|
Europa Pogańska - Grecja
- autor : Rel-Club
01/06/2021 @ 09:02

Orfeusz i orfizm
Orfeusz jest mglistą, lecz interesującą postacią. Według niektórych istniał on naprawdę, według innych był bogiem lub mitycznym bohaterem. Jak głosi tradycja, podobnie jak Bachus przybył on z Tracji, bardziej jednak prawdopodobne jest, że Orfeusz (czyli ruch związany z jego imieniem) przywędrował z Krety.
/ czytaj więcej /
Cytaty z Biblii
- autor : Rel-Club
28/05/2021 @ 07:08
 |
********************
Królestwo moje nie jest z tego świata.
*
Biblia, Nowy Testament - Ew. Jana (18:36)
********************
|
/ czytaj więcej /
Judaizm - Postacie i zagadki Tory
- autor : Rel-Club
24/05/2021 @ 06:19

Mesjasz znaczy namaszczony
Termin mesjasz jest pochodzenia semickiego, ale do języków nowożytnych wszedł poprzez hellenistyczną formę aramejskiego terminu meszihâ, który oznacza pomazańca (namaszczonego). Hebrajskim odpowiednikiem tego terminu jest māszīah lub z rodzajnikiem hammāszīah pochodzący od czasownika māšah — to znaczy namaszczać. Namaszczenie natomiast było w Izraelu obrzędem wprowadzającym w pełnienie funkcji religijno — społecznych.
/ czytaj więcej /
Cytaty 2
- autor : Rel-Club
20/05/2021 @ 17:07
 |
********************
Wierzymy chętnie w to, czego pragniemy, i spodziewamy się, że nasze uczucia podzielają inni.
*
Gajusz Juliusz Cezar (ok. 100 p.n.e. - 44 p.n.e.)
********************
|
/ czytaj więcej /
Religie Synkretyczne
- autor : Rel-Club
16/05/2021 @ 01:37

Nowe religie i wyznania
Jest niewątpliwie coś zagadkowego w znacznej popularności, którą cieszą się dzisiaj różne formy science fiction, czyli - mówiąc po polsku - „naukowej” fikcji. U osób przywiązanych do wymiernej wartości nauki już samo słowne łączenie jej z fikcją może wydawać się jeśli nawet nie nadużyciem intelektualnym, to co najmniej jakimś nieporozumieniem i niezrozumieniem, czym ona była, jest i być powinna. Do tego typu osób sam się zaliczam i powiem otwarcie, że poważnie niepokoi mnie przybierająca formy kultowe - niekiedy wręcz kultu religijnego lub quasi-religijnego - popularność czegoś, co nie tylko kłóci się z wiedzą naukową lecz także z pospolitym zdrowym rozsądkiem - jak to ma np. miejsce w przypadku telewizyjnego serialu „Z archiwum X”, czy zaśmiecającymi umysły telewidzów różnego rodzaju „Wojnami gwiezdnymi”.
/ czytaj więcej /
Filmoteka II
- autor : Rel-Club
12/05/2021 @ 07:44
Religie w cyfrach
- autor : Rel-Club
08/05/2021 @ 14:14
 |
Religie w cyfrach
Anglikanizm, jeden z odłamów protestantyzmu, ma ponad 85 milionów wyznawców, rozsianych po całym świecie. Należy do niego 39 niezależnych Kościołów i 6 Kościołów lokalnych, wszystkie wywodzą się z Kościoła Anglii, który obecnie ma 27 milionów wyznawców, głównie w Wielkiej Brytanii (15 milionami wiernych). Drugim co do wielkości jest Kościół Nigerii, zrzeszający 17,5 miliona wiernych. W Polsce mamy 1 parafię Kościoła Anglikańskiego, w Warszawie, należy do niej około 50 osób.
|
/ czytaj więcej /
Zagadnienia Religijne - Religie a sztuka
- autor : Rel-Club
04/05/2021 @ 01:13

Symbolika barw w średniowieczu
Wiązanie barw z określonymi znaczeniami znane było na pewno w świecie późnoantycznym, a prawdopodobnie jeszcze o wiele wcześniej. Wzmianki na ten temat znajdziemy u Tertuliana z Kartaginy (II- III w.) w jego Liber de spectaculis oraz w Etymologiach Izydora z Sewilli (VI-VII w.). Biel wiązana jest z zimą, czerwień ze słońcem, ogniem, latem i Marsem — bogiem wojny. Zieleń z wiosną i matką-ziemią, błękit — z niebem i morzem.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Biblistyka
- autor : Rel-Club
01/05/2021 @ 15:51

