydarzeń i zmiany formacji społecznych w Europie i na Bliskim Wschodzie przedstawione zostały w dostępnych powszechnie pracach syntetycznych już pod koniec XIX wieku, Indie i Chiny zaś opisano na początku XX wieku, ogromny obszar stepu euroazjatyckiego wciąż jeszcze czeka swego badacza. Dotyczy to zwłaszcza okresu przed pojawieniem się na arenie dziejowej Czyngis-chana, kiedy to w stepach Azji Centralnej uformowały się i uległy zagładzie dwa niepospolite ludy — Hunowie i dawni Turcy, jak również wiele innych, którym nie dane było wsławić swego imienia.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Biblistyka
- autor : Rel-Club
12/08/2019 @ 02:04

DEBORA
Czas sędziów, to okres, kiedy Izraelici są w Kanaanie, osiedlają się. Ze strony sąsiadów nie ma zagrożenia - Asyria, która w XIII w. była potęgą, osłabła; przeżyła okres ożywienia za panowania Tiglat-Pilezera I (ok.1114-1076), ale potem przez dwa wieki pogrążona była "we śnie". Aż do połowy IX w. Izraelowi nie groziła żadna poważna ingerencja ze strony wielkich mocarstw. Pierwsza groźba pochodziła od ludu, nie liczniejszego niż Izrael - od Filistynów.
/ czytaj więcej /
Czy wiesz, że.... [Biblia]
- autor : Rel-Club
08/08/2019 @ 04:01
 |
Czy wiesz, że...
Obecną rachubę czasu zawdzięczamy Biblii. Na jej podstawie Dionizy Mały (ok. 470 - ok. 544) obliczył, że Jezus urodził się w 753 roku od założenia Rzymu. Rok następny po tej dacie uznał za 1 rok ery chrześcijańskiej. Papież Jan I wprowadził ten nowy sposób datowania w 525 roku. Minęło jednak następne 500 lat nim przyjął się na dobre w Europie. |
Ameryka - Majowie
- autor : Rel-Club
03/08/2019 @ 18:40

Kalendarz Majów
Wśród wielu osiągnięć, jakimi mogą poszczycić się Majowie w klasycznym okresie swego rozwoju i ekspansji, obliczenia kalendarzowe i matematyka stanowiły dziedzinę, w której uzdolnienia ich znalazły najbardziej wymowne odzwierciedlenie. Ponieważ nauki te miały najwyższe znaczenie, powiązane były bowiem z czynnikami nadnaturalnymi, kapłani nie szczędzili wysiłków, aby je zgłębić i wyjaśnić. Wiedzą stanowiącą podstawę ich pracy badawczej stała się astronomia, a mistrzowskie opanowanie jej zasad stanowi najlepszy sprawdzian ich możliwości intelektualnych.
/ czytaj więcej /
Cytaty 2
- autor : Rel-Club
30/07/2019 @ 22:35
 |
********************
Nie potrafię sobie wyobrazić, by Bóg kiedykolwiek nakazał demokrację jako rządy nadające się dla kościoła lub dla państwa. Jeśli rządzić będzie lud, to któż będzie rządzony? Jeśli chodzi o monarchię i arystokrację, to chociaż obie są przyzwolone i nakazane w Piśmie Świętym, mimo to władzę najwyższą Bóg zachowuje dla siebie i ustanawia teokrację jako najlepszą formę rządów zarówno w kościele, jak i w państwie.
*
John Cotton (1585 – 1652)
********************
|
/ czytaj więcej /
Filmoteka II
- autor : Rel-Club
26/07/2019 @ 21:13
Ameryka - Aztekowie
- autor : Rel-Club
22/07/2019 @ 06:22

Aztekowie i Kortez
Historię Azteków poprzedza legenda o wędrówce plemienia Mexicas w poszukiwaniu ziemi obiecanej. Ich bóg Huitzilopochtli nie obiecał swojemu ludowi ziemi mlekiem i miodem płynącej. Obiecał mu potęgę i siłę, jeżeli odnajdzie właściwe miejsce na założenie swojej siedziby. „Siać strach będziecie, zniszczycie wszystkich i wszystko tam, gdzie przybędziecie".
/ czytaj więcej /
|
|