|
Religioznawstwo - Artykuły przekrojowe
- autor : Rel-Club
03/04/2023 @ 07:40

Pępek świata
Każde plemię australijskie - choćby najniżej pod względem kulturalnym stojące - patrzy na swój kraj, jako na centrum świata. Mieszkańcy Haiti uważają, że początkiem wszelkiego stworzenia była ich wyspa i że z jaskiń jej dopiero wyszły słońce i księżyc. Wedle pojęć japońskich wyspa Nippon była centrum świata i najpierw stworzona została; Chiny noszą oficjalną nazwę „kraju środka”, Czung-kwo, a środek Chin, miasto Loyang, dziś Honanfu, uważane było tern samem za środek całego świata.
/ czytaj więcej /
Afryka - Mali
- autor : Rel-Club
30/03/2023 @ 23:20

RELIGIA DOGONÓW
Prowadząc rozważania na temat religii Dogonów należy zdawać sobie sprawę, że termin ten nie występuje w ich języku, podobnie jak w wielu innych językach afrykańskich. To w cywilizacji europejskiej narodził się podział na fizykę i metafizykę, czyli na to co realne, rzeczywiste i na to co duchowe. Dla Afrykanina taki podział jest obcy, w jego spójnym świecie religia przenika się ze światem fizycznym, tworząc jednolitą rzeczywistość.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo do 325 roku
- autor : Rel-Club
26/03/2023 @ 23:07

Prorocy chrześcijańscy I–II wieku
Tradycja prorocka stanowi istotną część religijnego dziedzictwa Izraela. Wystarczy tylko przypomnieć, jak wielką część Starego Testamentu stanowią księgi prorockie, oraz fakt, że najwybitniejsi prorocy należeli do najbardziej szanowanych postaci starotestamentalnych. Ta tradycja była żywa w czasach Jezusa. Gdy Jezus chce podkreślić rangę Jana Chrzciciela, nazywa go prorokiem (Mt 11,9–10).
/ czytaj więcej /
Rel-Club Cytaty
- autor : Rel-Club
22/03/2023 @ 20:42
 |
********************
Ludzie nie modlą się w okopach dlatego, że są gotowi spotkać się ze Stwórcą. Modlą się, ponieważ nie chcą się z Nim spotkać.
*
Harlan Coben
********************
|
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Mormoni
- autor : Rel-Club
18/03/2023 @ 18:59

Mitt Romney, czyli mormońska wersja amerykańskiego mesjanizmu w realiach systemowego pluralizmu światopoglądowego
Wśród koncepcji religijno-politycznych, które pojawiały się w dziejach Stanów Zjednoczonych Ameryki, za najbardziej popularną uchodzi ponadkonfesyjna (głównie na gruncie pluralistycznego protestantyzmu) idea amerykańskiego narodu wybranego przez Boga.
/ czytaj więcej /
Religioznawstwo - Magia
- autor : Rel-Club
15/03/2023 @ 17:38

Matka Joanna od Aniołów
Już to nikt chyba w owych czasach takiej zjadliwości szatańskiej nie doświadczył i w takich nie bywał opresjach w boju sprawiedliwym, jak Ojciec Surin z Towarzystwa Jezusowego, który z najpotężniejszą czarcią czeredą na zgubę niewinności czyhającą bitwę stoczył, jakiej nie znają dzieje. I tym większa jego zasługa, że w owych zapasach sławnych najwięcej działał książę piekieł poprzez te właśnie najpośledniejsze i najzdradliwsze membra ludzkiej natury, dzięki którym rozmnaża się rodzaj człowieczy na ziemi, i w żarach cielesnego pragnienia uwieść zapragnął ku sobie Bogu oddane dusze niewieście i męskie
/ czytaj więcej /
Muzyka i taniec
- autor : Rel-Club
11/03/2023 @ 21:40