Gog i Magog
Jedną z legend najdłużej utrzymujących się w świadomości ludzi średniowiecza była legenda o dzikich ludach imieniem Gog i Magog, chwilowo pokonanych i unieszkodliwionych, które jednak w nie oznaczonym bliżej czasie wyrwą się z niewoli i przyniosą ludzkości ogromne nieszczęścia. Będzie to zapowiedź końca świata i zbliżającego się Dnia Sądu.
/ czytaj więcej /
Cytaty o Bogu
- autor : Rel-Club
27/04/2021 @ 00:58
 |
********************
Jest największym szaleństwem utrzymywać, że się wie, czym jest Bóg w swej Istocie.
*
św. Jan Chryzostom (ok. 350 - 407)
********************
|
/ czytaj więcej /
Islam
- autor : Rel-Club
23/04/2021 @ 11:01

Najdroższa pielgrzymka do Mekki
Mansa Musa I był synem Abu Bekra II, a wnukiem siostry Sundiaty. Znany jest także pod imieniem Kankan Musa lub Kango Musa od imienia jego matki nazywanej Kango. Jeszcze w 1324—1325 r. w czasie pielgrzymki do Mekki „był to — wg Al-Omariego — człowiek młody, o ciemnej skórze, pięknej postaci i wspaniałej postawy, wykształcony w prawie malekickim” . Wielu innych pisarzy arabskich podkreśla również pobożność Mansa Musy I oraz jego szczodrobliwość.
/ czytaj więcej /
Cytaty z Biblii
- autor : Rel-Club
19/04/2021 @ 10:04
 |
********************
Każda władza pochodzi bowiem od Boga. Ci, którym podlegacie, również zostali więc powołani przez Niego. Kto przeciwstawia się władzy, burzy porządek ustanowiony przez Boga i sam ściąga na siebie karę. Ludzie sprawujący władzę nie są postrachem dla tych, którzy postępują dobrze, ale dla czyniących zło. Nie chcesz żyć w strachu przed władzą? Czyń dobrze, a otrzymasz od niej pochwałę! Bóg ustanowił rządzących dla twojego dobra.
*
Biblia, Nowy Testament - List do Rzymian (13:1-4)
********************
|
/ czytaj więcej /
Religioznawstwo - Szamanizm
- autor : Rel-Club
15/04/2021 @ 04:03

Szamanizm w Korei
Najstarsze rodzime wierzenia mieszkańców Półwyspu Koreańskiego wiążą się z szamanizmem. Panuje pogląd, że zakorzenił się na tych terenach już w okresie paleolitu (100 000 p.n.e.-20 000 p.n.e.). Źródła chińskie - Sankuoczy (Kronika Trzech Królestw) - zawierają informacje o obrzędach, tańcach i ucztach odprawianych przez przodków Koreańczyków (plemię Mahan) pod przewodem czhonguna (mistrza ceremonii) dla oddania czci Niebu.
/ czytaj więcej /
Filmoteka II
- autor : Rel-Club
12/04/2021 @ 06:48
Islam - Wahhabizm
- autor : Rel-Club
08/04/2021 @ 06:24

Powstanie wahhabizmu
Islam i kultura arabsko-muzułmańska, nad którymi przejęli opiekę nowi hegemonowie, po upadku kalifatu Abbasydów w połowie XIII w., Turcy, Persowie i Mongołowie, ożywiły się i przeszły dalszą ewolucję, wchłaniając nowe tradycje religijno-filozoficzne, kulturalne, artystyczne, o czym pokrótce mówiliśmy w poprzednim rozdziale. W tej nowej epoce islamu trudno już mówić tylko o kulturze arabsko-muzułmańskiej, lecz o kulturze muzułmańskiej, tureckiej, perskiej i indyjskiej. Sam islam jako religia też uległ pewnej ewolucji, aczkolwiek raczej odnośnie swojej szaty zewnętrznej, jednak nie były to zmiany dotyczące istoty islamu, chyba że w niektórych prądach heterodoksyjnych.
/ czytaj więcej /
|
|