Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

=> Rzymskokatolicki - Pierwsza krucjata

Przyczyny śmierci kilkuset tysięcy 
uczestników pierwszej krucjaty

Nie ważne czy to mężczyźni czy kobiety, szeregowi uczestnicy czy duchowni - ostatnie chwile ludzi, którzy wyruszyli na pierwszą krucjatę - były takie same.

"Niedożywieni, odwodnieni, bez opieki medycznej i świadomości zachowywania higieny - nie mieli szans na przetrwanie" - dowodzi dr Krzysztof Ratajczak, z Zakładu Nauk Wychowania UAM. I krucjata - wyprawa krzyżowa - prowadzona była w latach 1096-1099 przeciwko Turkom. Miało na nią wyruszyć ok. 300 tysięcy osób. "Była to specyficzna wyprawa - oprócz rycerzy, masowy udział wzięła w niej ludności niskiej kondycji społecznej: chłopi, mieszczanie, duża liczba towarzyszących wojskom kobiet, dzieci - rodzin rycerzy oraz starców i duchowieństwa" - opowiada dr Ratajczak.

KANIBALIZM, PADLINA, SPALONA ZIEMIA

Do Jerozolimy dotarło zaledwie ok. 20 tysięcy osób. Największe straty poniosła krucjata ludowa. Dra Ratajczaka zainteresowały przyczyny tej klęski, szczególnie straty "niebojowe".

Rycerze z wyprawy krzyżowej"Pod tym pojęciem mam na myśli te ofiary, które były wynikiem niedożywienia, braku wody, braku elementarnej choćby opieki medycznej czy nawet świadomości potrzeby zachowywania higieny w przygotowywaniu posiłków itp. oraz zmarłych w wyniku chorób zakaźnych lub zakażeń bakteryjnych" - wyjaśnia naukowiec.

"Do najczęstszych przypadków zgonów zaliczyć można choroby wynikające z braku należytej ilości i jakości pożywienia - znane były wypadki kanibalizmu, jedzono korzenie, trawę, padlinę - i wody, a więc różnego rodzaju epidemie biegunki, tyfusu, duru brzusznego, gorączek krwotocznych itp. Niewielkie ilości wody, jakie spożywano, były często zatruwane lub po prostu zanieczyszczone kałem zwierzęcym, florą bakteryjną, amebami" - mówi doktor.

"Wysoka śmiertelność wynikała z taktyki spalonej ziemi stosowanej przez Seldżuków - palących pola uprawne, niszczących bizantyjskie cysterny na wodę, zatruwających studnie itp., co skutkowało brakiem wody i żywności" - dodaje.

DEMOKRATYCZNOŚĆ ZGONÓW

Duże straty przyniosła epidemia w Antiochii. To miasto zostało zdobyte przez Krzyżowców po drodze do Jerozolimy. Oblężenie trwało ponad pół roku. W lipcu 1098 r. wybuchła w tym mieście epidemia. "Zapewne był to tyfus. To konsekwencja m.in. braku należytej troski o higienę w mieście, gdzie wciąż jeszcze znajdowało się wiele nie pochowanych zwłok poległych" - opowiada doktor.

"Do wybuchu epidemii przyczyniły się także trudy pochodu oraz warunki klimatyczne. Przybysze z Europy nie byli przyzwyczajeni do bardzo dużej amplitudy dobowej temperatury, przekraczającej trzydzieści stopni: upał w ciągu dnia przeradzał się na pustynnej części Anatolii w przymrozek w nocy" - mówi.

Naukowiec zwraca uwagę na "demokratyczność" zgonów. Umierali mężczyźni i kobiety, starcy i dzieci, szeregowi uczestnicy i przywódcy np. biskup i legat papieski Ademar z Le Puy, duchowy zwierzchnik krucjaty.

Przy braku opieki medycznej, jakichkolwiek medykamentów, nie licząc ziół i domowych sposobów nietrudno wyobrazić sobie ostatnie chwile ludzi, którzy wyruszyli by obejrzeć Jerozolimę.

Kolejne krucjaty miały już bardziej wyspecjalizowany, bojowy skład, choć pewną liczbę ich uczestników nadal stanowili cywile - np. duchowieństwo, żony władców i ich dwórki. "Następne wyprawy organizowane były na wezwanie papieży przez władców - królów i cesarzy, którzy siłą rzeczy lepiej przygotowywali swe wojska, choć nie zawsze z dobrym skutkiem vide tragedia niemieckich uczestników III krucjaty, która skończyła się zagładą niemal całej armii Fryderyka Barbarossy. W tym wypadku przeważały jednak straty czysto bojowe" - dodaje dr Ratajczak.



PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki 2008
 

 


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 00:35
Ostatnie zmiany: 20/09/2022 @ 07:59
Kategoria : => Rzymskokatolicki
Strona czytana 8778 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
bali-8.jpgtemple-dance.jpgbali-flower-offering.jpgbali-temple-rice-field.jpgTari Jauk Manis-bali.jpgwatu-kecak-dance.jpgbali-ttunyan.jpgbali-gebogan-offering.jpgbali-04.jpgbali01.jpgbali-aga.jpgbali3.jpgbali-Batukaru Temple.jpgbali.jpgtrunyan-2-300x300.jpgBalinese_Legong_Dance.jpgbali-mask5.jpgbali9.jpgagung-temple-bali.jpgbali-art-festival-traditional-dresses.jpgBali-arts-festival.jpgbali-kapliczka.jpgBali-A.pngBali demon.jpgbali-driver-private-tours.jpgtari-ktis.jpgbali-6a.jpgbali-water.jpgBali-Mask-1.jpgbali-rice fields offering.jpgbali-mask.jpgbali-b457.jpgbali-c2.jpgbali-cult.jpgBali-Cremation.jpgBali - Pura Kehen Bangli.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6575894 odwiedzający

 53 odwiedzających online