Polecamy film:
Khon
(dramat dworski oparty na Ramajanie) - Tajlandia
/ zobacz więcej /
Europa Pogańska - Grecja
- autor : Rel-Club
07/03/2023 @ 11:06

Starożytne kontakty grecko-egipskie. Historia pewnej fascynacji
Przy rozważaniu problemu specyfiki starożytnej cywilizacji greckiej, a zwłaszcza jej powstania i burzliwego rozwoju, warto zwrócić uwagę na fakt, iż fenomen ten nie mógł zaistnieć w całkowitej izolacji od otoczenia. Należy zatem zastanowić się, jaką rolę w tej kwestii odegrały kontakty zewnętrzne oraz w jakim stopniu odcisnęły one swoje piętno.
/ czytaj więcej /
Zagadnienia Religijne - Religie a sztuka
- autor : Rel-Club
04/03/2023 @ 06:15

Tańce wszeteczne i dozwolone
Przez wiele stuleci Kościoły chrześcijańskie różnych obrządków (prawosławia nie wyłączając) prowadziły równie zawziętą co i beznadziejną walkę ze świecką muzyką i tańcami. Rozłam zaistniały za sprawą reformacji niewiele tu zmienił. U kaznodziejów wszystkich wyznań tańce — na równi z grą w karty czy w kości, a jeszcze bardziej z pijaństwem — uchodziły za jedną z dróg wiodących ku potępieniu.
/ czytaj więcej /
Rel-Club - FONOTEKA
- autor : Rel-Club
28/02/2023 @ 20:23
Chrześcijaństwo - Zakony
- autor : Rel-Club
24/02/2023 @ 08:36

Jezuici
Jak można się domyślić, bazylika il Gesù (Jezusa), stojąca na placu o takiej samej nazwie, jest głównym kościołem jezuitów w Rzymie. Symbolizuje ufność wiary, triumf religii, dumne pragnienie rewanżu po traumie spowodowanej przez Lutra, przeświadczenie o światowej misji, której Towarzystwo Jezusowe było świadome od początku swego istnienia.
/ czytaj więcej /
Bibliografia 28
- autor : Rel-Club
20/02/2023 @ 07:19
 |
Bibliografia 28
Do naszej bibliografii dodaliśmy kolejne 20 książek, między innymi na temat islamu, chrześcijaństwa judaizmu, konfucjanizmu, i inne.
W tej chwili mamy 560 tytułów. Kilkadziesiąt pozycji można przeczytać we fragmentach a kilkadziesiąt w wersji integralnej. Dział jest nadal w rozbudowie. W najbliższym czasie dodamy kolejne pozycje.
|
Religioznawstwo - Magia
- autor : Rel-Club
17/02/2023 @ 22:12

Wróżbiarstwo w Starym Testamencie
Jako wstępną hipotezę proponuję przyjęcie zasady sprawdzania przede wszystkim tych elementów kultury, które Biblia potępia. Należy bowiem wyjść z założenia, że podczas formowania się ksenofobicznej wspólnoty – czego przejawem jest cytowany wyżej Pwt 7 – dochodzi do wyparcia i potępienia wszystkich elementów obcego pochodzenia (bez względu na to, czy owo obce pochodzenie jest rzeczywiste, czy wyimaginowane).
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Protestantyzm
- autor : Rel-Club
14/02/2023 @ 19:29

Fundamentalizm protestancki w Stanach Zjednoczonych Ameryki
Podejmując próbę określenia, czym jest „fundamentalizm religijny”, trzeba od razu zastrzec, że powinno się mówić o tym zjawisku w liczbie mnogiej. Różnice między fundamentalizmami wynikają nie tylko z różnic między religiami, ale także z różnic między realiami społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi.
/ czytaj więcej /
Cytaty o Bogu
- autor : Rel-Club
11/02/2023 @ 17:39
 |
********************
Bóg, którego można pojąć, nie jest Bogiem.
*
Gerhard Tersteegen (1697–1769)
********************
|
/ czytaj więcej /
|
|